
Омръзна ми да слушам “Не прави това, не прави онова”. Във всеки един от нас се крие малък дявол, който упорито се съпротивлява на усилията ни да живеем здравословно. И, поне според мен, той ни е нужен. Вредните навици са солта на живота – трябва да ги държим под контрол, но ако ги елиминираме напълно, ще се лишим от много удоволствия. А тук са скрити някои хитрини, които ще намалят в значителна степен ударите, които лошите ни привички нанасят на красотата и здравето ни.
Вреден навик 1: Консумация на захар
Сосове. Сладоледи. Шоколад. Сладки напитки с по 40 грама захар… Нездравословната храна влияе отрицателно на почти всички системи в организма, което се отразява веднага на външния ни вид. Кожата ни се “отблагодарява” за гигантския шоколад с няколко червени пъпки, на които трябва да слагаме тонове грим, за да прикрием (със съмнителен успех). От хормоналните смущения, настъпващи вследствие консумацията на захар, лицето ни посивява, губи здравословния си блясък и никакви козметични процедури няма да ни помогнат.
Как да компенсираме: С кaнела
Нездравословното хранене често води до резки и внезапни увеличения на кръвната захар (глюкоза). Изследвания сочат, че канелата води до намаляване на нивата ѝ. Има обаче една уловка: Дозата. Канелата трябва да се приема в количества от мин. половин грам, максимум около 6 гр.. Ето защо е добре да се консумира 1 супена лъжица дневно, например разбъркана в малко кисело мляко.
Вреден навик 2: Късно лягане
Може би най-опасен от вредните навици е недоспиването. Нервната система има нужда от почивка! Хроничната умора и посивелият тон на лицето не се дължат на някакви липси на магически минерали и витамини. Никакви хранителни добавки и лекарства не могат да заменят здравия сън (колкото и да им се иска на компаниите да ни убедят в противното).
Как да компенсираме: С медитация
Не е нужно да мислим за Кали, Шакти и Шива и да повтаряме “Омммм”. Медитацията не е фантасмагория на източните религии; тя е активна почивка. Ако всеки път, когато имаме време, затворим поне за 5 минути очи и мислим за нещо приятно, мозъкът почива и се успокоява.
Вреден навик 3: Консумация на алкохол
Алкохолът също се отразява зле на кожата. В дългосрочен план предизвиква разширяване на кръвоносните съдове и перманентно зачервяване. Оттам се появяват и видими венички по лицето. Спиртът е враг на основната “детокс фабрика” – черния дроб. С влошаването на неговата функция в организма се натрупват прекомерни количества хистамин, което води до свръхчувствителност на кожата и алергични реакции.
Как да компенсираме: С вода и витамин B1
Ако сме се напили предната вечер и изглеждаме ужасно на следващата сутрин, първа помощ ще ни окажaт течностите. Алкохолът пречи на важен хормон (АДХ) да си върши работата, вследствие на което губим много вода. Това довежда до дехидратация. Задачата е веднага да си върнем това, което коктейлите са ни отнели. Еднолитрова бутилка минерална вода в рамките на 3-4 часа ще свърши работа.
Втората важна стъпка е да възстановим жизненоважния витамин B1 (тиамин). Алкохолът избирателно намалява нивата на B1 (и в по-малка степен на другите витамини от група В) в организма. Малко по-висока от нормалната дневна доза ще е нужна – 3 мг. тиамин са достатъчни. B-витамините са водоразтворими и се намират в хляба, месото, бобовите растения (соя, боб, грах).
Вреден навик 4: Пушене
Пристрастяващ като хероина, но по-токсичен… и легален. Никотин. Заедно с другите отрови, които се съдържат в цигарения дим, той изсмуква свежия тен от лицето ни, ускорява стареенето, изсушава кожата.
Как да компенсираме: С витамин С
Така, както алкохолът е враг на витамините от група В, пушенето намалява нивата на важния антиоксидант вит. С. Допълнителното приемане на витамин С може да намали отрицателното въздействие на токсичния коктейл, като ограничи оксидативния стрес, на който са подложени клетките на организма. 80 мг. на ден са достатъчни.
Супер полезно
За пушачите също витамин Е – силен антиоксидант.