
Както всички знаем, напоследък много се търсят естествени съставки – от растителен или животински произход. Затова и често се използват етеричните масла като консерванти. Счита се, че те са по-безопасни. До известна степен това е вярно, но напомням, че
Няма такова нещо като изцяло безвреден и напълно безопасен консервант
Има единствено хора, за които даден консервант е по-подходящ от друг. В много блогове и статии масово се възхваляват т.нар. естествени консерванти като алтернатива на синтетичните такива. За предпочитане е обаче да сме наясно и с техните отрицателни страни, за да знаем за кого са подходящи.
Етеричните масла се използват от хиляди години като ароматизатори, консерванти и лекарства. Техните позитивни качества са неоспорими. Съставът на етеричните масла е сложен, но основните съставки в тях са химични вещества, наречени монотерпени и сесквитерпени. Тези терпени са летливи (лесно се изпаряват), дразнещи вещества със сравнително проста химична структура. Използвани в козметиката са лимонен и лимонол (от цитрусови плодове), ментол, гераниол (в ригана, здравеца, мащерката), хамазулен и азулен (от лайка) и др. За консерванти се използват масла от чаено дърво, евкалипт, розмарин (в него има високо съдържание на камфор).

Етеричните масла като консерванти – защо се използват?
Имат добър антибактериален и антимикотичен (противогъбичков) ефект, макар и относително по-слаб от този на синтетичните консерванти. Предимството им е, че са относително по-малко токсични. Евтини и леснодостъпни. Имат добра репутация и се използват много често и в домашно изготвената козметика.
Как да ги използваме?
- НИКОГА не използвайте чисти, неразредени етерични масла върху кожата си! Рискувате сериозен дерматит.
- Не прилагайте етерични масла в козметика, предназначена за излагане на слънце, и избягвайте козметични продукти за слънце с етерични масла и с терпени. Те предизвикват фоточувствителност и може да улеснят и утежнят изгарянето ви. Това важи особенo за цитрусовите етерични масла и терпени (лимонен, лимонол).
- Алергичните и свръхчувствителни кожи са склонни към контактен дерматит при употреба на етерични масла. Особено много внимавайте с маслотго от бор и други иглолистни дървета (техните терпени се наричат пинен, пинол), евкалиптово дърво, чаено дърво и ментол.
- Малки деца може да не реагират добре на етерични масла.
- Имайте предвид, че етеричните масла са все пак малко по-слаби от индустриалните консерванти и срокът на годност на продукти, използващи ги за консерванти, ще е по-кратък.
Как да ги добавяме в домашна козметика?
На първо място, не забравяйте, че етеричните масла не са изкуствените консерванти, на които сме свикнали. Няма да удължат с кой знае колко срока на годност!
Етеричните масла като консерванти се добавят в коцентрация от 0,15% до 0,5% от общата маса на козметичния продукт. Колкото повече вода съдържа продуктът, толкова повече масло ще трябва да добавите. Не забравяйте, че тук говорим за чисти масла. Ако случайно вашето масло е разредено, ще се наложи да добавите пропорционално по-голямо количество.
С етеричните масла като консерванти ще се радваме на домашната си козметика по-дълго време, ако използваме тези натурални съставки разумно, без да ги превъзнасяме или отричаме.
Щом имат антимикотично действие, могат ли да се слагат върху нокътната плочка при гъбички? Кое масло? Може ли да се слага чисто или трябва да е разредено? 🙂
Скъпа Павлина,
Всичко зависи от това колко е засегнат нокътят. Не очаквайте ефект, равносилен на този на азолите по лекарско предписание. Можете да използвате масло от евкалипт, чаено дърво, розмарин, дафинов лист като добавка към изписаното ви лечение и за облекчаване на симптомите. Има данни, че адювантното ползване на фунгоцидни лекарства с такива масла потенцира антимикотичното действие.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27770606
Здравейте Надя!
Имам масло от чаено дърво, което нанасям на някоя появила се пъпка, нанасям го неразредено. И разбира се, си докарах и дерматит, защото една вечер просто прекалих и нанесох повече по лицето и на сутринта кожата ми беше зачервена и с малки пъпчици :(. Не знаех, че тряба да се разрежда, а и с какво? Помага ли чаеното масло за “убиването” на пъпки и прави ли кожата по-фоточувствителна?
Поздрави!
Скъпа Адриана,
Имаме мощен антибактериален ефект, но и дерматитът е честа странична реакция. Защо не го нанасяте само и единствено на пъпчицата и то разредено с няколко капки вода?
Благодаря 🙂 В бъдеще само така ще нанасям.