Непрекъснато получавам въпроси от десена на “Имам крем за кожа на възраст 50+. Мога ли да го използвам, ако съм на 32?”
Най-често отговорът е: да, използвайте спокойно. Но защо?
Няма единен критерий за това коя козметика е за 30, 40, 50 години
Маркирането на определен крем с цифри за възраст е повече маркетингов трик, отколкото индикация за реална грижа. Ако погледнете кремовете отзад, ще видите, че повечето имат сходни активни съставки, независимо за каква възраст са означени. На българския пазар истински анти-ейдж съставки се намират по-трудно, отколкото си мислите. Повечето дават хидратация и нищо повече. А хидратиращ крем е нужен на кожа във всяка възраст.
По-важен е типът на кожата
Общият случай за застаряване на кожата е следният: подкожието атрофира постепенно, което намалява подхранването на кожата и води до нейното изсушаване. Затова кремовете за по-зряла възраст обикновено са по-плътни и мазни от тези за по-млада кожа. Проблемът е, че скоростта на атрофия е строго индивидуална. Не можем просто току-така да лепнем на една жена “50+” и да я третираме като такава, когато виждаме, че лицето още образува себум адекватно и се подхранва успешно. Нанасянето на тежък крем ще има обратен на желания ефект.
Съветът ми е да мислите за себе си като тип кожа, а не като възраст, ако искате да подбирате адекватна козметика.
Няма съставки, забранени за една или друга възраст
Под влиянието на вредни навици, недоспиване и най-вече генетично разположение някои жени получават типичните признаци на зряла възраст (като бръчки) по-рано от други. Добре е да се съобразяваме с това. Нека приемем, че ако тялото ни е на 25, то кожата ни може да има нужди, характерни за по-зряла възраст. Това не бива да ни плаши.
Запомнете, че козметиката няма да ни състари!
Мит е, че ако използваме анти-ейдж съставки от по-ранна възраст, то кожата ни ще се състари, ще свикне с тях и прочие. Няма крем, който да е “твърде силен за младо момиче”. Ретиноидите могат да се окажат неподходящи не заради възрастта, а заради особеностите на кожата, тъй като тези производни на вит. А имат някои странични ефекти. Добрият специалист обаче може да вземе това предвид и да препоръча правилна козметика.
Пептидите, от своя страна, въпреки, че са анти-ейдж съставки, са подходящи за всяка възраст, както и антиоксидантите като вит. С. Ако кремът не е излишно омазнен и натоварен с емолиенти за суха кожа, проблем за използване от млади жени няма.
Много козметички съветват жени да избягват този или онзи крем само заради надписа “50+” на опаковката, но това е професионална грешка и произтича от неразбиране на естествените процеси, протичащи в кожата. Добрият специалист гледа съдържанието и не се води по изписаните от маркетолозите цифри върху козметичния продукт.
Ако има нещо, което да запомним от статията, е:
Добре е да се има предвид възрастта на кожата при избор на козметика. Козметичните компании обаче нямат единен критерий за това кое е крем за зряла кожа. Числото на опаковката е повече реклама, отколкото истинско предупреждение. Гледайте съдържанието, а не рекламните твърдения!
Добрият специалист обикновено чете и се образова малко повече.
Господин Македонски, ако още веднъж наспамите блога ми, ще пусна всички обидни, неверни и грозни съобщения, които съм получавала от вас. Включително заплахите как ще ме съдите за, цитирам, “стотици хиляди евро”. Ще дам и имената на козметичните компании, чиито интереси защитавате. Издавате се много лесно.
Поздравления, Надя! За честността, искреността и смелостта. На г-н Иван сигурно му е криво, че не сте толкова начетена и високообразована като фармацевтките, които компаниите събират на “обучения”, за да им напълнят главите с куп глупости и неверни твърдения, както и да представят поредната таргетна програма и незаконните бонуси, които се получават срещу препоръки и реални продажби. Много, много е сбъркан родният фарма пазар, а конкуренцията е стигнала нивото на пълна извратеност…
И да, напълно права сте в тази статия. Писнало ми е да обяснявам на клиентки защо нашата козметика няма предписания за възраст и как типът и моментното състояние на кожата са най-точният ориентир при избор на козметична грижа… и как надписите “30+”, “40+” са просто маркетинг трик, целящ да привлече клиент, като (уж) облекчи мъките на избора.
Браво, Надя! Уверявам Ви, че сред представителите на родни и чужди козметични компании може да имате някои неприятели, но не са малко и Вашите почитатели, които Ви се радват и Ви подкрепят, независимо, че вероятно не го усещате 🙂