Днешната статия ще е малко по-различна. Ако на вас, дами, ви е омръзнало да слушате за съставки, анализи и лъжи в козметиката, ще получите нещо ново. Личните впечатления на една от нашите читателки – Елена, с доста опит с корейската козметика. Тя се съгласи да разкаже за хидратиращите корейски кремове. Подчертавам, че моето мнение до известна степен се различава от нейното, но в същото време считам, че нови гласове в този блог трябва да бъдат чути без цензура, репликиране и редакции. Нека се потопим в Корея!
Балансър (balancer), скин (skin), омекотител (softener), освежител (freshener), тоник (toner) – това разнообразие от имена е само едно от нещата, от които може да ви се завие свят, докато се опитвате да научите нещо повече за козметичните продукти, в частност – тониците, които са част от ритуалите за красота на южнокорейските жени. И петте наименования са варианти на понятието за козметичен тоник, като някои от тях акцентуват върху определена функция, която тоникът изпълнява, без да се опитват да създават открояващи се подкатегории.
Една от особеностите на корейските тоници, която ги прави различни от западните вариации в тази продуктова категория, е че
Предназначението им надхвърля това, с което сме свикнали
А именно, да бъдат последна стъпка в почистването на лицето, която е с подчертано астрингентно (свиващо порите) действие. За мен въпросът за тоника, който заплашва допълнително да изсуши и без това склонната ми към изсушаване кожа, никога не е бил актуален. Не и преди да започна да чета kbeauty блоговете и да изпробвам някои от вариантите от южнокорейската козметика. А вариантите са наистина много и броят им продължава да расте. Не е тайна фактът за високите инвестиции на утвърдените южнокорейски козметични производители като Amorepacific и LG Household&Healthcare в създаването на нови линии. Както и появяването на все по-нови и нови марки.
Въпрос, който неизбежно възниква, е – какво по-различно ни обещават този тип продукти? Какво можем да очакваме от тях наистина? Вариантите включват типа тоник, чиято цел е да възстанови pН баланса на кожата след почистване. С цел да я подготви за по-пълноценно усвояване на активните съставки в продукти, чието нанасяне следва и които имат за цел да се справят с различни проблеми – акне, пигментация, зачервявания и т.н. Този тип тоници обикновено съдържат AHA и/или BHA в немного високи концентрации и са с pН около 4, или поне така би трябвало да бъде, за да изпълнят те своята функция. Един от любимите на много kbeauty фенове тоник е този на Мизон
Mizon AHA BHA Daily Clean Toner
Който съм ползвала и от който съм с много добри впечатления. Не дразни, не предизвиква зачервяване, с много лека, почти незабелязваща се миризма е и чудесно изпълнява предназначението си. В него има алкохол, което обаче мисля че е балансирано от присъствието и на хидратиращи съставки. Друг продукт от този тип е на изключително популярната напоследък марка COSRX. Тя е насочена към предлагането на грижа, която да е подходяща и за най-чувствителната кожа. Списъците със съставки на COSRX продуктите обикновено са кратки – факт, който се обяснява със желанието на създателите да се предложат ефективни формули с качествени съставки, изключвайки възможностите за дразнещи кожата комбинации. COSRX тоникът, който ползвам напоследък е
AHA/BHA Clarifying Treatment Toner
и за мен е точно толкова ефикасен, колкото този на Mizon. В него няма алкохол. Предимство е и това, че може да се намери по-лесно от Mizon в онлайн магазините и в ebay. И двата тоника са от един ценови клас – струват между 12-15 долара за 150 мл. Този тип тоник може да се ползва и по традиционния начин. Нанесен върху памук/памучен диск, с който се минава по лицето. Или чрез нанасяне директно с ръце.
