
Всеки е използвал кокосово масло за коса… с противоречиви резултати.
Причината? Вашето кокосово масло може да не е толкова… кокосово, колкото ви се иска. Особено в България алъш-веришът с некачествени масла е доста развит. Как да преценим дали продуктът, който имаме, е качествен? Каква е разликата?
Пробвала съм толкова много различни кокосови масла – някои добри, други – нетолкова. Едно или две дори отлични. Ако не знаем какво да търсим в кокосово масло за коса, това може да е ужасен разход на пари. Но когато говорим за кокосово масло, първият признак, който трябва да имаме предвид, е

Цвят
Цветът на кокосовото масло трябва да е снежнобял. Особено важи за т.нар. органично масло. Сиво? Значи некачествено. Жълто? Започнало е да гранясва или има замърсявания. Един-два пъти съм виждала масло с болезненорозов оттенък, който се дължи на окисляване на захарите в него. Не, това не е инфекция с бактерия или гъбичка, както много хора смятат. Ако имате кокосов орех и изложите вътрешността му на въздух, добра идея е да го напръскате с лимонов сок, за да го запазите неокислен и бял. Вит. С в лимона пречи на окислението.
При разтапяне течното кокосово масло трябва да е изцяло прозрачно и безцветно, като вода. Всяка промяна в цвета или мътнина показва нередност. Замърсяването може да се дължи на плесен или на частици от пушек. Последните попадат в маслото, когато то е било извлечено при загряване. (Имайте предвид и точката на топене. Кокосово масло се топи при 24 градуса Целзий. Това означава, че то ще се стопи изключително бързо при досег с тялото ви).
Много важна е и маслената
Консистенция
Кокосовото масло е твърдо. Не на бучки, плуващи в странна мас или полуразмекнато. Твърдо. Ако е полутечно, това показва допълнително рафиниране. Възможно е да сочи и извличане на кокосово масло чрез загряване – нежелателно поради унищожаването на ценни вещества в маслото. И като говорим за загряване, друг индикатор за такъв начин на извличане са
Миризмата и вкусът
Кокосовото масло трябва да мирише. На кокос. Ако ви обясняват, че миризмата показва добавени ароматизатори, значи ви лъжат. Слабата, приятна миризма на кокос е доказателство, че маслото е добито чрез студено пресоване и не е претърпяло рафиниране. Високорафинираното масло не мирише. (Разбира се, ако миризмата е като от пина колада, със сигурност ароматизаторът е наличен. Помиришете суров кокосов орех и ще разберете какво да търсите). Възможно е продуктът ви да мирише на печен, а не суров кокосов орех. Това показва извличане чрез загряване. Ако мирише на пушек, то не само е било загрявано, а и процесът е извършвал на открито, където маслото е било замърсено с пушек и недоизгорели частици от горивото – дърво или газ.
Вкусът също трябва да е кокосов. Печен кокос е лош знак. Случвало се е масло да има много силен, остър вкус – това издава инфекция. Избягвайте такъв продукт.
Като цяло съветът ми е да се ориентирате към биомагазините, но не тези, които никнат като гъби в Интернет, а реални, където можете да опитате и видите маслото. Не купувайте такива суровини онлайн – не знаете какво ще получите. Кокосовото масло има хиляди приложения, но дали ще изберете качествено такова си остава само във ваши ръце.
Привет, Надя, да споделя, че тук се чувствам като дете в сладкарница- чудя се кое по-
напред да прочета! Всичко е точно, ясно, без заобикалки и недомлъвки, с имена и без криеница! Адмирации! Обожавам кокосово масло, органично, нерафинирано, студенопресовано! Как ухае само…Дълго време настоявах и го ползвах като крем за ръце и тяло…но на мен не ми действа! Ама никак! Смесих с какаово масло 2:1, страхотен аромат от двете, същински бонбон, ням! Но не попиват, а и не овлажняват. Навсякъде се посочва кокосовото масло като хидратант, не и при мен! ( Какво ли ми става?) Сега го ползвам като маска за коса чисто ( за цялата нощ), или в комбинация с други масла. А как е правилно да слагаме домашните маски – преди или след измиване, съответно на суха или влажна коса? А спирт – коняк, уиски и др. разрешено ли е да се добавя ( на лицето никога, научих си урока!)Предварително благодаря!
Скъпа Галка, спиртът няма да увреди коата така, както живите клетки на кожата, но, честно казано, не виждам някакъв спеицален смисъл в ползването на алкохол за коса. Разбира се, спиртът ще въздейства върху скалпа по същия начин, както при лицето.
Лично аз въвеждам моята маска за коса след измиване, на влажна коса, след употребата ѝ отново измивам. Поздрави!