
Когато си говорим за козметика и красота, не можем да не засегнем момента с хранителните добавки, като гъбите шийтаке. Много от тях се рекламират като подобряващи външния ни вид… и много от тях са безумно скъпи. Макар че действат, те имат струващи стотинки “аналози”, които могат да ви свършат същата работа. Не си харчете парите, а прочетете това тук!
Гъбите шийтаке
Шийтаке произлиза от Азия. Среща се в югоизточните ѝ краища, като включват няколко сходни вида. Обича сянката на дървета, най-често дъб, кестен, клен, черница и др. Малка, кафява гъбка, която расте на кичури. Отглежда се в Китай от 13 век, където е била ястие на императорската трапеза в династията Сонг. В днешно време се отглежда и на други места в света, например САЩ. Представляват една четвърт от цялата култивирана продукция на гъби в световен мащаб. Консумират се обикновено само шапките, без пънчетата, които са много жилави. Използват се както свежи, така и сушени.
Употреба като хранителна добавка
Гъбите съдържат следните полезни вещества и имат действие:
- Бета-глюкани – най-вече лентинан, който засилва имунитета, намалява холестерола и натрупването на мазнини (при изследвания на плъхове);
- Витамини от група В;
- Витамин D2 (както всички други гъби);
- Аминокиселини
- Някои изследвания сочат, че шийтакето кара ракови клетки да умират (апоптоза).
Кога да не използваме шийтаке?
Шийтакето може да предизвика дерматит. Това е рядко състояние, но трябва да се има предвид. Обривът е силно сърбящ, с типичните изяви на токсикодерма. Ако се наблюдава такова състояние, консумацията на тези гъби трябва да спре.

Кой е евтиният заместител на гъбите шийтаке?
Бирената мая струва едноцифрена сума в магазина за хранителни добавки. Нека сравним състава:
- Съдържа бета-глюкани, които намаляват холестерола и натрупването на мазнини, засилват имунитета;
- Витамини от група В;
- Има антираково действие, благодарение на гена си за цитозин деаминаза;
- Намалява риска от рак на простатата;
- Хром – ценен микроелемент, който регулира нивото на глюкоза и може да облекчи диабет тип 2;
- Бирата съдържа и аминокиселини.
Кога не бива да използваме бирена мая?
Бирена мая не се употребява при болест на Крон и алергия към самата мая.
В заключение
Можем да кажем, че съдържанието на основната активна съставка на шийтакето (бета-глюкани) се срещат и в пъти по-евтината бирена мая. Основните ефекти, като имуностимулиращ, унищожаващ ракови клетки, намаляващ холестерола и мазнините ги има също толкова изявени в маята, както и в шийтакето. Ако не можете да си позволите “императорската гъба”, то бирената мая е за вас!
Хубава статия.
Браво.