
“Златното съкровище” на билките, “вълшебна билка” и други епитети съпътстват използването на хамамелис в козметиката. Понеже ние знаем, че вълшебни съставки няма, нека да разгледаме дали хамамелисът действа някак или е само въздух под налягане?
Какво е хамамелисът?
Hamamelis virginiana е дърво, срещащо се в източна Северна Америка. Расте до 6, рядко до 10 метра височина. Кората е червеникаво-кафява, с бели петна. Листата са овални. Цветовете са причина да го наричат “златна билка”. Те са яркожълти, с 4 издължени, панделковидни венчелистчета. Плодът е здрава, вкостеняла шушулка, която се разпуква и освобождава две черни, лъскави семена.
Състав на хамамелиса
Хамамелисът съдържа уникални за неговия род вещества, наречени хамамелотанини. Те принадлежат към класа на танините. Познати още като дъбилни вещества, танините имат антиоксидантно, затягащо, противовъзпалително действие. Танини се съдържат най-много в кората на дървото (65%), в листата са около 1,6%. Други съдържащи се в това растение вещества са флавоноиди и проантоцианидини. И двата класа вещества имат изразен антиоксидантен ефект.
Хамамелис в козметиката
Нека дойдем към интересната част: Работи ли хамамелисът?
Хамамелисът, както видяхме, има изразено антиоксидантно действие. Антиоксидантите спират действието на свободните радикали и оттам увреждане на ДНК на кожните клетки. Понеже са малки молекули, много от тях проникват в кожата.
Хамамелисът има и много силно изразено противовъзпалително действие. Ако имате кожно възпаление, може да пристъпите към използване на хамамелис, преди да минете на лекарства като кортикостероиди. Това изследване сочи, че хамамелисът действа добре при UV увреждане на кожата.
Хубаво е, че хамамелисът, макар и по-слаб от кортикостероидите, има по-малко странични ефекти от тях. Важно е да се отбележи, че противовъзпалителното действие на хамамелиса е по-силно от това на лайката.
Кога не бива да ползваме хамамелис?
- Ако имате чувствителна, суха кожа, хамамелисът не е за вас.
- Може да предизвика алергии.
- Изсушава кожата, подобно на смрадликата.
- Не приемайте хамамелис върешно.
В заключение можем да кажем, че да, хамамелисът е добра опция за кожата, когато имаме зачервяване и възпаление, и дори е по-добър от някои други растения, например лайка. Златна билка, наистина!
Вашият коментар