Хайде да поиграем на една игра. Играта се казва “познайте автора на цитата”. Кой според вас може да е казал „Всичко е отрова, нищо не е лишено от отровност, едната доза прави отровата незабележима”. Не, не е гуру по алтернативна медицина, обсебен от Биг Фарма. Тези думи принадлежат на великия фармацевт Парацелз. Ако Гален е бащата на фармацията, той Парацелз е нейният кръстник, и принципът, че всяко лекарство е потенциална отрова, се учи и запомня от всеки фармацевт. Повече от всеки фен на алтернативната медицина, добрият фармацевт е по-наясно какви рискове крие едно лекарство и го препоръчва само, когато ползите надвишават рисковете.
Много чист пример за отношението полза/риск при всяко лекарство са спрейовете и капките с ксилометазолин и подобни нему активни вещества.
Kaкво е рецептор?
От часовете по биология знаем, че клетката е най-малката самостоятелна единица на живота. Какво означава това? Клетката е практически организъм – тя може да диша, да се храни, да се размножава и да комуникира с други клетки – дори когато е частица от по-голям организъм, тя има относителна автономност. Изключение правят някои клетки със специфични свойства, като безядрените еритроцити (червени кръвни клетки), но изключенията потвърждават правилото. Една средностатистическа клетка има всички необходими органи (органели) и изпълнява всички функции сама за себе си, каквито изпълнява един организъм. Един живот.
Освен дишане, размножаване и хранене, основна функция на живота е и комуникацията с външния свят. Голяма част от нея се извършва от рецепторите. Рецептор наричаме белтъчна молекула в мембраната на клетката, която се свързва с определени вещества. Образувалата се връзка влияе на поведението на тази клетка. Има рецептори за различни вещества – хормони, хранителни вещества, сигнални молекули от други клетки, фактори на растежа и много други. Голяма част от лекарствата също влияят върху клетъчните рецептори. Това се нарича рецепторен механизъм на действие. Затова, когато търговецът на добавки и вълшебни илачи ви каже “това влияе на клетъчно ниво, а не като химиите”, вече можете да му се изсмеете в лицето. Защото много “химии” влияят именно на клетъчно ниво – чрез рецепторите. Така работят и капките за нос, сдържащи ксилометазолин.
Запознайте се с адреномиметиците за нос
Както вече обяснихме, повечето капки и спрейове за отпушване на носа съдържат лекарство, наречено ксилометазолин. То спада към група лекарства, наречени адреномиметици или алфа-симпатикомиметици. Наричат се така, защото по действие наподобяват една много важна молекула в човешкото тяло – адреналин. Без адреналин човешкото тяло не може да функционира, защото той се свързва с рецепторите на много важни клетки – тези на нервната система, и контролира част от поведението им. Когато сложите молекула с действие, подобно на адреналина, в запушения си нос, той се свързва с рецептори, наречени алфа-рецептори. Така кара кръвоносните съдове да се свият, носът да не отделя толкова слуз и ви позволява да дишате спокойно. Точно така действа ксилометазолинът, Той е подходящ както за деца под 12 години (в концентрация 0,05%), така и за възрастни и деца над 12 години (0,1%).
Когато се употребява правилно, това лекарство е безценно. То осигурява спокоен сън, без дишане през устата. Така носът може да затопля и овлажнява въздуха и да го пречиства – най-важната функция на този дихателен орган.
Но както има употреба на лекарствата, така има и злоупотреба. Ако използвате спрей за нос с ксилометазолин повече от 7 дни, има опасност да се пристрастите.
Лекарствен ринит
Лекарственият ринит (rhinitis medicamentosa) настъпва, когато не се съобразите с това, което ви предупреждават лекарят, фармацевтът и листовката на лекарството. Хремата става хронична и ще бъдете абсолютно зависими от капките си за нос. Това се дължи на факта, че при злоупотреба с лекарства, действащи на рецепторен принцип, клетката се опитва да се защити, като намали броя на рецепторите си. Така ще имате нужда от все повече ксилометазолин, за да дишате спокойно. Състоянието е лечимо, подобно на всяка наркомания, и се изразява в постепенно намаляване на дозата до окончателното спиране на лекарството.
Помнете – лекарствата са като автомобилите
Без лекарства животът ни няма да е възможен такъв, какъвто го познаваме. Колкото и да го отричат, факт е, че лекарствените продукти спасяват животи и ни облекчават, когато имаме нужда. Но както електричеството, което дава светлина, но и убива, както огъня, който топли, но и изгаря, така и лекарствата могат да ни помогнат или навредят. И за това не са виновни те. Нито хората, които ги произвеждат и създават. Отговорността дали ще употребяваме или злоупотребяваме с лекарства си е изцяло наша. Питайте вашия фармацевт. В аптеката глупави, безсмислени и ненужни въпроси няма. Никой няма да ви се подиграе.
