Когато говорим за масла, искам да подчертая, че и двете описани имат едни и същи недостатъци – главно наличието на монотерпени и етерични масла, които не правят друго в случая, освен да дразнят кожата и да дават аромат. Не съм фен на подобни продукти, но ако търсите нещо, 50% по-евтино от рекламирания до втръсване Glow на Румяна Илиева, това е добра алтернатива за вас.
Скъп: Glow на Румяна Илиева
Нито един от двата продукта не могат да се назоват серум. Серумите са концентрирани смеси от силнодействащи съставки – дали пептиди, или ретиноиди, вит. С и др. Тези тук са просто сбор от масла. И в това няма нищо лошо, но имам сериозен проблем както с цената, така и начина на рекламиране на Glow. На продукта се приписват свойства, които просто няма. Абсурдно е сбор от масла, колкото и да са екзотични и ценни, да “подмладяват” до степен, в която дори третиноинът не би твърдял, че има способност. Дразнеща е и самата Интернет страница, която продуктът има в блога на “Фитнес инструктор”.
Ако погледнете внимателно научните референции отдолу, ще видите, че са тюрлюгювеч от статии, които описват кактусовата круша като храна (нищо общо, говорим за козметика), статия за действието на стабилизиран ретинол (отново нищо общо с крушата), статия върху витамини, серамиди и фитостероли (отново не се споменава масло от круша), заздравяване на раните на плъх от мастни киселини и пр. Практически от изброените статии аз не видях една за въздействието на маслото от кактус-круша върху кожата, а само на отделни компоненти.
Отчаях се. Направих собствено проучване.
Маслото от кактус-круша наистина има някои добри свойства
(Спокойно, няма да ви смени физиономията и след намазване да получите сплеснато лице на бебе върху тяло на възрастна жена). Има антиоксидантен ефект, наличието на мастни киселини е О.К. и сборът от масла Glow може да се използва самостоятелно при по-млади жени, особено с по-суха кожа. Търпим носител е и на истински серуми, които можете да поставите на кожата си, ако сте на повече години. Твърдо противопоказан е за жени с алергии към етерични масла и монотерпени, въпреки рекламата, че противопоказания няма. Силно препоръчвам използването на чисто, неароматизирано масло за по-малка цена и без терпени.
Но последният пирон в ковчега е цената. 70 лева за сбор от масла е безбожно скъпо. Не е толкова “прекрасен и работещ”, както го рекламират, за да го заслужава. Дори чистото масло от марула, което в козметичните среди е по-голям хит от кактусовата круша, не е на тази цена. А маслото от круша на кактус дори не е нма първо място в съставките! Докато цената не се преосмисли сериозно, препоръчвам да стоите далеч от този продукт.
Състав:
Rosa canina fruit (Rosehip) oil*; Borago officinalis (Borage) seed oil*; Camellia oleifera seed oil*; Prunus armeniaca (Apricot) kernel oil*; Opuntia ficus indica (Prickly pear) seed oil*; Rubus idaeus (Raspberry) seed oil*; Pelargonium graveolens (Geranium) oil*;Rosa damascena flower oil*; Helichrysum italicum (Immortelle) flower oil*; Boswellia neglecta (Frankincense) oil*; Citronnellol**, Geraniol**; Limonene**; Linalool**
Евтин: Wooden Spoon серум за проблемна кожа (с таману и марула)
Оплакванията ми за този продукт са сходни – главно наличието на терпенови ароматизатори до рекламата, че това е “серум” . Макар и далеч не толкова бомбастични, твърденията на Wooden Spoon също са леко преувеличени. Все пак на цена два пъти по-малка от тази на Glow съм по-склонна да простя на Wooden Spoon. Съветът ми? Вземете празна опаковка на Glow от приятелка и пресипете този сбор от масла вътре. Така ще се фукате със скъпа опаковка с по-евтино съдържимо – нещо, което няма изобщо да се промени, ако оригиналният продукт си стои вътре.
EDIT: Wooden Spoon се свързаха с мен и подчертаха, че статуса на серум се дължи на високото съдържание на калофилова киселина. Не намерих сериозни изследвания, посочващи силен ефект на калофиловата киселина, които да не са обвързани с една или друга козметична биокомпания. Ще продължа да търся, но засега изглеждат безплодни усилия.
