Искам да ви предупредя за нещо важно по отношение на автобронзантите – онези продукти, които ни даряват с изкуствен тен без слънце. Основна съставка при повечето автобронзанти е дихидроксиацетонът – една добра съставка, но с особености, за които си струва да внимаваме и за които ще говорим днес.
Всеки “естествен” тен е изгаряне
Ако ме попитате кое за мен е красиво, веднага ще ви кажа “естествено”. Като под естествено разбирам не само тена на Риана или Бионсе, а и светлата или розова кожа, лунички, бенчици и трапчинки – всякакви безвредни “несъвършенства”, обусловени генетично и придаващи чар и индивидуалност. Те не се натрапват по списанията – следователно са грозни. Логика.
Затова бялата кожа в момента се преследва от съвременната жена. Тя се пече на слънце или солариум, без да си дава сметка, че образуването на меланин е защитна реакция при изгаряне. Красавицата днес ще плаче утре – с увяхнала кожа и стотици лева сметки за ботокс. Не искам и да мисля за по-сериозни проблеми като меланома малигнум. Но как да имаме тен без слънце?
На помощ идват
Продуктите за придобиване на изкуствен тен
Дали са за предпочитане пред тена след печене на слънце? Категорично. Дали обаче е по-добре да ги нанасяте, отколкото да пазите нормалния си цвят на кожата?
Дихидроксиацетонът, съдържащ се в повечето от тези продукти, не е опасен или вреден. Коренът “ацетон” в думата плаши потребителите. Тя им навява асоциации за лакочистител, разредител за бои и прочие – все битови продукти, вредни за здравето. Самият ацетон е канцерогенен.
Дихидроксиацетонът обаче не е “ацетон”
Дихидроксиацетонът е наречен така, защото част от химичната му формула напомня на тази на ацетона – но в химията дори и малки промени в молекулата могат да предизвикат огромни изменения в свойствата на веществото. Ацетонът има много различни свойства от дихидроацетона. Ацетонът е кетон с ниска молекула, токсичен и канцерогенен. Дихидроксиацетонът обаче всъщност е монозахарид и безвреден. Това се дължи на по-голямото количество ОН-групи в молекулата му. Дихидроксиацетонът се среща в природата и козметичната индустрия го извлича от растения, главно захарна тръстика. Може да се получи и чрез ферментация от глицерин.
Дихидроацетонът, нанесен върху кожата, създава много по-натурален тен от класическия оранжев оцветител, използван масово още от 60-те насам. Но при него има особеност, за която трябва да внимаваме.

Не се излагайте на слънце след нанасяне на автобронзант!
Предупреждението е сериозно. Продуктите с дихидроксиацетон карат кожата да губи устойчивост към слънчевото UV-лъчение и пораженията от него ще са по-големи. Изследвания сочат, че образуването на свободни радикали от слънцето след третиране на кожата с дихидроксиацетон скача почти два пъти! Ако ползвате автобронзант с дихидроксиацетон, изчакайте поне 24 часа, преди да се изложите на слънце. Преди това кожата с нанесен продукт трябва да се пази от слънцето, най-добре с покриване от дреха. Ако това не е възможно, слънцезащитен крем с широк спектър и SPF 50+ трябва да бъде неразделна част от кожната ви грижа. Нанасянето на антиоксидантен крем също ще намали възможността от увреждане на кожата вследствие повишената UV-чувствителност.
Разбираемо е, че човек с професионално изкривяване като мен ще окуражава жените да разчитат на естествената си красота и тен и да не се мъчат да потъмнят кожата си, само за да отговорят на обществения натиск да се конформират към измислени стандарти за хубост. Но в случай, че сте решили да използвате автобронзат, моля, спазвайте моето предупреждение, за да се радвате на кожата си по-дълго.
Благодаря за статията. Какво е мнението Ви за продукти като Bioderma Photoderm Bronz SPF30, които едновременно предпазват, но и подпомагат придобиването на тен? Т.е. в случая възможно ли е едновременно предпазване и тен? 🙂
Възможно е – съставките не си пречат, но въпреки всичко не разчитайте на това. Използвайте DHA-продукти само вечер и на следващия ден сложете отделен слънцезащитен продукт.
Здравейте Надя,
нещо по темата – ще ми е интересно Вашето мнение по въпроса със солариума. И по – точно: навсякъде се тръби колко е вреден, а аз имам спомен от годините ми в детската градина където ни облъчваха с такива лампи за по около 10 мин. веднъж седмично (учителките ни обясняваха, че е за да не се разболяваме), също познати с кожни заболявания са им препоръчвани процедури със солариум. Всъщност интересува ме къде е границата? Аз лично посещавам солариум от доста години целогодишно, лятото максимум два пъти седмично за 15 мин., зимата един път седмично, понякога и по-рядко. Мисля, че солариума има и положителни страни, зимата в сезона на вирусите се разболявам изключително рядко, витамин Д или самовнушение не знам, но при посещение на солариум съм в изключително добро настроение.
Извинете малко не по темата, ноо.. Виждам, че много се интересувате какво е полезно за кожата и какво не, ако може да попитам има една серия на Bilka, която е нова и все още няма откъде да чуя впечатления, затова ще ви изпратя, серията се казва “Batist” и пусна продукти, които са за бръснене, но много ми привлече вниманието специално един продукт, за забавяне разтежа на косъма. Дали е възможно? И дали вреди по някакъв начин? http://www.batist.bg/krem-za-kontrol-i-zabavyane-rastezha-na-kosmite?utm_medium=cpc&utm_source=facebook&utm_campaign=Batist+2018&utm_term=CTWlJuneKrem&utm_content=CTWlJuneKrem Ето го.. Надявам се да го разгледате и да дадете своето мнение. Благодаря Ви!!