Какво, сериозно? Нали огромно количество продукти срещу белези за нанасяне върху кожата съдържат витамин Е!
Момичета, не ми е приятно да го кажа.
Има научни доказателства, че
Кремове с витамин Е са неефективни и дори влошават изгледа на белезите
Такава информация се появява през 1986 г. в научнотo списание Journal of Burn Care Rehabilitation. Върху 159 пациенти се прави изследване, при което върху белезите им се нанася локално крем с вит. Е или кортикостероид. Резултатите не са добри за нито един от активните компоненти – няма сериозно подобрение, а 16% от участниците се оплакват от влошаване. Специфично за вит. Е информацията е потвърдена от изследване в Dermatologic Surgery през 1999 г. и не е оборена оттогава. Нещо повече, през 2006 г. изданието за семейни лекари в Канада Can Fam Physician oтново предупреждава за недобри ефекти на вит. Е при белези у деца.
През 2016 година печалният резултат се обобщава в систематичен обзор на списанието Aesthetic Surgery Journal.
Подобрение няма никъде в тези двойно слепи проучвания. Пациентите, които са имали белези от различни видове – изгаряне, постоперативни и др. са се оплаквали от загрозяване на белезите, сърбеж, контактни дерматити и други видове обриви при нанасяне на витамин Е върху проблемните им области.
Счита се, че това се дължи на нестабилността на витамина в тези форми.
Изводът е крайно ясен – витамин Е под формата на крем или маз е безполезен и дори противопоказан при лечение на белези.
Кога да използваме вит. Е тогава?
Нека бъде пределно ясно – кремът с вит. Е е БЕЗЦЕНЕН за нашата кожа и да я лишаваме от него би било престъпно. Но има разлика между случаите, в които той може да се прилага или не.
Една кожа с отчайваща нужда от антиоксиданти (а предвид условията, в които живеем, повечето са такива!) би се възползвала отлично от помощта, която витамин Е предлага. Това важи особено за застаряващата кожа.
Витамин Е също може да се прилага успешно при белези. Но не под формата на крем. Хранителен режим с яйца, бадеми, зехтин, масла от рапица, лешник и пшеничен зародиш (най-богато). Хранителни добавки, ако се използват внимателно (витамин Е се натрупва в организма като мастноразтворим витамин!). Всичко това при внимателно наблюдение от страна на вас и специалистите може да се окаже полезно при лекуване на стари и нови наранявания с техните белези. A и съгласете се, че е далеч по-приятно и полезно да си хапваме здравословно, отколкото да нанасяме мазила със съмнителен ефект върху кожата си!
Като заключение – витамин Е е безкрайно полезен за вашата кожа, но не във всички случаи може да се прилага като крем или маз. Моля, избягвайте нанасяне на кремове и мази с вит. Е върху белези. Не позволявайте на лекаря да ви ги изписва и се консултирайте за второ мнение. При нараняване и заздравяване взимайте вит. Е с храната си, отколкото да го нанасяте върху нараненото и оставено с белег място.
С нетърпение очаквах тази статия! Много благодаря, за мен е повече от полезна!
Здравей Наде. Какво ти е мнението за шипковото масло за заличаване на оперативни белези?
Мнението ми е, че не можем да очакваме сериозен ефект от него. Шипковото масло е витаминно и хидратиращо – безценно е за суха и повяхваща кожа, нуждаеща се от витамини. Но е много слабо за белези. Поздрави!
Здравейте, а бихте ли казали кои кремове са ефективни при белези от варицела и акне? Благодаря!
Привет, Надя. Имаш ли мнение за този КОРЕЙСКИ продукт за избелване на петна СКИН УОТЧЪРС ОВЛАЖНЯВАЩ И ИЗБЕЛВАЩ КРЕМ? И ако не, какво би казала за състава?AQUA, CYCLOMETHICONE, DIPROPYLENE GLYCOL, ARBUTIN, SODIUM CHLORIDE, CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE, HYALURONIC ACID, BETAINE, MORUS ALBA BARK EXTRACT, PORTULACA OLERACEA EXTRACT, ARCTIUM LAPPA ROOT EXTRACT, CITRUS MEDICA LIMONUM FRUIT EXTRACT, HUMULUS LUPULUS EXTRACT, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF / ROOT EXTRACT, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, ZANTHOXYLUM PIPERITUM FRUIT EXTRACT, PULSATILLA KOREANA EXTRACT, USNEA BARBATA EXTRACT, PARFUM Амил цинамал, Амилцинамилов алкохол, Бензилов алкохол, Бензил бензоат, Бензил салицилат, Бензил цинамат, Цинамал, Цинамил алкохол, Бутилфенил метил- пропионал (Лилиал), Цитрал, Цитронелол, Евгенол, Гераниол, Хексил цинамал, Изоевгенол, Лимонен, Линалол, Алфа-изометил йонон
Поздрави и благодаря:)
Здравей, Надя!
Имам белези по краката от епилирането. Какво да направя, за да се лекуват по-бързо? 🙁
Здравейте, какво е мнението Ви за използването на витамин Е като консервант в козметиката и какво е най – добре да се използва за удължаване на срока на годност на базовите масла