
Ако някой някога ми опре пистолет в главата и каже “Отсега нататък ще използваш само една марка козметика, ако не искаш да ти пръсна мозъка!”, моят избор на бранд определено ще бъде Estee Lauder и нейната “подопечна” Clinique. Пристрастна? Не точно. От всички, които са ми попадали (особено бутикови!) линии, този козметичен гигант като че ли влага най-много от нашите спечелени с пот пари в научни изследвания, лабораторна работа и изготвяне на качествени състави в козметичните си продукти. Често. Невинаги. Понякога. След обикаляне на бутиците в София през двудневното си отскачане дотам се натъкнах на фон дьо тен Estee Lauder Double Wear Stay-in-Place. Kaк го оценям?
Съставът на този фон дьо тен е следният:
Water, Cyclopentasiloxane, Trimethylsiloxysilicate, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Butylene Glycol, Tribehenin, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Magnesium Sulfate, Tocopheryl Acetate, Polymethylsilsesquioxane, Methicone, Laureth-7, Xanthan Gum, Alumina, Sodium Dehydroacetate, Disteardimonium Hectorite, Cellulose Gum, Propylene Carbonate, Pentaerythrityl Tetra-Di-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Phenoxyethanol
Пардон, леко ще го поправя, за да можем да видим по-ясно за какво иде реч.
Water, СИЛИКОН, СИЛИКОН, PEG/PPG-18/18 СИЛИКОН, Butylene Glycol, Tribehenin, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Magnesium Sulfate, Tocopheryl Acetate, СИЛИКОН, СИЛИКОН, Laureth-7, Xanthan Gum, Alumina, Sodium Dehydroacetate, Disteardimonium Hectorite, Cellulose Gum, Propylene Carbonate, Pentaerythrityl Tetra-Di-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Phenoxyethanol
Сега, нека имаме предвид, че в съдържанието на силикон (противно на общоприетото мнение) няма нищо лошо. Навремето и аз бях настръхнала срещу тях покрай “екотренда” в козметиката. Но задълбоченото ровене ми демонстрира друго. Силиконите са инертни, некомедогенни вещества, чиято единствена “лоша черта” е, че са с изкуствен произход.
От друга страна обаче, Estee Lauder Double Wear Stay-in-Place съдържа 5 вида силикон и само две полезни съставки (трибехенин – хидратиращ агент и малко вит. Е). Това не прави продукта качествен. Само за сравнение, фон дьо тенът на Clinique Even Better SPF 15 съдържа: екстракт от бреза, екстракт от кора на грейпфрут, лизат от дрожди, екстракт от семена на мурумуру и др. А това са марки с една и съща “майка” – Estee Lauder притежава и двете! Просто няма смисъл.
Умерено разочарована съм от този продукт. EL е компания с име и да не вложи почти нищо полезно в състава на фон дьо тените си не е в нейн стил.
Оценка: 4/10
Здравейте! Страхотен блог! Ще си позволя да се включа, защото съм голям любител на грима! Този фон дьо тен е легендарен в световната индустрия. Това е може би най-добрият такъв продукт в класа си – плътна покривност, силно пигментиран, разнася се изумително добре и издържа докато не се премахне с дегримьор. 🙂 Професионалните гримьори го използват като алтернатива на професионалните марки при необходимост. Ако искате скъп фон дьо тен, който да е перфектен по качество, изберете този! Струва си всяка стотинка. (Другите марки от висок клас не могат да се похвалят с такова съотношение цена-качество.) Има разбира се и професионални продукти на същото ниво.
Не мисля, че е редно да се мери колко “полезен” за кожата може да е гримът – освен ако създаделите на марката не искат да направят нещо дизайнерско с невиждани досега качества. Целта на грима не е да премахва бръчки/бори акне/третира каквото и да е състояние на кожата, както го прави качествената бяла козметика. Задачата на грима е съвсем друга – той е форма на изкуство и за да е качествен, трябва да е на първо място БЕЗВРЕДЕН (а не “полезен”, каквото и да значи това), а после траен, емолиентен, с наситени пигменти и ЛЕСЕН за ползване. Точка. Този фон дьо тен е всичко това. 🙂 Не разбирам защо трябва да разглеждаме продукт по критерии, които са неприложими за него. 😉 Грим се оценява по съвсем други качества!
