Покрай въпрос, зададен ми от читателка на блога, прерових солидно количество литература, свързана с детските дерматити, какво ги причинява и как бихме могли да ги облекчим. Информацията, която ще споделя, е от това търсене и е свързана с приложението на масла от маслини и слънчоглед върху новородени. Има ли опасност в използването им?
През 2015 година колеги от Манчестърския университет правят рандомизирано проучване върху 115 новородени бебета, като сравняват състоянието на кожата им след употребата на маслинено или слънчогледово масло в сравнение с неизползването на никакви. Изследвани са трансeпидермалната загуба на вода, липидни ламели, хидратация на stratum corneum и рН… много сложно стана. Ще обясня подробно.
Трансепидермална загуба на вода (TEWL) е термин, с който означаваме колко вода е преминала през кожата навън, най-общо казано, чрез дифузия или изпарение за единица време. Това измерване е полезно, когато проверяваме влиянието на дадено вещество върху кожата.
Липидни ламели наричаме определени струпвания на липидите с два края (обичаща водата глава и отблъскваща се от водата опашка). Такива липиди са фосфолипидите, които участват в изграждането а нашата кожа. Тези струпвания се получават в среда от полярен разтворител (какъвто е водата). Може да се каже, че ако клетките (корнеоцитите) са ‘тухличките” на външния слой на епидермиса, то липидните ламели са “хоросанът”, който ги задържа. Те образуват и бариера срещу загубата на вода.
Stratum corneum наричаме най-външния слой на кожния епидермис. Изграден е от мъртви клетки, изпълнени с кератин (корнеоцити). Този слой защитава от външни влияния и нередности с него водят до дерматити.
рH е величината, с която мерим киселинността на кожата.
Спокойно, махна ни се от главата терминологията, да продължим нататък.
Освен тези величини, учените са разгледали и заболеваемостта на бебчетата и цялостната им клинична картина.
Кожата на двете групи бебета, върху които се ползват масла, е много по-хидратирана, отколкото на тези, които не ги употребяват. Няма голяма разлика в трансепидермалната загуба на вода. Положението с липидните ламели обаче е различно. Структурата им отбелязва по-малко подобрение в сравнение с тази на бебетата, които не са били мазани с масла. Тъй като това е “хоросанът”, който придържа клетките на външния слой на епидермиса, това може да се окаже причина за поява на дерматит.
Сега, много моля,
БЕЗ ПАНИКА
Това е само едно изследване, което ни подсказва да внимаваме при използването на тези масла. Не е заклеймяване и няма нужда да започнем трескаво да избягваме всичко, което съдържа маслинено или слънчогледово масло. Ако детенцето е било мазано досега с тези масла и се чувства добре, просто няма смисъл да спираме. Но в случай, че се появи необясним дерматит, вече имаме една (вероятна) причина, която да имаме предвид.
Всички масла могат да причинят раздразнения.
И за двете ми деца не съм ползвала бебешка козметика. Единствено зехтин и нямат проблеми.
Как стоят нещата с използването на бадемово олио? Рафинирано или не?