Два нови бранда стъпиха тези месеци в България на пазара на кожната грижа. А трети, стар, евтин, но качествен, напомни за себе си. Ако имате силно капризна суха кожа, тези продукти могат да ви помогнат.
Nivea Soothing Cleaning Mousse
Започваме с леката артилерия. Този безсулфатен продукт на Nivea ни печели с:
- липсата си на сулфати (не думай – безсулфатен продукт без сулфати?! Не вярвам!);
- липса на спирт;
- обогатяване с бадемово масло и пантенол;
- добра измивна сила;
и едноцифрена цена.
За съжаление, наличието на алергена бутилфенилметилпропионал може да го направи неподходящ за алергична кожа, или такава със склонност към нетолерантност, розацея и екзема. Ако сте от тази група, подходете с нужното внимание и здравословна доза подозрение, колкото и да ви убеждават колко е безопасно и как практически “нищо няма в него”. За суха кожа без проблеми обаче – това е продуктът за вас. Не е нужно да тъпчете аптечните каси с трудно спечелени пари, за да се сдобиете с този непретенциозен, но свестен измивен мус на Niveа.
Състав:
Aqua, Sorbitol, Glycerin, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Glyceryl Glucoside, Prunus Amygralus Dulcis Oil, Panthenol, Propylene Glycol, Polyquartenium-10, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG 200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Sodium Sulphate, Sodium Chloride, Citric Acid, Sodium Benzoate, Butylphenyl Methylpropional, Geraniol, Parfum
Cera Ve Hydrating Cleanser за нормална до суха кожа
Крайно. Време. Беше.
Да няма Cera Ve на българския пазар си е кощунство. Практически освен A-Derma, чистите масла и по 1-2 подбрани продукти на Bioderma, Avene и La Roche – Posay нямаше подходяща козметика за розацея, нетолерантна суха кожа и екзема! Бяхме притиснати в ъгъла с “A-Derma или нищо” прекалено дълго време. Сега Cera Ve е тук и моля да заеме трона си, ако обича.
Тази козметика е, подчертавам – за суха кожа в огромната си част. Дори от продуктите за нормална до мазна кожа дамите с високо отделяне на себум се оплакват, че Cera Ve повече ги омазнява. Със сигурност пробвайте Cera Ve, ако имате нетолерантна мазна кожа, разбира се, но имайте това предупреждение предвид.
Серамидите са основна съставка тук. Тях сме обсъждали и в моята книга “Как да избираме козметика”. Накратко – те са натурална и неделима част от “цимента” между кожните клетки. Пречат на сухата кожа да губи вода. Не е нужно да се добавят дори в големи количества!Измивният гел, който обсъждаме, е безсулфатен, без спирт, без ароматизатори и без оцветители. Повърхностно активните вещества – детергенти, са сведени до абсолютния минимум (по-малко от консерванта!) и са от най-щадящите. Предназначен е за нетолерантна, капризна суха кожа, розацея, силно изсушаване, възрастна кожа и повярвайте ми, ще се справи добре.
Състав:
Aqua, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Phenoxyethanol, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, PEG-40 Stearate, Behentrimonium Methosulphate, Glyceryl Stearate, Polysorbate 20, Ethylhecylglycerin, Potassium Phosphate, Disodium EDTA, Dipotassium Phosphate, Sodium Lauroyl Lactylate, Ceramide NP, Ceramide AP, Phytosphingosine, Cholesterol, Sodium Hyaluronate, Xanthan Gum, Carbomer, Tocopherol, Ceramide EDP.
BioEarth Cleansing Milk & Tonic Lotion – Rosa Mosqueta
Тази козметика се намира само онлайн и се внася от Италия. Не се захласвам по “натурални” продукти, само защото са органик и био, но млякото с тоник на BioEarth е идеалният баланс между естествени съставки и стабилни носещи вещества – подходяща за сухата кожа смес.
Харесва ми липсата на сулфати и “натуралните” дразнещи вещества – спирт и терпени, с която повечето биопродукти могат да се “похвалят”, особено някои много шумно промотиращи се такива (скъпа ми Weleda – теб гледам!). Rosa mosqueta (moschata) не е роза – всъщност е растение, родеещо се с нашата шипка (Rosa canina), и маслото е от нейните семки. Т.е., нямаме монотерпени, които да дразнят алергичната и чувствителна кожа. Продуктът е щадящ и за по-чувствителните сухи кожи и съдържа успокояващи екстракти от арника и овес, алантоин и млечна киселина. Недостатък на марката е трудната ѝ достъпност заради онлайн позициониране, и, нека си го кажем – високата цена (все пак е под 30 лева и попада в среден ценови клас). Ако пробвате поне веднъж, ще видите, че ще си заслужава за капризна суха кожа, особено ако сте почитателка на натуралните съставки в козметиката.