Иначе, блогът е чудесен и много полезен! Ще бъде хубаво, ако започнете да правите анализи и на гримове, само че от гледна точка на професионалиста – какъв състав пигменти са най-наситени и ефективни за получаване на даден цвят? Каква комбинация от съставки е подходяща за различните типове кожа? Има ли такова нещо като (не)комедоногене грим? Кои съставки реално вършат работа в продукта – например, ако имаме база са сенки, която би трябвало да “залепва” сенките за клепача, коя съставка в нея би трябвало да прави това и дали е реално налична в продукта? (т.е. дали той ще върши работа на практика и за какъв тип кожа е подходяща “залепващата” съставка – има изключително добри бази като тази на Urban Decay и има такива с ниско качество на други скъпи марки.) Кои пигменти са подходящи за конкретен нюанс кожа? Дали съставките мика и талк в пудрите пречат по някакъв начин на “дишането” на кожата и наистина ли пудрите и фондьотените пречат на кожата да диша? Колко “натурален/био/органичен” е минералният грим и има ли смисъл да търсим такъв за сметка на традиционния? Доколко натурални са пигментите в гримовете и какво значение има това за ефекта върху кожата и финалния резултат в цветово отношение? Много хора например не знаят, че физичните слънцезащитни филтри отразяват светлината от фотосветкавица като бяло платно. Ако ползвате фон дьо тен с физичен СПФ, ще изглеждате бели като чаршаф на снимки със светкавица, независимо от конкретния нюанс фондьотен. Затова преди години навлиза и модата на химичните СПФ филтри при фондьотените (въпреки че титаниевият диоксид си остава номер едно съставка за чисто бял цвят).
Пиша това, защото видях ревю на сенки за очи, които бяха похвалени като добри, което много ме озадачи. За човек, който редовно ползва грим, никога не бих закупила именно тези марки сенки (пробвала съм ги неколкократно от тестери), защото пигментите им са нетрайни, ронят се лесно, трудно се нанасят с четки и не са толкова плътни като цветове. Цените им обаче са високи – някои се доближават до цените на професионални сенки с по-голям грамаж. :О Например марката Инглот прави уникални гримове в големи разфасовки на почти същите цени като ЛОреал. Според мен, интерес към такива марки могат да имат единствено хора, които не се занимават често с грим и просто искат да имат “марков” продукт, без претенции към качеството му.
По принцип гримът е съвсем друга вселена в сравнение с бялата козметика и анализът на състава му би трябвало да се прави от по-различна перспектива. Има чуждоезични блогове и канали в ютюб, които правят такива анализи и затова много ще се радвам, ако някой български химик може да си каже тежката дума по темата. 🙂
Благодаря Ви за прекрасния отговор, но не съм съгласна.
За всеки друг продукт – декоративна козметика бих казала “Да, чудесно, права сте!”
Но аз работя и с хора, консултирам често за козметика и съм реалист.
Хората не слагат по 2-3 продукта на лицето си, когато излизат.
Огромната част от тях разчитат само на фон дьо тена си за покривност, за хидратация, за SPF защита.
“Полезен” означава точно това, което трябва да означава – да осигури защита и хидратация. При условие, че има други продукти на пазара, които го правят (и някои от тях на същата марка, която коментираме) просто не виждам защо да не го изискваме.
Когато опрем до грим, много често мненията се разминават. Заставам зад всяка своя дума по отношение на сенките, които съм описала като качествени. Тестерът не е добър индикатор за трайност и трошливост – моля, замислете се – той нон-стоп е изложен на въздух, често е много стар и кой ли не е бъркал в него.
Докато за бяла козметика мога да се произнеса само на база тестер, то НИКОГА няма да го направя за декоративна такава, освен ако не е запечатан, нов тестер на продукт, който да е съхраняван подобно на оригиналния продукт (получих такъв на Диор и скоро ще направя и ревю).
Все пак ще взема забележка, частично сте права – не бива да орязвам толкова точки от добър продукт, само защото не е “полезен” – може би професионалното ми изкривяване си казва думата. Като цяло смятам да зарежа точковата система и без това. Вашият коментар ми влиза в топ 3 на най-полезните и готини, които съм получавала и много ще се радвам да се навъртате наоколо.
Приятно сърфиране в Мрежата и поздрави!
Съжляавам, но сега попадам на тази статия и също не мога да се сдържа да не се включа.
Phonedation Brushes много добре сте описали този фон дьо тен. Той е единственият, с който съм спокойна как изглеждам по 24 часа. Слабо ме интересуват всякакви хидратиращи и защитни функции на фон дьо тена, понеже неговата работа е съвсем различна. Ако има хора, които разчитат на фон дьо тен да хидратира и подхранва и знам ли какво още, то тези хора имат нужда от доста солидно “образоване” що се отнася до ползването,ефектите и функциите на декоративната козметика. Фон дьо тенът е страхотен и върши повече от прекрасно работата си по предназначение. Иначе нямаше да е признат от всички професионални гримьори, които разбират от работат си.
Поздрави
Скъпа Катя,
Напълно съм съгласна, че не бива да се разчита на декоративна козметика за кожна грижа. Но като човек, който работи редовно с хора, съм наясно какво реално се случва. Масово се използва единствено декоративна козметика и специалистите трябва да се съобразяваме с това. Поздрави!
Здравейте,
Чудесна статия. Бих желала да попитам какво е мнението Ви, относно друг продуктна на марката и по-конкретно Еstee lauder cc revitalising supreme? На мен лично адски ми допада, но дали има продукт с такива или поне подобни качества на по-ниска цена? Благодаря