
До известна степен има резон в статията. Истината е,че няма марка,чиито продукти до крак да са сполучливи и best sellers.Това важи не само за козметичния,а и за всички други браншове. Но определено болшинството клиенти,остават верни и лоялни на марката, не от снобария, а защото определени продукти работят за тяхното удовлетворение. Колосите в козметиката не могат да удържат на огромния конкурентен натиск, ако лежат на име и стара слава, без поддържане на съответното качество и развитие на нови продукти, съобразени с иновативните постижения и пазарните тенденции. Да се анализира и коментира козметичния бранш е далеч по-лесно,от това да се държиш десетилетия над повърхността в бизнеса.
Поне наполовина права
Mного по-лесно е да анализираш козметичния бранш и да списваш блог за него. Посвещавам всяка минута от свободното си време на Инфармация и мисля, че правя качествено и достъпно съдържание за вас. Но аз съм само един човек. Зад името на бранда стои армия от екипи, които се грижат тя да просперира. Така че, вярно е – лесно е да коментираш, трудно е да се “държиш десетилетия над повърхността”.
Какви са методите обаче, с които компанията се задържа на пазара? Как хората стават нейни почитатели? Не е от снобария, наистина. Но има и друг фактор – фактор, който дамата, с която “спорим” задочно, пропуска. И начинът, по който един бранд става успешен, не е този, който тя подозира.

Запознайте се с невромаркетинга
През 2003 година д-р Рийд Монтагю (Read Montague), професор по психиатрия и поведенческа психология към университета Бейлър в Хюстън, САЩ, провежда експеримент. “Закачени” към функционален ЯМР (ядрено-магнитен резонанс – уред, който сканира мозъчната активност). са били 67 души, на които са били дадени две различни марки кола – вездесъщата Coca Cola и нейния вечен враг – Pepsi.
Предварително всеки от участниците е бил попитан кое предпочита, а неговият отговор – надлежно записан.
В първата група на “мишките” са дадени двете напитки, без да им се съобщава предварително коя е Coca и коя – Pepsi. Както може да се очаква, тези почти еднакви по химичен състав напитки стигат до финиша наравно – ако не знаят коя кола коя е, участниците не могат да направят разлика между вкуса на двата бранда и да изразят предпочитание. Нещо повече – хора, които са твърдели, че обичат Pepsi, всъщност “на сляпо” са избирали Coca Cola и обратното. Не е имало никакво значение какво са твърдели в началото. Хората просто не можели да направят разлика.
По подобен начин реагирали и техните мозъци. Независимо дали пиели Pepsi или Cola, ответният отговор е бил еднакъв. Мозъкът също не е правел разлика между удоволствието от Pepsi и това от Coca Cola.
Когато обаче им се дават чаши с кола, една от която надписана “Coke” (“галено” име на Coca Cola”), и им казват, че в другата има Pepsi, участниците изведнъж МАСОВО започват да избират надписаната чаша и да твърдят, че напитката вътре е по-вкусна. Въпреки, че (изненада, изненада) – и двете чаши – маркираната и неотбелязаната, са съдържали една марка кола – Coca Cola.
Какво означава това? Лоши новини за нас, потребителите. Излиза, че
Влиянието на марката е толкова голямо, че измества предпочитанията ни
Ние вече не избираме продукти. Избираме БРАНД продукти. Името, изписано на опаковката, е толкова важно, че оставаме доволни и лоялни към него. Дори когато друг продукт е абсолютно същият, при сравнението той ще изгуби, защото марката заслепява и ни кара да мислим, че брандираният продукт е по-добър.
Това е важен принцип в невромаркетинга – нов, популярен и малко зловещ дял от търговската наука. Чрез невромаркетинг компаниите влияят директно върху нас, без намесата на съзнанието ни. Козметичните компании изобщо не се свенят да използват принципи на невромаркетинга върху своите потребители и чрез умело подбрани рекламни кампании да предизвикват лоялност, която е често малко незаслужена. И колкото по-арогантни сме (“На мен реклами не ми влияят”), толкова по-вероятно е да останем манипулирани.
Трябва ли да се страхуваме? Е, ако наистина сме недоволни от нещо, няма реклама, която да ни промени мнението. Но е много вероятно неутралитет или дори апатия от наша страна да бъдат преобразувани в екстаз от марката.
Едно червило е само червило. Едно червило на Dior, обаче, вече е асоциация с лукс, красота, мода, комфорт. Как да не го предпочетем?
Излиза, че нашата BG-дама, въпреки интелигентността си и аргументираната си позиция, в случая греши.
Хората не избират бранд заради качество. Хората избират бранд заради бранд.
Приятен, хубав ден, момичета – и спокойно – Биг Козмо бди над вас и няма да позволи да кривнете от правия път. 😀
Вашият коментар