Зимните месеци отминават, а с тях – и ретинолът, химичните пилинги и други анти-ейдж мерки, които при затоплянето по-скоро могат да ни изтормозят. В тази статия съм описала съставките, които да избягваме през по-слънчевите сезони.
Но какво бихме могли да използваме?
Витамин С
Вадете С-серумите! Освен антиоксидантен, витамин С има и UV-защитен ефект. Той помага да се предотврати yвреждането на клетъчната ДНК от слънчевата емисия на ултравиолетови лъчи. За съжаление съм длъжна да подчертая, че се абсорбира слабо през кожата. Това означава, че нормалните кремове с вит. С не помагат. За да се постигне някакъв ефект, са необходими проценти съдържание на витамина от порядъка на 15-20%. В тази статия съм обяснила по-подробно какво представляват С-серумите и каква е резорбцията на аскорбиновата киселина през дермиса.
Шипково масло
Суха кожа? Шипковото масло се извлича от студено пресоване на шипковия плод. Не е етерично и няма свойствата на такова! Продуктът е леко, приятно за нанасяне, изсъхливо масло, което е изключително полезно за кожата. Само че… не по причините, които изтъкват повечето бюти блогове. Всички тръбят, че шипковото масло е богато на витамин С и това е вярно, но концентрацията му далеч не е толкова голяма, че да преодолее ниската резорбция на това ценно вещество. Не, шипковото масло е велико заради съдържанието на мастни киселини, някои от които играят роля в клетъчната комуникация – олеинова, линоинова, алфа-линоленова киселина. При абсорбцията си в кожата те се конвертират до простагландини – вещества, участващи в контрола на клетъчния растеж и размножаване.
Лизат от дрожди (Saccharomycetes)
Дрождите са микроскопични гъбички, употребявани масово в живота ни, Можем да ги видим да се “трудят” в производството на бира, на хляб, и да пазят здравето ни във вид на пробиотици. Те са най-евтиният източник на бета-глюкани – вещества с антиоксидантни и успокояващи кожата свойства. По същността си бета-глюканите представляват полизахариди – вещества, изградени от много свързани помежду си захарни молекули. Те са известни с хидратиращи кожата способности поради хигроскопичните си свойства.
…
И не, дрождите не са вредни! Нито в хляба, нито в козметиката ни. Това е мит, разпространяван от “биофирми”, които искат да пробутват хляба си от лимец с не знам каква си квас. Нищо против биопродуктите (обожавам кокосова вода!), но държа на честната конкуренция, без да оплюваме съперниците си.
Здравей , много ме заинтригува шипковото масло , можеш ли да ме насочиш към някой продукт ?