Уважаеми инфармацки, днес в рубриката “Скъп срещу евтин” ни предстои да видим двама играчи на пазара, които не сме разгледали досега – корейската козметична линия Tony Moly и небезизвестната, но често пренебрегвана козметична къща На Баба Ми Двора, ЕООД. Да започваме!
Тony Moly – Egg Pore Tightening Cooling Pack
Опаковката на маската в случая ми напомня силно на тази на конкурентната марка. Не знам кой от кого е откраднал модела, но изпълнителният директор на “На баба ми двора” (а именно, баба ми) категорично отрича нейните кокошки дори да са чували за Tony Moly, камо ли пък да копират от тях характерната елипсовидна опаковка. Кой е прав, ще оставя да прецените сами.
По отношение на състава Tony Moly не блести с нещо особено. Дори с наличието на три натурални глини плюс миниатюрно количество яйчени черупки, тази маска не се отличава от, например, маските с глина на L’Oreal, а моето мнение за тях не е особено високо. Конкретно за “свиването” на (разбирайте отстраняване на шлака) порите една нормална хума би свършила същата работа, а липсата на витамини, алантоин или други подхранващи вещества прави маската посредствена. (Нали помните, че маска няма как да свие пори, а само да ги почисти?) Хиалуроновата киселина като хидратиращ агент е наличен, но недостатъчен, за да оправдае парите си. Това за мен не е свястна стягаща кожата и почистваща маска. Със сигурност не си заслужава соленичката цена, която корейската фирма е сложила на продукта. Допълнително притеснение поражда и безсмисленото добавяне на ароматизатори. Като цяло – маската не е кой знае колко добра, нито лоша – но цената категорично я поставя в “Благодаря, ще пропусна!”
Състав:
Water, Kaolin, Butylene Glycol, Bentonite, Titanium Dioxide (CI 77891), Acrylates Copolymer, Sodium Hyaluronate, Zea Mays (Corn) Starch, Vinegar, Egg Shell Powder, Sea Silt, Glacier Water, Glacier Water, Perfluorohexane, Tromethamine, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Cellulose Gum, Perfluorodecalin, Potassium Alginate, Pentafluoropropane, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Fragrance
На Баба Ми Двора – Кокоше яйце
Рекламиран като “Абсолютния оригинал!”, “Аз съм го правила с тия две ръце” (?!) от страна на изпълнителния директор на фирмата, продуктът изглежда силно примамлив с ниската си цена. Като фармацевт, обсебен от състава и свикнал да го търси на етикет, силно се притесних от факта, че никъде върху “Кокоше яйце” не беше отбелязан пълен набор съставки, както е регламентирано от европейското законодателство. Странният и малко груб отговор, който получих, беше “Ам’чи ти какво искаш – с етикети ли да ти ги снасят?”. Откровено казано, смятам, че върху PR на фирмата има какво да се работи.
Все пак проучих внимателно състава на “Кокоше яйце” във вездесъщия Интернет и базирано на тази информация и на личния си опит с продукта, мога да кажа, че категорично надминава маската на Tony Moly по отношение на стягащия си ефект.
Основна съставка на “Кокоше яйце” е лецитинът – повърхностно активно вещество с локално противовъзпалително и антибактериално действие. Маската е богата на витамини А и Е – мастноразтворими вещества с добра прониквателна способност в кожата и доказани благоприятни ефекти – cell-communicating и anti-age плюс антиоксидантна активност. Белтъци като албумин имат силен, макар и временен, стягащ ефект върху лицето. Ежедневна употреба на “Кокоше яйце” не е за препоръчване – поради богатия на протеини състав може да се очаква сенситивизация при склонни към алергия кожи и дори контактен дерматит. Но веднъж- два пъти на седмица с внимателно нанасяне и използване като маска в продължение на 20-ина минути ще направят този продукт отлична алтернатива на по-скъпи маски.
“Кокоше яйце” не съдържа силни консерванти, което може да се окаже проблем. Методът на производство на продукта (т.нар. “Кокоше дупе ноу-хау”) не е много хигиеничен, която може да доведе до инфекции с различни агенти, например Salmonella sp. С цел избягване на подобни проблеми, можете да натопите неразопакования (т.е. още в черупчената си опаковка) продукт в разтвор на белина за 15 секунди.
Като цяло препоръчвам продукта “Кокоше яйце” на всеки, който би желал по-стегната кожа и добра, хубава и евтина витаминозна маска. Със сигурност за предпочитане пред Egg Pore на Tony Moly. Това е моето категорично и напълно неутрално мнение, неповлияно от подкупи или други корупционни практики. Сега ме извинете, баба ми е направила от любимия ми тутманик и трябва да го опитам.
