
Когато учиш фармация, задължително се цапаш. Освен съскащи киселини, токсични цианиди и живачни съединения, които се налага да засмукваш с фолпипета, много важна част от обучението е приготвяне на т.нар. лекарствени форми – таблетки, емулсии, прахове… и кремове. Омазваш се до ушите… но си доволен. Фантастично е да можеш да направиш свое собствено лекарство или своя собствена козметика. Умението да приготвяме козметични продукти лично е много старо изкуство. Още в Древен Египет жените са смесвали билки и масла в шишенца и с тези импровизирани парфюми са поставяли мъжете в краката си. И сега, когато е студено и без това си седим вкъщи и ни е скучно, защо не си приготвим крем, който да ни пази от студа? Сега ще разберем древната рецепта, която е дарявала римските жени с мека кожа.
Първият колд крем в света е по рецепта на бащата на фармацията – Гален

Наистина, историята никак не е толкова скучна! Гален е роден през 179 г. сл. Хр. Той е първият изследовател, който предполага, че мозъкът контролира движението на мускулите. Наричат го “бащата на фармацията”, заради лека му “териак”. Считало се е, че той лекувал много болести и бил антидот на много отрови. Съдържал е цели 64 билкови съставки. И разбира се, той е създателят на продукта, познат ни като колд крем на Гален. Рецептата е преживяла 19 века и, за щастие, в дигиталната ни ера, няма как да бъде изгубена. Няма да ви занимавам повече с история. Нека почистим добре масата в кухнята, навием ръкавите до горе, и да започнем!
Какво ни трябва?
- 40 грама зехтин;
- 10 грама пчелен восък;
- 40 грама водa;
- котлон;
- тенджерки;
- 2 стъклена купички за водна баня.

Как се приготвя?
- Първо надробяваме пчелния восък на малки парчета;
- Поставяме го в стъклената купичка и прибавяме зехтина;
- В другата купичка поставяме и водата;
- Загряваме двете купички на водна баня бавно, като разбъркваме непрестанно пчелния восък със зехтина, докато се смесят;
- Изключваме котлона, когато восъкът се разтопи и смеси със зехтина изцяло;
- Добавяме на капки, малко по малко, вода към сместа от восък и зехтин, разбърквайки. Този момент е ключов за изготвянето на крема и лесно може да се провали, затова трябва да бъдем много внимателни.
- В момента, в който цялата вода е поета от крема, спираме да бъркаме. В случай, че не спрем навреме, двата слоя (фази) на крема ще се разделят. Ако се разделят, просто няма смисъл да продължаваме повече – експериментът ни е провал;
- Накрая, след като кремът леко се охлади, бъркаме добре и изсипваме нашия колд крем в стъклена опаковка – например бурканче. Оставяме го да си почине и изстине в хладилника.

Колд кремът на Гален е много хидратиращ и омекотява кожата. Не я “охлажда”, както някои сайтове твърдят, точно напротив – целта му е да я предпази от студеното време. Не бива да оставяме колд крема да се зарази с бактерии или гъбички, защото той не съдържа изкуствени консерванти и е особено уязвим. Държим го в хладилник. С чиста шпатулка взимаме и нанасяме върху кожата. Не бъркаме в крема с ръце.
И така, вече си имаме евтин, домашно приготвен, напълно натурален колд крем на Гален. Не е трудно, забавно е и, когато задобреем, можем да го раздаваме на близки и познати. Или кой знае, на следващото събиране “по женски”, вместо да пием кафе, ще правим своя собствена козметика. Супер, нали?
Извинявам се, че пиша под толкова стара, а и не съвсем актуална публикация, но открих блога буквално вчера и още не мога да му се наситя (фактът, че пиша трети коментар за деня е показателен, хихихи). Чудесен блог! С изключително полезни и написани на много достъпен език статии.
Та, въпросът ми е – понеже розовото масло е доста скъпо, не би ли могли в тази рецепта да се замени с шипково? Вярно е, че няма да има страхотния аромат на рози, но все ще е нещо. Благодаря предварително за отговора!
Скъпа Acid,
Не мисля, че ще е проблем. Поздрави!
Аз не виждам розово масло в рецептата, а розова вода. Аз ли пропускам нещо или вие бъркате? Но щом Надя ви отговори, че се заменя с шипково, значи аз не виждам розовото масло. Ще съм благидарна, ако ми отговорите!
Рецептата е леко променена, за да може да се ползва от жени, алергични към етерични масла.
А може ли да публикуваш и оригиналната рецепта и модифицираната?! Предишният вариант беше по-скъп, да, но определено бих опитала да направя него. Благодаря!
Здравейте, не ми става ясно розово масло ли се слага или розова вода- това не са ли различни субстанции. В началото на рецептата пък пише просто вода, при съставките.
Благодаря предварително!
Грешката е поправена. Поздрави!
Извинете, но мерната единица за течности е литър или в случая милилитър. В крайна сметка у читателя буди известно съмнение за грамове или милилитри става въпрос? Звучи малко странно 40 гр вода и 40 гр зехтин. Може ли да внесете яснота по въпроса?
Всъщност не, измерваме в грамове, защото е по-точно поради различната плътност на различните течности. 40 г вода са равни на 40 мл. вода, но 40 г. зехтин не са точно 40 мл. зехтин. Измерва се в грамове на везна, с калибрирана чаша. Има много кухненски везни на пазара.
Здравейте, и все пак – къде е оригиналната рецепта?… На тази страница не я видях. Ако е полесно, моля ви, напишете коя съставка се заменя с розово масло и с какво количество. Благодаря!
Това е оригинална рецепта без терпени и силно съветвам да ползвате нея.
Здравейте. Колко мили литра се получават от тези количества съставки?