Искам да благодаря от сърце за въпросите, които ми задавате всекидневно, инфармацки. Най-трудното предизвикателство пред един блогър, който пише често и редовно, е да намери тема, която да бъде достатъчно интересна за повечето от вас. Считам, че химичният пилинг е идеалният обект за това.
Какво представлява химичният пилинг?
Най-общо – химичните пилинги са вещества или смеси от вещества, които причиняват леко, контролирано увреждане на кожата. Taка се стимулира пролиферацията на кожните клетки, по-доброто разпределение на меланина и образуването на колаген. Химическият пилинг се ползва с успех при бръчки, акне, мелазма, слънчеви кератози, повърхностни белези и други кожни смущения.
По природа веществата, използвани в дерматологията като химически пилинги, най-често са слаби до средносилни киселини – алфа- и бета-хидрокси киселини като гликолова и салицилова съответно, хлорорганични киселини като трихлорооцетна киселина, или фенол.
Жизненоважно е да се подбере правилно подходящия химичен пилинг за конкретния пациент.
Видове химичен пилинг според дълбочината на проникване на агента
Повърхностен пилинг
Той засяга само епидермиса и дермалната-епидермална гранична повърхност. Това е най-често практикуваният пилинг и се използва и от козметици. Основното действие се осъществява чрез излющване на корнеоцитите – клетките на най-повърхностния слой на епидермиса. Добри резултати се очакват от него при акне, кожни оцветявания след възпалителен процес, както и за постигане на по-сияен и свеж вид на кожата. Oтличен метод за подмладяване на епидермиса и горните слоеве на дермата. Извършва се със слаби киселини – ябълчна, гликолова; салицилова киселина или нейния дериват – бета-липохидрокси киселина; по-силната трихлорооцетна киселина в по-ниска концентрация; или със сух лед (втвърден въглероден диоксид). Пълното възстановяване на епидермиса се наблюдава 3 до 6 дни след процедурата.
Среднодълбок пилинг
Той се използва при леки и среднодълбоки бръчки, нежелани пигментации, повърхностни белези и други. Агентите на среднодълбокия пилинг достигат до папиларния слой на дермата. Използва се главно трихлорооцетна киселина. Пълното възстановяване на епидермиса се наблюдава около седмица след процедурата. Няколко седмици е препоръчително да се използва слънцезащитен продукт с висок фактор.
Дълбок пилинг
Може да се избере при дълбокi бръчки, силно стареене вследствие излагане на слънце, белези и дори при някои предракови състояния. Използва се главно фенол като химичен агент. Той предизвиква бърза денатурация (разрушаване) на кератина и други белтъци в дермата. Достига до ретикуларния ѝ слой. Дълбокият пилинг е мощно средство за стимулиране на образуването на колаген в кожата. Фенолът прониква в кръвообращението и може да предизвиква аритмии, затова сърдечната дейност трябва да се следи. Възможно е и да ви вливат течности по време на пилинга. Тази процедура се извършва в клинични условия и нейната трайност като ефект е много по-изразена от другите видове пилинг. Не оставяйте никой без медицинско образование да се докосва до лицето ви за среден и дълбок пилинг! (И под медицинско образование имам предвид магистър по медицина. Лекар. Не помощен персонал, който обича да се кичи с подвеждащия епитет “медицинско лице”. Дори аз не бих посмяла да извърша пилинг). Възстановителният период е дълъг – няколко месеца, като високият слънцезащитен фактор е задължителен.
Няколко практически въпроси
Боли ли?
Степента на неприятни усещания от процедурата варира. В повечето свестни клиники ще осигурят методи на обезболяване, които да минимизират дискомфорта. При дълбок пилинг могат да ви дадат медикамент, който да ви приспи, или дори да ви поставят под обща упойка.
Има ли странични ефекти?
Повърхностният пилинг най-често предизвиква парене, зачервяване (еритема) и сърбеж, които минават бързо.
Средният и дълбок пилинг могат да предизвикат:
- Свръхпигментация, особено при тъмните кожи;
- Условия за инфекция;
- Неправилно възстановяване;
- Белези;
- Хиперпигментация вследствие на възпаление (постинфламаторна хиперпигментация, PIH);
- Аритмия;
- Влошаване на първоначалното състояние и др.