Състав:
Aqua (Water), Sodium Stearoyl Lactylatе, Glycerin, Caprylic/capric Triglyceride, Glyceryl Stearate SE, Polyglyceryl-3 Stearate, Decyl Glucoside, Betain, Octyldodecanol, Rosa Moschata (Rosehip) Seed Oil , Arnica Montana (Arnica) Flower Extract, Avena Sativa (Oat) Bran Extract, Cetearyl Alcohol, Tocopheryl Acetate, Xylitol, Allantoin, Cocamidopropyl Betaine, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Parfum (Fragrance)
Това са моите, хайде да си го кажем – наистина добри предложения за измиване на капризна суха кожа, две от които са нови за пазара. Съветвам ви да ги пробвате, но внимателно и да прецените кой е най-подходящият за вас.
Здравей, Надя,
Само споделям и аз приятната изненада, когато открих, че CeraVe са се появили и в нашите аптеки. Измивният продукт предстои да пробвам, но определено мога да препоръчам лосиона за суха кожа – лек и в същото време много хидратиращ, без добавен парфюм – идеалният бюджетен избор.
Здравейте,
По повод на CeraVe, ползвам продуктите им от преди да започнат да се предлагат в България. Купувам ги от САЩ с доставка до България. Много се зарадвах, когато ги видях по нашите аптеки и дрогерии, докато не прочетох етикета от задната страна на тубите, там където е изписан състава и произхода на продукта. Съставът на продуктите предлагани в българската търговска мрежа е различен от тези, които купувам от САЩ! Различава се дори от състава, който самите CeraVe посочван на официалната си страница за България! Специално този Hydrating Cleanser не го ползвам, но мога да потвърдя, че това важи за другия, Foaming Cleanser, както и за Daily Moisturizing Lotion, така че този, който се спряга в статията е много вероятно също да не прави изключение.
Това, което особено ме втрещи беше, че серамидите, с които се фукат, в продуктите, разпространявани в България, са изтикани в края на списъка със стъставки, а в тези, които идват от Щатите, са в началото. Друго, което забелязах е, че на тубите продавани в България пише “Made in France”. След кратка справка в Google става ясно, че през 2017-та Loreal са купили бранда CeraVe от Valeant. От Loreal едва ли внасят в ЕС козметика произведена в САЩ (трябва да плащат мита). По-скоро те си ги правят и в източна Европа разпространяват продукти с по-ниско качество, каквато се доказа, че е практиката и при храните.
Диана, доколкото съм чела в Европа и САЩ има различни действащи правила за изписването на състава върху етикета. В САЩ не важи европейското правило – на предните позиции да се изписват веществата с най-висока концентрация. Предполагам, че от там идва разминаването с въпросния етикет.
Някога може и да не е било задължително, но към момента на сайта на щатския регулаторен орган (FDA) пише следното:
“…
Order of Ingredient Declaration
Descending order of predominance
Exceptions…
Active drug ingredients
Ingredients with less than 1% concentration
Color additives
“And other ingredients”
21 CFR 701.3(a), (d), (f) (2), (f) (3)
The ingredients must be listed in descending order of predominance. However, there are a few exceptions to this requirement.
1. If the cosmetic is also a drug, section 502(c) of the FD&C Act requires that the active drug ingredient(s) be declared before declaration of the cosmetic ingredients. A declaration, thus, would read as follows: “Active Ingredient: … (Name of drug ingredient). Other (or Cosmetic) Ingredients: … (Names of cosmetic ingredients in descending order).” [§ 701.3(d)]
2. Ingredients present at a concentration not exceeding 1% may be listed in any order after the listing of the ingredients present at more than 1% in descending order of predominance. [§ 701.3(f)(2)]
….”
Ето тук намерих информацията https://www.fda.gov/cosmetics/labeling/regulations/ucm126444.htm#clgl3
Диана, точно това е правилото, винаги е важало и ще важи.
Здравейте, относно Nivea видях, че в състава пише Sodium Sulphate. Това не е ли сулфат?