“Е да, много ясно, че червило за 2 лева няма как да е качествено” е мнението на хора, с които пиша. Въпросът е – а такова за 3? За 5? Коя е границата, под която става ясно, че си купуваме пълен боклук? Колко евтино е твърде евтино в декоративната козметика?
Обикновено казвам, че цената няма значение, и държа на позицията си. Но има наистина граница, под която не бива да слизаме, когато става дума за козметика. Въпросът е, че, както при повечето неща в живота, тя варира и не е постоянна. Ще разгледаме няколко вида козметика и ще обясним защо не бива да използваме продукти, по-евтини от препоръчителното. Цените са на най-евтините качествени продукти, които съм откривала на пазара (затова няма закръгляне).
Сенки за очи – 1 лев
От всички възможни козметични продукти, сенките за очи са може би най-евтини и лесни за масово производство, като основните им съставки са талк, магнезиев стеарат и оцветители. Ако са добре смлени (също евтин процес), може да се очаква, че ще вършат работа. В случай, че не са и съотношението между съставките им не е оптимално, разпрашаването, нанасянето и трайността им са ниски. При липса на издръжливост може да се използва база за сенки – доста по-добра инвестиция на парите ни, отколкото 50-те лева за палитра на Urban Decay.
Пудра за лице – 7 лева
Пудрата за лице на пръв поглед не се отличава много от сенките, нали? Пак прах с определен нюанс. Но към пудрата за лице има много повече изисквания. На първо място, нейният цвят трябва да отговаря добре на този на кожата ни. Искаме и да бъде формулирана така, че да намали лъщенето на лицето, да му придаде равномерен тен, да задържи грима ни на място… В този смисъл, и съставките на пудрата са по-разнообразни. Прибавя се мика, каолин, силиконови масла на прах (диметикон), силикати, глицерин.
По мое и на мои клиентки виждане, евтините пудри често са с тонове, подходящи повече за оранжеви сенки за очи. Твърде високо количество талк прави пудрата като тебешир – прекалено фина, тя попада във фините линии и ги подчертава, състарявайки ни с няколко години. Поради ниската цена на талка, той се добавя излишно в евтините продукти за сметка на по-качествени съставки. Консенсусът, който намирам за идеален между цена-качество при пудрата, е 17-20 лева, но при нисък бюджет и за 7 може да се намери нещо добро. Под тази цена обаче пустинята на некачествените продукти е твърде обширна.
Фон дьо тен – 18 лева
Висока цена за козметичен продукт, нали? Причината е, че моите изисквания към фон дьо тена като блогър и фармацевт са по-високи, отколкото към който и да е друг продукт. Фон дьо тенът играе двойна роля – като декоративна, но и като бяла козметика. Не признавам фон дьо тен без SPF фактор, нито такъв с по-малко от 6-7 възможни опции за избор на нюанс. Цветът му трябва да се слее с кожата така, че да бъде забравено изобщо присъствието му. С толкова много видове лица и тен, смятате ли, че 3 нюанса – светъл, тъмен и среден – могат да са достатъчни? Покривността също е от огромно значение, както и липсата на вредни вещества като алкохол (рядко, но се e случвало да открия – и то при DIOR!).
Фон дьо тените са течни в по-голямата си част, така че допълнително възниква въпросът за количеството консерванти и какви са те. Фон дьо тенитее от “магазинчето в квартала” често са лишени от каквито и да е полезни съставки и нямат достатъчно покривност. Образува се нещо като маска на лицето. Това отново се дължи на високото съдържание на евтини, но некачествени формулиращи агенти и оцветители. Искреният ми съвет е да се внимава при избора и да не се правят излишни рискове за козметиката, която всъщност определя цвета на лицето.
Червило – 5.50 лева
Единствено при червилата мога подчертано да говоря за “синдром на евтиния продукт”. Какво имам предвид? Често ми се е случвало при среден и нисък ценови клас червило да закупя някое, което при изтриване оставя кожата отдолу болезнено розова, все едно е била оцветена химически. Такъв ми беше проблемът с омбре червилото на Catrice . От всички проблеми, които имам с грима, този ми е от най-неприятните и като цяло съм се ограничила с 3 избрани марки червила, с които няма такова явление.
Въпреки това при експерименти с други брандове съм намирала освежаващи попадения, които не оставят устните ми с неприятно оцветяване като от изгаряне. Дали ще го прави това или не едно червило, зависи от оцветителите, които се съдържат в него. Тъй като са много и разнообразни, а не може да се каже кое точно предизвиква този феномен, проба-грешка (или закупуване на висок клас козметика за устни) е единственият начин да го избегнем.
Проблем при червилата представлява също и хидратацията. Съществуват “дълготрайни” продукти, които се захващат за устните като химически октопод и не желаят по никакъв начин да “пуснат”. Същевременно смучат влага, напукват устните и се разхождаме с оцветени в яркочервено например люспести кожички, подобно на крокодил. Избягването на този тип продукти става само с внимателно разглеждане на етикета. Търсете пчелен восък, глицерин, екстракти от алое и други растения, мед, масла от кокос, какао, жожоба и др. Не се задоволявайте с червило от 3 лева, което да изцеди живота от устните ви.
Спирала – 6 лева
Oт всички продукти, за които си говорим в тази статия, спиралата е може би най-“неуравновесена”. Много трудно може да се прецени дали дори скъпа спирала няма да започне да прави проблем. Неудобно нанасяне, ронене, слепване на мигли, а при по-некачествени продукти – дори алергични реакции, съпровождат лошия избор на спирали. Само спрямо състав много трудно ще се ориентираме – важно е съотношението, а няма как да знаем какво е то. Желателно е да не си правим експерименти, а да се придържаме към дрогерийните марки. Там хубава спирала може да се намери дори за 6 лева.
И това не е всичко! В невероятния свят на козметиката, да знаем със сигурност кое е твърде евтино е крайно важно. С други продукти и минималните им цени ще се запознаем в следващи статии.
Здравейте! Блогът Ви е супер! От както Ви открих, много си промених покупките на козметика. Какво мислите за по-евтините марки за декоративна козметика – Голдън Роуз, Есънс и Флормар. Благодаря!
Скъпа Ина, аз не мога да сформирам мнение за марки, без да разглеждам отделните им продукти. Всяка марка има добри и лоши продукти. Ако се придържате само към един-единствен бранд, ще съжалявате. Поздрави!
Здравей, Надя,
Много интересно и полезно както винаги.
Би ли споделила брандовете червила, които ти ползваш?
Благодаря и поздрав!
Здравей, Надя
Можеш ли да кажеш от коя марка спирала си доволна за 6 лв?
Благодаря за качествената информация, която предлагаш!
Скъпа Моника, персонален фаворит в този клас ми е Maybelline. Поздрави!
Благодаря! Аз също съм много доволна от тях и по-конкретно от Lash Sensational.
Хубав ден!
Здравей Надя,коя е бюджетната пудрата?И комедогенна ли е?Повече от 2 години следя блога и тази статй са ми много полезни и ми спестяват много запушени пори и ме спасяват от комедончета:)Успехи ти желая!