Кои странични ефекти и как ще се появят, зависи до голяма степен от способността на вашия дерматолог да избере правилния пилинг и да се съобрази с особеностите ви, както и от опита му с процедурите. Би трябвало да ви разпита подробно за общото ви здравословно състояние, и това на кожата ви (да снеме анамнеза). Лекар, който назначава (особено дълбок) пилинг, без предварително да се поинтересува от вас, не мисли за здравето ви, а за вашите пари! Ако сте болни от някои вирусни заболявания, като херпес симплекс, могат да ви бъдат предписани предварително лекарства за потискане на вируса. Някои лекарства, които предизвикват фоточувствителност, могат да бъдат спряни преди процедурата. Такъв е продуктът Роакутан – при него пилинг се разрешава едва 6 месеца след преустановяване на лечението. Ако сте бременна или кърмите, пилинг може да ви се откаже – не се сърдете.
Как да се поддържаме след пилинг?
В зависимост от дълбочината на пилинга и причините, за които е правен, ще ви бъде назначен протокол за поддържащи процедури и допълнителни пилинги. Съобразявайте се изцяло с мнението на дерматолога си, след като сте преценили, че можете да му имате доверие.
Най-общите насоки за кожна грижа са следните:
- Висока хигиена. Имайте предвид, че лицето ви след пилинг е податливо на инфекции. Измивайте се с вода, мек, щадящ препарат или с това, което ви е препоръчал дерматологът ви;
- Избягване на слънцето;
- Употреба на слънцезащитен крем;
- Редовна смяна на превръзката, ако сте преминали през дълбок пилинг.
Някои лекари могат да ви предпишат медикаментозни кремове – ако е преценено, че имате нужда от такъв, спазвайте указанията дословно.
Този общ поглед върху химичните пилинги е крайно недостатъчен, за да ви позволи да прецените дали и кой химичен пилинг е подходящ за вас. Общите насоки са само общи – моля, консултирайте се с лекар по отношение на пилингите, които биха били подходящи за вас.
здравейте, какви други не толкова инвазивни методи предлагате за ибелване на лицето и иравняване на тена /говорим а хормонална погментация и мимически 40 год бръчки:)/
Здравейте Надя,
Поздравления за невероятният блог!Чета Ви с истинско удоволствие!Моля, създайте тема за колагена -какъв е хубаво да се приема,кой тип, хидролизиран или не, от каква възраст и ако може препоръчайте продукти.Също така добро ли е съчетанието с хиалуронова киселина -вътрешно или външно бихте препоръчали…мисля, че темите биха били интересни и полезни ,за голяма чест от дамите.Информация в интернет има много , но е объркваща и най-вече не е от достоверен източник като Вас, но който можем да се доверим :-)Благодаря Ви предварително!
Здравейте!Поздравявам ви за полезния блок и прекрасната безплатна книга която сте ни предоставила!С огромен интерес чета всичко!Ще се радвам да споделите мнението си и за въздействието на буферираните киселини върху различните типове кожа ,благодаря!
Здравейте, блога е страхотен и много полезен. Аз съм си правила химичен пилинг преди близо 12г когато бях на 18, няколко процедури, лицето се излющваше, ползвах определени продукти и задължително висок фактор . Бях доволна и сега като прочетох статията се замислям защо забравих за тази процедура.Сега искам да попитам относно слагането на хиалуронова киселина в челото, какво ви е мнението. Аз съм в края на 29-те си години с мазна кожа, акнеична,но челото ми се набръзди. Замислям се за такава процедура, може ли мнение и евентуално какво да се иинжектира. И за мазна кожа какво масажно олио за лице препоръчвате. Благодаря предварително.
Не. Инжекциите са процедури, които се слагат само от лекар, и той ще прецени за вашия случай,
Здравейте ,нашият дерматолог предлага на дъщеря ми химичен пилинг,акне вече няма, има червени петна и белези този пилинг не е ли много драстичен
Това преценя лекарят ви.
Защо трябва да се прибягва до химичен пилинг въобще?Има страхотна козметика, която е от натурални продукти и може да се постигне същия уефект!
Всъщност много от химичните пилинги се извършват с натурални киселини – млечна, бадемова и пр.