Кои са лекарствата с адреномиметици в България?
В България има няколко вида адреномиметици – фенилефрин, ксилометазолин, оксиметазолин, трамазолин, Лекарствата, с които трябва да внимавате, са:
- Олинт
- Ксилометазолин
- Отривин
- Муконазал спрей
- Африн
- Викс
- Ксилогел
- Ксилорин
- Ксилофарм
- Виброцил
- Ксимерал
- Назик
Как се лекува подобно пристрастяване? Баща ми не може да си легне без да си пръска в носа от години.
Благодаря
В статията ясно е обяснено, че трябва постепенно да се намалява дозата до окончателно спиране. Благодаря.
Здравейте, Надя,
Аз определено съм пристрастена към ксилометазолин и съдържащите го. На моменти състоянието е подобно на това, което Христинка описва – не мога да издържам дълго без него, носът ми се запушва често и откачам от това. Постоянно си купувам и осъзнавам, че това не е ОК, при положение, че не страдам от вирусно заболяване или друго, а го ползвам в ежедневието си почти непрекъснато. Какви методи за подобряване на състоянието на лигавицата при променливи температури, сух въздух и прочее, които биха причинили запушване, можете да препоръчате, така че да бъдат избегнати лекарствените продукти на база ксилометазолин? В смисъл – да го оставим за моментите, когато наистина страдаме тежко от вируси, и само тогава да го използваме? Благодаря предварително!
Можете да промивате с изотоничен разтвор на морска вода, когато имате нужда.
Пробвала съм, но когато ползвам изотоничния разтвор носът ми се запйшва още повече и положението става много зле..
Страдам от хроничен синузит и понякога положението излиза извън контрол, но от години отказвам продукти с ксилометазолин – не заради пристрастяването, а заради ужасната сухота и дразнене, които причиняват на лигавиците в носа и гърлото ми. По всяка вероятност е реакция към самата съставка, защото например с Виброцил нямам такива проблеми (а и той ми действа най-бързо). Но по никаква причина не бих ползвала капки над 5, пък камо ли 7 дни… Ако до този момент не се е оправило положението, значи е време за по-тежката артилерия с Коларгол (което не ми се е случвало от детските години, за щастие, а и не знам дали се предписват вече). А иначе при леки случаи си ползвам капки на билкова основа с по-често приложение (Пиносол) или солена вода за промивка 🙂
Постепено се намаляват, но как се спира запушването на носа и чувството за задушаване в хоризонтално положение без тях?
Години наред съм карал с всякакви капки, част от които вече не се произвеждат. Вече не ми се налага, но аз практикувах редуване при слагането на капки. Един път на едната ноздра-другата си почива. И не развих пристрастеност. Така че, може би можете редуцирате приема на капки по този начин.
А какво бихте сподели ли за сребърната вода и коларголовите капки?
Само при бактериална инфекция и не при деца.
Здравейте, Надя!
Имам питане към отговора Ви, защото не разбрах сребърната вода ли се използва при бактериална инфекция в носа или отговора касае тези коларголови капки?
Благодаря.
За коларгол става дума.
Надя здравей,защо виброцила е в списъка със съдържащите ?
Благодаря
Защото съдържа адренергетик – фенилефрин.
Не се притееснявай, всичко е проверено по няколко пъти в тази статия.
Здравейте,
Аз също съм пристрастена към ксилометазолина (звуча малко като на сбирка на анонимните ксилометазолинохици 😀 ) може би вече повече от 15 години. Имам алергии към всичко, за което се сетите и от един момент нататък това беше единственият препарат, който ми отпушваше носа (в това число включвам и доста сериозен набор от изпробвани капки с кортикостероид). Преди известно време една лекарка – алерголог ми предписа капки, за които каза, че имат отпушващ ефект и комбинирайки ги тях с ксилометазолиновите, лека – полека да намаля дозите до окончателно спиране. Кампките се наричат Dymista и аз от аптека съм ги взимала само с поръчка. Имаха някакъв добър ефект, за съжаление след като свършиха, не успях да си купя още една опаковка, защото струват около 50 лв., така че не мога да кажа дали имат финален ефект, ако мога така да се изразя, нито дори дали не би било противопоказно да си ги пръскам няколко месеца поред… Споделям, защото който желае, може да направи консултация с ОРЛ (лекар уши-нос-гърло), а и Надя, ако има мнение за тях и го сподели, ще съм благодарна!
Успех на всички 🙂
Ползвам капки за нос от 25 годишен, сега съм на 62!Иначе носа ми се запушва и не мога да заспя. Дълго време с ксилометазолин, от десетина години насам – муконазал шпрей! Това е положението. Ако има някакви други ефикасни капки, ще ги пробвам и тях!