COSRX AHA/BHA Clarifying Treatment Toner: https://tinyurl.com/mev4hta
Mizon AHA BHA Daily Clean Toner: https://tinyurl.com/kq5a3vw
Другият тип тоник, който всъщност за мен се оказа чудесно откритие – дотолкова, че ползването му е абсолютно задължително – е хидратиращият. Той може да бъде нанесен след pН-адаптиращия тоник и дава първият лек слой хидратираща грижа на кожата. Тези тоници могат да бъдат с различна консистенция – от близки до тази на водата (такива между другото са и pН-адаптиращите варианти) до по-гелообразни и с по-висок вискозитет. Сред основните съставки тук са т.нар. хюмектанти (овлажняващи съставки) сред които глицерин и любимата хиалуронова киселина, бета глюкани, серамиди и др. Освен тях в състава на много тоници влизат и изсветляващи кожата съставки – такива, които се справят с пигментацията, получена от излагане на кожата на слънце, без предварително нанесена защита. Ниацинамидът е главен герой в това отношение. Има го в любимия ми тоник
The Face Shop – White Seed Brightening Toner
в екип с други изравняващи тена съставки като екстракти от бяла върба и семена от бяла лупина. Този тоник е млечнобял, с водна консистенция и позволява да бъде нанесен повече от веднъж, преди да се премине нататък към следващия продукт.
Споменавам тази възможност, защото наскоро се появиха блог-публикации, в които се говори за ползите от това тоникът да се нанася на няколко пласта (седем!!! беше впечатляващото число). Не съм сигурна че ще имам търпението да изчаквам всеки слой да попие, за да нанасям следващ и следващ… Та чак до седми пласт тоник. Не съм сигурна и че, колкото и да е лек тоникът, няма много да натежи на кожата и да остави неприятно усещане. Но със сигурност мога да твърдя, че усещането за хидратираност е по-сериозно при 2-3 последователни нанасяния. Важното при ползването на тоника по този начин е да се убедите, че продуктът, който сте избрали, не съдържа алкохол, защото така, вместо да постигнете допълнителна хидратация, ще изсушите кожата на лицето си.
Характерна за корейската козметична индустрия е тенденцията да се експериментира непрекъснато с нови съставки и това се забелязва и при тониците – охлювен секрет, пчелна отрова например ще намерим в тоника на Benton – Snail Bee High Content Skin. Продуктите на Benton се харесват на момичета и жени с проблемна, склонна към акне кожа. Тоникът е с малко по-гъста консистенция, но в никакъв случай не оставя усещане за лепкавост след нанасяне. Напротив – попива доста бързо.
The Face Shop White Seed Brightening Toner https://tinyurl.com/m4uydst
Benton Snail Bee High Content Skin https://tinyurl.com/mk9hpoa
Продуктите и в частност тониците със съставки, подложени на предварителна ферментация, са друг хит сред почитателите на корейската козметика. Missha – една от най-широко познатите корейски козметични производители дължи част от популярността си на своята Time Revolution серия. Най-вече на
Time Revolution First Treatment Essence
съдържаща 80% Saccharomyces ferment filtrate, за който се смята, че е мощен хюмектант. По-запознатите вероятно ще искат да ме поправят, и ще кажат, че този продукт е в една малко по-различна категория. Sерията Time Revolution си има и тоник, но за мен този продукт, със странното име есенция (за чудатите имена на козметичните продукти е необходима една отделна публикация) е един чудесен тоник. Като консистенция той отново е доста воднист, но все пак дава усещането за по-концентриран продукт. Нанася се леко. Бързо попива. Води до пристрастяване. На пазара могат да се намерят безброй варианти на различните марки, в различни ценови класове.
Missha Time Revolution The First Treatment Essence https://tinyurl.com/myaloa7
Със сигурност, с казаното дотук само се докоснах до повърхността на темата за тониците в южнокорейската козметика. Надявам се обаче информацията да се окаже полезна на читателите на Инфармация. Благодаря и за възможността да споделя личен опит!
Ехе… Супер полезно! Много благодаря и на двете за “разшифроването” на корейската козметика. Тези тоници с АНА и ВНА киселини определено ме заинтригуваха. :)))
Невероятен пост.
Определено продуктите на Benton са едни от най-доказаните на пазара и подходящи за акне и мазна кожа.