Състав:
Calophyllum tacamahaca (Tamanu) Oil, Sclerocarya birrea (Marula) Oil, Vit. E, Rosmarinum officinalis Extract, Petroselinum crispum Seed Oil, Limonene, Linalool.
Като фармацевт и загрижена приятелка ви препоръчвам да закупувате чисти масла или сбор от чисти масла без ароматизатори от терпеноиден източник, ако търсите хубаво масло за лице.
EDIT: По някаква причина е много важно за производителите и техните фенове да подчертаят, че терпените са част от етеричните масла, добавени за аромат/като стабилизатор. Искам да подчертая, че това не променя мнението ми и няма никакво значение по отношение на свойствата на терпените и крайната оценка на продукта.
Здравейте,Надя
Вие кой био серум ще ми препоръчате?
Биосерумите рядко са различни от сбор от масла. В практиката си съм видяла ползи от чистото шипково масло като идеално отношение цена/ефект.
Но много зависи какво шипково масло ще си купите. Има такова оранжево на цвят, което ви прави кожата като морков 🙁 Има и кехлибарено на цвят, разбира се 3 пъти по-скъпо е, но е много по-различно като консистенция и как стои на кожата… От шипково масло до шипково масло има страшно голяма разлика.
Нека направим разлика между маслен био серум и традиционен био серум. Естествено, че в маслените ще има масла. Но не съм съгласна, че в биокозметиката са рядкост серумите, различни от маслени…явно не познавате добре пазара и био марките. В такъв случай не правете обобщения, които са подвеждащи и неточни.
Напротив, много са малко биопродуктите с различни от масла активни съставки, причината е, че повечето анти-ейдж съставки, които действат, са рожба на лаборатория.
Надя, очаквах повече от вас! Толкова билки отглеждаме в нашата страна, а вие да казвате, че анти-ейдж съставки се правят само в лаборатория!
Да, повечето (пак наблягам на думата повечето, не всички) анти-ейдж съставки са рожба на лаборатория и в това няма нищо лошо. Има растения с антиоксидантен ефект, като зеленият чай например, които забавят увреждането на клетъчната ДНК вследствие свободни радикали. Най-доброто, което може да се направи, е да се съчетават анти-ейдж съставки, без да се отричаме от постиженията на козметологичната наука заради евтин черен PR от страна на биокомпаниите, че са били “химия”.
Здравейте, прочетох статията с интерес. Аз не съм компетентна в тази област, но се интересувам от здраве и здравословен начин на живот. Аз лично ползвам много от продуктите на wooden spoon и съм доволна. Избрала съм ги между разнообразието от био и органични продукти на пазара.
Здравейте,
Бихте ли направили ревю на серума на Гала GS?
Благодаря!
По-глупаво изказване за серума на Румяна Илиева Glow не съм чела. Извинявайте госпожо/госпожице, но вие явно нямате достатъчно знания за етеричните масла! Поинтересувайте се преди да пишете подобни неща, моля Ви! Когато един продукт е направен с набор от толкова масла, тестван е в лаборатория, няма как да е евтин. Аз ползвам Glow от 3 месеца и все още имам от него за около2 месеца, при редовна употреба! 70 лв за 5 месеца не ми се вижда толкова скъпо!
Имате право на мнение и ще го допусна, благодаря, че не ме обидихте лично, както го направиха ваши съмишленички – защитнички на Glow.
