Отново имах казус с лекарство, дадено на пациент в двойна доза от нужната. Козметик без образование дава лекарство в гррешна, двойно по-висока, доза на пациент. Пациентът се “усетил”, само защото цената на лекарството е била по-висока, отколкото е свикнал. Toва е опит за отравяне. И е симптом на сериозен, хроничен синдром, наречен “не ми се плаща на магистър-фармацевт и наемам каквото се навие на 700 лв”. Този симптом е опасен. Вижте какво става, когато козметици дават лекарства.

В аптеката ви обслужват хора,
Които нямат право на това
Заради алчността на аптечните собственици. Искам да подчертая, че има аптеки в малки населени места, където фармацевти не се наемат, защото ги няма. Тяхната роля се изпълнява от помощник-фармацевти по закон, но много често се наемат всякакви медицински лица, дори фелдшери, заради липса на кадри. Не говорим за тях в случая. Говорим за собственици, които искат да имат аптека на всяка цена в голям град, “на хубаво място”, но не искат да харчат за персонал с образование. Един магистър-фармацевт в София взима обичайно към 1500 до 2000 лв. чист доход, когато е напълно правоспособен, а не стажант, и все по-често колегите изискват да бъдат осигурени на реалните си заплати, а не на минималната възможна. Това създава сериозен проблем на хора, които разглеждат аптеката като магазин, а не като здравно заведение, защото големите заплати са разход, който приемат за излишен. Тези хора гледат да намерят един магистър, който да седи “за украса”, в случай, че дойде проверка от РЗИ или ИАЛ, и останалият персонал се наема като неквалифициран, въпреки, че работи като магистър-фармацевт.
Тези хора ви
Консултират, отпускат лекарства и ви продават каквото решат
И докато вие мислите, че ви обслужва фармацевт, влязъл с изпити и обучаван 5 години като медицински специалист… Получавате висококачествен съвет от санитарка, козметичка или в най-добрия случай медицинска сестра. Завършили полувисше в колежа или факултета по обществено здраве. Съвети за антибиотици, хормони, дори токсични лекарства, които се държат под ключ. Много често съветът се оказва “от личен опит, това съм го ползвала”, “на мен позната/приятелка/баба ми е пила тези таблетки и е много доволна”, и всякакви други източници. Всичко, освен фармацевтично образование или поне лекарствен справочник/кратка характеристика на лекарството.
Това довежда до безумни ситуации като
Даване на двойна доза лекарство
Защото само тази е в аптеката, а продаващият не знае, че съществува и друга дозировка. В крайна сметка щастието се усмихва на пациентката и не го взима. Но само защото двойната дозировка се оказва значително по-скъпа от обичайната цена на нейното лекарство и жената се отказва. В същото време се раздават съвети (и лекарства) на килограм, като най-великите мъдрости от полуобразовани аптекари вкарват хората в болници и спешни отделения.
За да не попаднете в токсикологията на Пирогов, моля, ИСКАЙТЕ ДА ЗНАЕТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СТЕПЕН НА ТОЗИ, КОЙТО ВИ ОБСЛУЖВА ЗА ЛЕКАРСТВА!
Това е законът!
Лекарства по лекарско предписание има право да даде само магистър-фармацевт, завършил петгодишно висше образование по фармация.
Лекарства без лекарско предписание могат да се дават от магистри и от помощник-фармацевти. Помощник-фармацевтът учи с две години по-малко от магистър-фармацевта и неговото образование е бакалавърска степен. Той не изучава толкова подробно предметите, които учат магистрите и програмата му е силно съкратена. Помощниците имат право да дават лекарства без рецепта и то само под надзора на магистър-фармацевт. Но те често дават лекарства по лекарско предписание и изпълняват рецепти като магистри в аптеката, когато нямат право на това.
Не се водете по аргументи като “Той знае страшно много, нищо, че не е фармацевт”. Нито “Той има много опит и знае повече от всичките професори там, няма какво да учи”. Фармацията е сложна, комплексна наука – както са сложни и комплексни нашите тяло и душа – и зад обичайното даване на лекарства се крият години усилия и много знания. Имате право на най-доброто – не компрометирайте здравето си и търсете правото си да ви обслужва специалист.
Ооо, същото е и с големите адвокатски кантори! Гледаш им сайтовете, специализацията, хвалбите, отиваш, плащаш и оттам насетне те поемат не други, а стажантите или в най-добрия случай юрисконсулт, които търсят практика, събират и разучават документи и даже пишат и становищата, които “великите адвокати” подписват и пращат на клиентите.
Жалко, че го има и в аптеките – не знаех и благодаря за статията.
Десислава, няма място за сравнение. Това е все едно да се сърдите, че студент по медицина 4 курс Ви бие инжекция. Как да се научат иначе младите юристи?
А и щом старшият адвокат се подписва отдолу, отговорността я носи той. Не вярвам да не ги четат.
Като колежка (магистър фармацевт) напълно подкрепям статията и искам да поздравя Надя за доброто обяснение. Заради такива неща се отказах да практикувам в открит тип аптека. За съжаление малко са и качествените магистри в аптеките.
Благодаря Ви, Надя, че имате смелостта да кажете някой неща такива, каквито са.
Да ,Абсолютно !! Аз съм от така наречените ” консултант-козметика” …голям щок беше за мен когато ме накараха да продавам ОТС , и лекарства с рецепти …всъшност магистъра е управител ..помошник фармацевта върши работата на магистъра ,а консултанта върши работта на помошника .Безобразие ..да не говорим и за таргетите от фармацевтичните компании …Безобразен бизнес …Бакалия !!!!Благодаря за статията на Надя