Вече есента е тук, Меца се готви за зимния сън, дъждовните капки капчучат навън, а ние се радваме. Защо? Есента е ерата на чорапогащниците, на панталоните! С три думи – на скритите крака и тяло. Онуй мааазно джоланче, дето си го мечтаете цяло лято, сега си живурка в стомаха ви, издува го като бебе в трети триместър, но на вас вече не ви пука. Лятото отмина – стига пазим линия! Край на прашките, слагаме удобните боксерки на светещи в тъмното извънземни (Да, аз имам такива! Купих ги от Forever 21 в бургаския мол Плаза. Много удобни за намиране в стаята нощем). Както и взех днешните масла за тяло Lush и Velnea пак от мол – само че софийски.

Разбира се, есента има недостатъци. На нас, дъртачките над 30, вече краката се вдървяват от студа и раменете ни умират от мускулна треска сутрин. Ревматизмът се обажда, а кожата е суха и грапава, та чак прави бримка на чорапогащник. Със стърчащи остри косми, кожни люспи и разширено-венозни бабунки. Последните – лъкатушещи по прасците като тунел през Подбалканската БДЖ линия, планиран от пиян архитект. Затова се омазняваме с масла за тяло. Но кое да вземем? Скъпия Lush. за да ни бъзне главата от цената, или евтината Velnea?
Скъп: Lush ScruBee с мед и кокосови черупки

Това вдясно на екрана ви трябва да бъде образ на пчела. Само че нещо не ми се връзва каква пчела трябва да бъде. Земна? Нормалните медоносни пчелички са с талия по средата, на която всяка жена би завидила, и могат да летят, защото имат крилца. Събират пчелен прашец и нектар и в кошера си повръщат последния под формата на мед. Био производство – пчели бълват стомашно съдържимо за нашите филийки, бляк!
Нашата Lush пчела, дори когато е поръчана онлайн от lush.bg, обаче е… пчела с увреждания. Меко казано. Родила се е без крила и без антенки, дори без крака. Това силно ограничава възможността за фитнес. Логично следва, че Scrubee ще е тлъста, обла, богата на масла, подобно на Мис Пиги. А именно – с какаова, кокосова, и ший сланинка. Интересно е, че е и плоскодънна, за да не се кандилка по тоалетката ни – проява на микроеволюция. Има и две кръгли, изпъкнали очички в предния си край, които не са отстрани, както при пчелите и другите вегетариански животни, а са събрани отпред, като при хищниците и всеядните – хора, мечки и т.н. (Да, това е така – тревопасните имат очи встрани на главата – вижте в Уики!). И така. Какво имаме тук? Месоядна пчела с мазна диета, дебела и мързелива, без никакви упражнения за отслабване.
Откъм състав Scrubee не е перфектна
Обожавам миризмата ѝ, наличието на мед, какаово масло и такова от ший (карите), сладки бадеми. Обичам и формата ѝ, която е удобна за плъзгане по кожата. Благодарение на какаовото масло, което се топи при температурата на кожата, пчеличката се поти бързо и оставя приятна следа по тялото ни – лъскава и уханна. Би свършила прекрасна работа за суха кожа и други типове в есенното време.
Но има недостатък – кокосови черупки. Говорила съм много за това. Семето на кокоса (всъщност кокосовият орех е семе, не плод!!!) е обвито в груба, твърда черупка, подобно на семето на прасковата, кайсията, ореха и… давам тези нарочно за пример. Заради честата им роля в козметиката. Защото…
Ексфолианти от черупки като тези са ВРЕДНИ. Вижте тук за подробности – текстът за кайсиите важи и за всички останали подобни физични скрабове. Те са остри, имат малки, ръбести ръбчета (дори по-ръбести, отколкото други ръбчета, най-ръбестите в света на ръбатостта). Причиняват микронаранявания по кожата. Това води до дразнене, отваря малки пробойни, през които да влизат микроби, и са адски гадни за всяка кожа, особено акнеична, чувствителна и склонна към зачервяване, суха. Неслучайно Кайли Дженър беше смазана (дори и дупето ѝ не издържа) от недоволство за нейния орехов пилинг – мазохизъм от висок ценови клас.
Цялото бръмчене по адрес на Lush не е оправдано, парадоксално, за таз тлъста пчела. При употреба кожата негодува срещу ивичестата Lush хлебарка и тихо пищи: “буболечка-чка-чка-чка-АЙ, боли!” Съдържанието на цитрусови масла също не е добра новина за чувствителни кожи, но кокосовият прах на черупчестата шкурка взима палмата на негативното първенство. Отсега вече е ясно кое ще е по-доброто от разглежданите масла за тяло Lush и Velnea.
Състав:
Fair Trade Organic Cocoa Butter (Theobroma cacao) , Fair Trade Shea Butter (Butyrospermum parkii) , Ground Coconut Shell (Cocos Nucifera (Coconut) Shell Powder) , Fragrance , Honey , Ground Almonds (Prunus dulcis) , Coconut Oil (Cocos nucifera) (Cocos Nucifera (Coconut) Oil) , Bergamot Oil (Citrus Aurantium bergamia) , Brazilian Orange Oil (Citrus Sinensis) , Amyl Cinnamal , Butylphenyl Methylpropional , Citronellol , *Limonene , *Linalool .
Евтин: Velnea кокосово масло за тяло

Пак с аромат на кокос, но категорично лишено от черупки и двуцифрена цена. Velnea е на стойност пет лева и не е “биологичният” сноб, който е всеки продукт на Lush. Но парадоксално, евтинджосът е по-добър от конкретната месоядна пчела-шкурка. Не всяка биосъставка е добра за кожата ни – етанолът е друг голям виновник, заедно с голямо количество терпени от цитруси, причиняващи фоточувствителност.
Маслото не е твърдо-топящо се, като пчелния ледник на Lush. Това е добре, защото не е нужно да го държите на хладно, че да не се разбръмчи и разтопи по цялата тоалетка. Силно подхранващ продукт за сухата кожа, с лецитин за емулгатор, Velnea е много по-добрият избор. Идеално е да си намерите и мъж, който да масажира с маслото гърба ви. Оставете снобите да летят от цвят на цвят и да се чудят защо се възпаляват отвреме-навреме с тез черупки. Недостатък на маслото е само това, че трябва да сте с добре почистени ръце при ползване, защото бъркането в опаковката не е хигиенично.
Състав:
Aqua, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Acrylates Copolymer, Lecithin, Parfum, Benzyl Alcohol, Caprylyl Glycol, Benzoic Acid, Sodium Gluconate, Tocopheryl Acetate, Cocos Nucifera Oil, Sodium Hydroxide, Coumarin, Benzyl Benzoate.
Кокосовото масло действително прави чудеса със сухата кожа на тялото. Този продукт ще пробвам непременно, благодаря!
В състава на маслото на Velnea има Coumarin. Преди съм попадала на материали, че е доказано токсичен – но в такива количества както е в състава на това масло за тяло, това има ли значение?
Не е токсичен, но има алергични към него, които трябва да внимават. В чисто състояние и голямо количество пари кожата. Така или иначе склонни към контактни алергии избягват ароматизирани масла – те са за аромат и могат да бъдат заменени с неутрални.