Г-жо блогър, както няколко пъти съм ви писал, познанията ви в областта на козметичните продукти и съставки са повече от скромни. Колко съставки познавате ама наистина добре – 10, 20, 32 или 44? И както също ви писах, това не е грях, просто защото не сте имали време в чисто физическия смисъл, за да се обучите. И никой не ви е обучил – дипломата ви от български ВУЗ, в съвсем друга специалност, с много компромисни знания в конкретните важни дисциплини, е меко казано несериозна за тази област. Какъв професионалист сте вие, с аптекарско образование в океана на козметологията? Вие нито имате идея за точната формула на тези продукти, нито сте виждали тези съставки, нито пък знаете коя от тях колко струва, нито някога и на майтап сте се интересували и от страна на опаковки, изследвания, документация и регистрации, нито пък имате представа при различните обеми на производство за цените, защото от производство и хал-хабер идея си нямате! За какви скъпи продукти имате предвид, като не знаете тези неща? Това са бутикови серии, на амбициозни и с конкретни таргети като претенции (органик) БЪЛГАРСКИ продукти. Да, именно, български, да натъртя на произхода, не вносни low-cost formulation такива. Маслото не е от кактусова круша, а от семките на тази кактусова круша! Прочетохте ли колко плод дава, и какви са семките? А колко % е добива на масло от самите семки? Ми 8.5 % от самите семки… Знаете ли каква е цената му? Над 1200 лв за литър, който е около 920 грама за истинско масло! Маслото от боридж (от семки) също е скъпо, в смисъл е от порядък на 80-100 лв/кг! Вие че не знаете, че етеричните масла от здравец и роза са уникални като свойства за кожата е лично ваш проблем, но не го прехвърляйте и към продукта! Посочените терпени, за да бъдат посочени в състава, означава само (за такъв тип продукти), че надвишават 0.01 % (една стохилядна, т.е. в 30 мл, които най-вероятно са 28-29 грама вие дори можете да използвате тяхната молекулна маса и числото на Авогадро, за да кажете колко молекули от тях вероятно би имало!!!) и е предназначено към хора, които знаят, че имат алергия към тях! Но поне, надявам се, сте мернали някъде, че в розовото масло има над 400 доказани съединения, а самия комплекс е важен, не отделните съставки – те никога не стоят самички в козметичния продукт, а действат всички заедно в техния синергизъм! И тези терпени са летливи (демек – изпаряват се при температурата на кожата, т.е. не всички могат да навлязат в нея) и като част от етеричните масла са неизбежни! А самите масла са изключително ценни за кожата! Отделно, недоумявам как за толкова години не сте прочели, че антиоксидантите имат много широко въздействие върху кожата, в т. ч. и анти-ейдж, като неутрализират оксидативните частици, и предоставят на фибробластите възможност да синтезират колагени. Без тях и при оксидативен стрес фибробластите синтезират аскорбинова киселина, а не колагени, за да неутрализират оксидацията на клетките. А колагените в кожата, надявам се знаете какво предизвикват.
Да се върна в началото – достатъчно наплюхте вече малки български фирми, които се мъчат да пробият с техните наистина добри идеи. Да, имат път да извървят до съвършенството – всеки го е правил, в това число и аз. А те, наплютите, взеха, че спечелиха редица световни козметични награди! Помните ли BSB Innovation Awards? Писахте им май? И?
И двата продукта имат кусури, които лично вие не сте отбелязали, понеже нямате на представа за какво говорите. И двата продукта обаче съвсем не заслужават гадните думи за тях. Помните ли, че до преди година не знаехте за полярни и неполярни маслени компоненти? Не трябва ли тези фирми да имат печалба, това нещо лошо ли е, има някакво престъпване на законите ли? Крайно неадекватно и несериозно. И всичко това, за да се покажете със скандал след дългото лято на почивка… Моля ви!
Инвестирайте в себе си, ама сериозно – поне 3-4 години ако ще се самообучавате, и тогава ще видите колко малко ви е известно. Колкото повече научавате, толкова повече ще разбирате още колко не знаете. Например изкарайте един курс за козметичен асесор, за да знаете за какво иде реч при проблеми с козметични съставки. Няма и да е лошо да поучите самостоятелно сериозно органичната химия и физико-химията. И най-вече, вземете си купете стотина-двеста съставки, да видите течни ли са, мажат ли се на филия и т.н.
Бъдете жива и здрава и повече знания ви желая!
ПП: Надявам се досещате, че това го имам на скрийн-шот, както и доста други ваши “размисли”.
Изобщо не ме интересува мнението на човек, който мисли, че алдехиди се окисляват до алкохоли и твърди, че не съществува бебешки атопичен дерматит. Дразни ме и, че ми давахте картинки от Уикипедия, когато говорихме за ретиноидите и се оказа, че грешахте сериозно, но въпреки това продължавате да ме плюете.
Аз се консултирам с учебници, които не са дори излезли на българския пазар.
Съветвам ви изобщо да не замесвате BSB козметичните награди, защото само един поглед върху правописните грешки на страницата им онлайн, както и на подробностите около начина на избиране на комисията за оценяване, ще се окаже много неприятно за “оценените”. Искате ли тази статия?
Пожелавам ви да ме оставите намира, за да не пусна аз вашите съобщения, в които ме умолявахте да не ви споменавам и как сте щели да ме съдите за “СТОТИЦИ ХИЛЯДИ ЕВРО” (с главни букви, правописът запазен).
