Опасно. Опасно се отслабва. Но защо? Отслабването с прием на противодиабетни лекарства не е всъщност нещо ново. Много жени са злоупотребявали с продукти, съдържащи метформин например, или производни на амфетамините, където са разрешени. Но сегашната мода е дори по-екстремна. Трябва да знаете с какво се забърквате.
Но на първо място трябва да сте наясно с няколко основни понятия.

Инсулин
Инсулинът е единственият хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар и ни спасява от хипергликемия (свръхдоза захар в кръвта ни). Той представлява пептиден хормон, който се произвежда от панкреаса (задстомашната жлеза).Тази жлеза е с двойна функция – от една страна, тя произвежда ензими за разграждане на храната ни (екзокринна функция). От друга страна, специални, бета-клетки в панкреаса, събрани в така наречените Лангерхансови островчета, произвеждат хормона инсулин (ендокринна функция). Той е с хипогликемично действие, тоест, сваля кръвната захар. Други хормони са в баланс на инсулина, имайки противоположно действие. Такива са функциите на адреналина, глюкокортикостероидите и растежния хормон, които повишават нивото на кръвната захар в определени случаи, като при стрес например. Тези вещества са наречени контраинсуларни хормони.
Гликоген
Това е нашият резерв на глюкоза. Това е полимер на глюкозата (няколко молекули глюкоза, свързани заедно) Съхранява се в органи-депа, главно черен дроб и мускули. В цитоплазмата на клетките от се среща във вид на гликогенови зрънца (звучи апетитно! Направо като захарни гранулки!). Когато се стреснем, или работим здраво, или си “почиваме” с рафтинг, необходимостта от глюкоза в клетките и организма се повишава. Започва разграждането на гликогена в клетките на органите-депа, и освобождаването на глюкоза в кръвта.
А какво е диабет?
Срещат се два основни типа захарен диабет (Diabetеs Mellitus -буквално означава “меден диабет”), като всеки има своите особености. Ще цитирам сайта на Министерството на здравеопазването с мои изменения с цел по-лесно разбиране.
“При млади хора и при деца се развива т.нар. диабет тип 1. Имунната система реагира неадекватно и напада бета-клетките в панкреаса, унищожавайки единствения източник на инсулин в тялото. Клетките на имунната система тип В се активират и образуват антитела, които унищожават бета-клетките на панкреаса, в резултат на което настъпва пълна липса на инсулин. Глюкозата от кръвта не може да влезе в клетките и се натрупва в организма. Кръвната захар (глюкозата) остава висока както на гладно, така и след нахранване. В този случай инжектирането на инсулин е абсолютно необходимо. Този тип диабет е известен като инсулинозависим или тип 1 захарен диабет.
При по-възрастните, обикновено над 40 години, причината за заболяването е друга. Бета-клетките на панкреаса не са атакувани и унищожавани и инсулин се произвежда. Проблемът е в това, че действието му е затруднено и той не може да отключи вратата на клетката, за да проникне глюкозата в нея. Ето защо и тук неизползваната глюкоза остава в кръвта и кръвната захар се повишава.
Натрупването на значителни количества подкожни тлъстини особено затруднява действието на инсулина. Установено е, че колкото по-голямо е наднорменото тегло на човек, толкова по-слабо е действието на инсулина върху клетките, съответно и усвояването на глюкозата от тях. Този тип диабет е известен като неинсулинозависим или тип 2 захарен диабет. Той се среща най-вече при възрастните хора, но напоследък се установява и при млади хора, дори деца.” Именно този диабет се лекува с лекарството, което изчезна по всички аптеки и хората, които наистина имат нужда от него, се лишиха, за сметка на суетни хора.
Victoza, Saxenda, Ozempic – Лираглутид
Лираглутид е глюкагон-подобен пептид-1 рецепторен агонист (GLP-1 рецепторен агонист). Член на групата лекарства, наречена инкретинови миметици. Действа, като увеличава освобождаването на инсулин от панкреаса и намалява прекомерното освобождаване на глюкагон.
Намалява свързаната с храненето хипергликемия (за около денонощие след приема) чрез увеличаване на секрецията на инсулин (само), когато е необходимо, чрез повишаване на нивата на глюкозата, забавяне на изпразването на стомаха и потискане на секрецията на глюкагон .
Приемът на лираглутид инжекционно води до освобождаване на инсулин в бета клетките на панкреаса при наличие на повишена кръвна захар . Тази секреция на инсулин намалява, когато концентрациите на глюкоза намаляват и се доближават до еугликемия (нормално ниво на кръвната захар). Той също така намалява секрецията на глюкагон по глюкозо-зависим начин и забавя изпразването на стомаха .
Честите нежелани реакции включват ниска кръвна захар , гадене , замаяност , коремна болка и болка на мястото на инжектиране. Стомашно-чревните нежелани реакции обикновено са най-силни в началото на периода на лечение и отшумяват с времето. Други сериозни нежелани реакции могат да включват медуларен рак на щитовидната жлеза, ангиоедем, панкреатит, заболяване на жлъчния мехур и проблеми с бъбреците . Употребата по време на бременност и кърмене е с неясна безопасност.
Ниската кръвна захар може да предизвика внезапни припадъци, защото мозъкът е най-чувствителен на липса на глюкоза. Всяко губене на съзнание е спешно състояние и е за линейка! Дори да се свести бързо нашата слабееща мацка, от удара на главата с пода или друга повърхност може да започне бавно да се образува хематом (кръвонасядане в мозъка). Той започва да притиска мозъчната тъкан, да пречи на дейността на мозъка и в зависимост от това къде се намира, това състояние може да е фатално.
В заключение
Лекарствата срещу диабет с лираглутид са прекрасен избор за хора с диабет тип 2, или такива с обезитет (разбирайте болестно състояние, което ви пречи да живеете нормално. Не 10-15 излишни килограма!). Има доказателства, че са по-ефективни от класиката в жанра – таблетките метформин. Но в същото време, като всички лекарства, злоупотребата с тях е опасна. Лекарствата са като автомобилите. Ползвайте ги внимателно – и ще пристигнете от спирка “Болест” до спирка “Здраве”. Вземайте ги несериозно и без уважение към потенциалните им рискове – и ще катастрофирате. В редки случаи – и фатално.
Много добра идея да разпространим информация по въпроса. Единствената поправка е, че ozempic съдържа semaglutide, а не liraglutide. Тъй като механизма на действие е сходен, но оземпик е по-евтин на нашия пазар, явно много хора са останали без необходимо лечение.