
Изкуствени консерванти са най-често срещаните консерванти в практиката. Причината за това е тяхната сравнително ниска цена и висока ефективност. Напоследък обаче те придобиват лоша слава. Целта на тази статия е да разгледа най-използваните консерванти, какво представляват, дали са опасни и за какво да внимаваме. За етеричните масла като консерванти е подробно обяснено в друг пост.
Най-разпространени изкуствени консерванти
Phenoxyethanol (Феноксиетанол):
Този консервант се квалифицира химически като етер на гликола. Бактерициден (убива бактериите) и бактериостатичен (спира размножаването им) консервант. Използва се, както и всички останали консерванти, в малки количества и рядко надвишава 1% от продукта.
Защо се използва?
Ефективен е срещу голям спектър бактерии (Грам-положителни и Грам-отрицателни). Стабилен е – не се повлиява химически от излагане на въздух, високи и ниски температури. Евтин е.

Кога трябва да го избягваме?
Феноксиетанолът е алерген (обяснила съм накратко за алергиите в този пост ), така че, ако имате чувствителна кожа и сте склонни към контактен дерматит и алергии, е добре да внимавате с продуктите, които го съдържат. Най-добрият начин да се провери реакцията на кожата към даден продукт е т.нар. контактен тест – вземете тестер на продукта, нанесете малко количество на вътрешната страна на китката си и изчакайте няколко часа. Ако няма реакция, можете да използвате продукта.
Феноксиетанолът също е и невротоксин. Засяга централната нервна система при гризачи. Има данни и за ембриотоксичност (уврежда плода при бременност). Това не е наблюдавано при жени, използващи козметични продукти с феноксиетанол, но информираният избор изисква да се имат предвид всички потенциални проблеми.

Methylparaben, propylparaben, butylparaben (Парабени)
От гледна точка на химика парабените са естери на пара-хидроксибензоената киселина. Парабените се считат за по-ефективни консерванти от феноксиетанола от някои автори и въвеждането на феноксиетанола до голяма степен е направено заради негативната популярност, която парабените придобиха в последните години.
Защо се използват?
Парабените защитават вашите продукти както от гъбички, така и от бактерии. Нискотоксични и евтини, те са много ефективни и в малки количества, както ще видим по-долу. Не дразнят кожата.
Кога трябва да ги избягваме?
Парабените не са подходящи за хора с розацея и силно чувствителна кожа. Но причината да имат лоша репутация е изследване (статията е на английски език). проведено през 2004 г., което посочва наличието на парабени в тъкан от тумор на млечна жлеза (рак на гърдата). Според него парабените имат свойството да се държат в организма като естрогени (вид женски полови хормони), а много тумори на гърдата са естроген – зависими. С други думи, естрогените или вещества, подобни на тях, карат рака да се разраства. Счита се, че това изследване не е проведено добре и е имало външни замърсявания, които са изкривили резултатите. Въпреки това, заради такова опасения през 2006 Европейският съюз забрани използването им в козметични продукти в количества, надвишаващи 0,4%.
Въпреки, че няма солидни доказателства, че съществува връзка между рак на гърдата и парабените, съветът ми е: ако имате в семейството си роднини, прекарали подобни заболявания, избягвайте тези консерванти.
Imidazolidinyl Urea (Имидазолидинил урея)
Доста по-рядко срещан от горните консерванти, това вещество е органично съединение, което действа, като освобождава формалдехид в продукта ви. Формалдехидът е добър антибактериален агент, но за съжаление е и мощен иритант (дразни кожата). В никакъв случай не използвайте продукти с този консервант, ако имате проблем с чувствителна и склонна към алергии кожа.
Когато гледате състава на козметиката си, внимавайте за тяхното количество. Прочетете какъв е законът на ЕС по отношение етикетирането и разчитането на състава.
Като всички съставки в козметиката, изкуствените консверанти са подходящи за едни и силно неподходящи за други. Глупаво е да се демонизират излишно, но и трябва да се съобразяваме с техните ефекти и потенциалните вреди.
До колкото разбирам , не може да има продукт без изк.консерванти ? От изброените по-горе разбирам, че парабените са по- малкото зло от останалите ? Благодаря Надя .
Здравейте. Консервантите не са зло. Без тях не можем да имаме чиста и безопасна козметика на приемливи цени.
Защо марки като Alverde, имат чиста и безопасна козметика, на повече от приемливи цени, без да използват опасни консерванти? Аз приготвям по-голямата част от козметиката си сама, без никакви консерванти и тя издържа повече от 6 месеца, без изобщо да променя качествата си. И не я държа в хладилник…дори кремовете с водно съдържание…..просто ползвам сребърна вода, която, простете, но е 2 лева и ми стига за над 10 крема. Има много естествени консерванти, чиято цена е сходна. Подобна е и цената на натуралния емулгатор…общо правят 20-30ст. на крем. от 50ml.
Излиза, че 30ст. е цената на нашето здраве.
Алверде съдържа консерванти и спирт освен това.
От сребърната вода няма ли риск лицето да посинее? Вярно, в малки количества ще да е…
Здравейте. Много често се срещат консервантите натриев бензоат и калиев сорбат – мнение за тях? Благодаря!
А какво ще кажете за предполагаемите ендокринни дисруптори? Доколко е важно да се избягват, защото аз не мога да намеря слънцезащита без такива съставки?