По същество:
Никъде нее открих маслото от семки на кактусова круша да има някакво особено действие извън това, което имат и други масла, които са по-евтини. Тоест, това е снобария за мен.
“aнтиoĸcидaнтитe имaт мнoгo шиpoĸo въздeйcтвиe въpxy ĸoжaтa, в т. ч. и aнти-eйдж, ĸaтo нeyтpaлизиpaт oĸcидaтивнитe чacтици, и пpeдocтaвят нa фибpoблacтитe възмoжнocт дa cинтeзиpaт ĸoлaгeни”. Вярно е, аз съм писала надлъж и нашир за антиоксидантите, но отново искам да подчертая, че антиоксидантите в тези масла не са невероятни и по-велики от тези в по-евтини масла. Освен това златният стандарт в антиоксидантите си остава вит. С/вит. Е в комбинация и един такъв серум ще е много по-ефективен.
ИЗОБЩО не ме интересува как е произведен един продукт, защото това не е от значение за крайния потребител. Аз се интересувам от влиянието на продукта върху кожата. Монотерпените се отричат от всички, които се занимават с човешката кожа извън кръга на компаниите-производители и защитниците им.
и ПОСЛЕДНО. Фармацевтичното образование не е АПТЕКАРСКО, то обхваща всички страни на фармацевтичната наука, не само аптечно дело. Дори в аптеките много преди да се ппоявитев вие, са се правили козметични продукти. ПОЗОР! Да наричате нас некомпетентни, когато козметичната индустрия се вози на лаврите на фармацевтичната и нейните открития.
Г-жо блогър, моля ви да спазвате нормален тон на комуникация при дискусия, ако все пак ви е възможно! Вашите незнания, т.е. липса на знания съвсем не ви оправдават в изказването на крайни оценки! Това, което вие наричате “златен стандарт” е на ниво 1990 г най-много: отдавна науката има методи за сравнения, като например ROS (Reactyive Oxiadtives Species), DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl), ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). С други думи, вие директно потвърждавате моите думи, че нямате компетенция дори къде да търсите и да прочетете, отделно, че е хубаво да се чете с разбиране. Ако това бе “златен стандарт” наистина, никой нямаше да прави сравнения с кверцетин например… И разбира се, има десетки други вещества и съставки с доста по-силни антиоксидантни свойства.
Отминавам без коментар мнението ви за BSB, тъй като дори не е смешно.
Относно терпените и техните въздействия върху човешката кожа, вземете наистина да попрочетете мааалко повече, това се намира с 3 клика, все пак: https://www.leafly.com/news/cannabis-101/myrcene-linalool-and-bisabolol-what-are-the-benefits-of-these-can
Преведено на достъпен език и във връзка с функциите на кожата ще рече, че лавандулата например (в нея линалоол-а е в доста голямо съдържание) има пряко въздействие върху експресията (отделянето) на бета-ендорфини от кератиноцитите (клетки в кожата) предивикващ релаксацията на мускулните съкращения, ерго – отпуска бръчките, и това директно означава ботоксоподобен ефект!
В заключение бих казал, че след като претендирате да коментирате козметични продукти би било нормално да проявите живително любопитство как, аджеба, се прави това нещо, или?
1. Искам да отидете при КОЯТО И ДА Е регулаторна агенция в света, която уважава себе си и да им кажете, че лавандулата има ботоксоподобен ефект. Покажете им и статията в Leafly като доказателство. Ще ви се изсмеят в лицето! Наясно ли сте какво е ботокс? И механизмът му на действие?
2. Лъжете. Използвате ORAC за аргумент?! Той е компрометиран от години като метод! “In 2012, stating that no physiological proof in vivo existed in support of the free-radical theory, ORAC was withdrawn due to absence of correlation between test results and biological activity.”. Да, потвърждавам и го твърдя – витамин С е сред най-мощните антиоксиданти и никакви флавоноиди като кверцитинът и рутинът още не са го победили. Вие може да сте ги виждал как стоят на живо като вещества, но аз не само съм ги виждала. Сравнявала съм тяхната активност в лаборатория по фармакогнозия към МУ-София, Фармацевтичен факултет, в които се твори наука вече над 65 години. Позорно да знаете колкото студент фармация трети курс! Ползвайте методи, които РАБОТЯТ! Нещо повече, използваният от мен метод беше точно ROC, но както може би се досещате, дори ROC се изявършва с проба за сравнение, съдържащазлатния стандарт – вит. С.
Разбирам чувствата ви, но не знаете историята ни с този човек и как се опита да ме смаже публично преди време. Има граници, бяха преминати отдавна. Всичко хубаво.
Да си кажа моето мнение на човек, ползвал серума Glow. Два месеца след като си го купих равносметката е – много пари за нищо. Естествено,вината е моя,но …всеки прави глупости. След прилежно мазане в продължение на над 60 дни, ефектът е…никакъв или поне нямаш нищо общо с обещанията и хвалбите в онлайн магазина на страницата fitnesinstruktor. И понеже освен въпросния “серум” си взех още два продукта- крем срещу изпотяване и балсам за устни, ще кажа че само балсама е ок. Но не бих си купила отново нищо от този сайт. Като подарък получих и мостра на слънцезащитен крем , който ползвах веднъж – мазен и оставящ белезникав слой. От една седмица се върнах на “моята” си марка козметика – Есте Лаудер и лицето ми свети. Мисля че занапред ще бъда много внимателна когато реша да експериментирам. Парите все пак не ги бера в градината си 😉
А вие какво очаквахте от слънцезащитен крем с физичен фактор? Всички подобни продукти оставят бял слой, то това е идеята, това предпазва от слънцето. Това означава физичен фактор. Образовайте се за продуктите преди да ги коментирате 🙂
Поредното обективно ревю в Инфармация! Благодаря за него, Надя.
Искам да започна с това, че био продуктите не са за всеки. Не са за хората, които искат слънцезащитният им крем с цинков оксид да НЕ оставя бели следи, фон дон дьо тенът им да е супер покривен, серумът им за лице да им изпъва бръчките за няколко дни. Био козметиката е за всички хора, които вярват в здравословния начин на живот и не искат да нанасят на кожата си, най-големият ни орган изкуствено създадени съставки. Био козметиката е за хората, които обичат природата и искат и децата им да живеят в чиста среда. Преди години ми се наложи да се преориентирам към чиста козметика, храна, препарати за почистване, прах за пране и т.н. По здравословни причини и въобще не съжалявам! Дълго страдах за моите любимци от Есте Лаудер, но ги преглътнах и продължих напред. Пред мен се отвори един нов свят от натурални съставки. За всички, които плюят GLOW, той просто не е за вас 🙂 За вас са си конвенционалните продукти с до една съставките разработени в лаборатория. Няма как да ви действа нещо, в което вие не вярвате. Но не оплювайте работещ продукт, който имаме възможността да ползваме, без да се налага да поръчваме от Англия и Америка на двойна цена 🙁 всеки човек, който си направи труда да потърси бленд с подобни масла в състава си, ще види какви са цените) . И да, различните масла имат различно влияние за кожата, лично го изпитвам от години.
Извинете, компетентна госпожо, кои съставки са естествени и кои изкуствени?
Госпожо, кое е изкуствено или естествено няма никакво значениее. Важен е ефектът върху кожата. Поздрави.
Как така няма значение? За вас ако няма, за нас, които не искаме да слагаме химия върху кожата си има! Не прочетох нищо важно по продуктите, а само груби нападки срещу забележките . Май това ви е компетенцията.
Химия е всичко около нас. Не се заблуждавайте, че природните продукти са по-добри от синтетичните. Погледнете само спирта.
Препоръчайте ми шипково масло
Продуктите на Румяна Илиева наистина са рекламирани до втръсване! А за цените да не говорим…10лв за балсам за устни? Е, мерси! Наистина ни имат за баламурници!
Какво е мнението Ви за базовите масла, и в частност тези на Wooden Spoon, като средство за хидратиране на суха кожа на лицето? Имам закупени два такива продукта по съвет на дерматолог. Засега съм доволна от действието им, но ми е интересно да чуя Вашия коментар. Благодаря предварително!
Здравейте, ще ми бъде интересно да анализирате “еликсира” на woden spoon, https://woodenspoon.eu/produkt/majestic-drop/ който струва почти три пъти повече от този на Румяна Илиева?! Няма как и двете фирми да ме убедят, че тези “серуми” и “еликсири”струват толкова! (Е, разбира се в нашия капиталистически 21 век, нещата струват толкова, колкото можеш да получиш за тях!) Радвам се, че критичното ми мислене ме държи далеч от подобни покупки. Благодаря за труда, който полагате в образоването на аудиторията ви! Успехи!