Феноменална статия, която озари края на работния ми ден 🙂 Благодаря, Надя 🙂
Ползвам препоръчания продукт от тийн възраст (около три десетилетия). Тогава home-made козметиката беше много fashion, а “Кокоше яйце” – първа съставка на всевъзможни маски за лице, коса и тяло. В резултат на многогодишния ми опит заявявам, че “Кокоше яйце” е уникално козметично и нутрикозметично средство и на свой ред го препоръчвам на всички мислещи и компетентни потребителки.
Много ми харесва стила ти, Наде! Много се смях! Изключително съм доволна, че открих блога ти, прочетох всички статии и си отговорих на много въпроси за козметиката. Радвам се, че толкова компетентен специалист ни показва какво да гледаме, когато купуваме козметични продукти. За нас, не специалистите, имената на съставките не говорят нищо, но когато чета статиите ти, в които обясняваш кое какво е, започвам да разбирам какво да търся следващия път, когато си купя крем за лице. Най ми харесва, когато даваш примери с конкретни продукти, защото така разбираме, че имаме доста хубави български изделия, които конкурират успешно големите имена в козметиката. А това е страхотно! Не спирай да ни осведомяваш и да ни учиш да мислим, преди да дадем толкова лесно трудно спечелените си пари за името, а не за състава на следващия крем, който ни грабне окото!
Много забавно написан текст, Надя! Разсмя и мен! Като видях, коментара ти за високата цена на маската на Tony Moly се опитах да отгатна откъде е закупена – предположих Sephora, след което видях цената от 30 лв. в страницата им във фейсбук. Реагирам, понеже не за първи път попадам на предлагане на корейска козметика в България и се изумявам от цените, на които се предлага тази стока – цените на маските например са два и повече пъти по-високи от цените за потребители в корейските онлайн магазини, които също, между другото, поради засилилия се интерес през последните няколко години към азиатската козметика, също завишават цените.
Tony Moly са нисък клас козметика. Като казвам това, не твърдя, че продуктите им са лоши. Попадала съм и на добри техни предложения, но маските като поредицата от яйца, както и текстилните еднократни маски са съвсем непретенциозни. Ще дам пример за разликите в цените, пък дано е полезно. Маскта, която се разглежда в ревюто е на цена около 15 лв. в ebay. Маските I’m real са по-малко от 1 долар на корейския Memebox сайт, от ebay магазин могат да се купят 3 за около 5 лв срещу 1 за10 лв в Sephora, България!
Позволявам си този коментар, защото смятам, че е скандално продукти, които в страната на производство се продават като евтина козметика от нисък клас, тук да се представят сякаш са нещо специално, видите ли, понеже е корейско и звучи екзотично.
Елена, и аз исках да се включа със същото, Тони Моли са доста евтина марка и таргетът им е тийнейджърки, това е отразено и в опаковката.
Хилих се с глас на тази статия! Използвам “Кокоше яйце” с удоволствие за маски за коса, трябва да го пробвам и за лице. Въпросът ми: Не се ли ползва само белтък? И предвид, че черупката на яйцето е пореста, съветът с белината не ми се вижда много удачен :/
Радвам се, че има и още едно мнение по въпроса за цените на корейската козметика, подобно на моето, Ина. Доколкото съм успяла да усетя в България има една група потребителки на тази козметика, които са доста запознати и с продукти, и с марки, и с надеждни магазини и реални цени и затова подходът на предлагащите тази стока у нас ми се струва арогантен.
Не се сещам за алтернативна добра глинена маска, понеже този тип маски не са ми най-любимите, но ако заговорим за текстилните/копринените еднократни маски, мога да посоча доста добри корейски, и някои тайвански – My Beauty Diary и My Scheming – които на цена много по-ниска от 10 лв. предлагат според мен доста повече 🙂
Скъпа Ина,
“Съветът с белината” всъщност е стандартна мярка за дезинфекциране на биоповърхности. В курсовете ми по биотехнологии дезинфекцирахме живи семенца точно по този начин. Не наврежда на материите по никакъв начин, а белината е много слаботоксична, особено разредена. Знам за порите по яйчицето, но не се тревожи – имам опит. 🙂 Поздрави!
Мила Елена – за Sephorа става дума, да.
“Кокоше яйце” е уникален продукт, от който всичко може и трябва да се оползотвори, Ина 🙂
Жълтъкът е идеален за подхранващи маски за лице, смесен с някакво качествено растително масло и няколко капки лимон, портокал или друг плодов сок по избор. Или с цедено кисело мляко/сметана. Само примери.
Белтъкът е добър за стягащи маски за лице – при мазна кожа, разширени пори. Разбива се (не на сняг), добавя се малко лимонов/портокалов сок и воала!
За коса се ползва само жълтък. Познавам едно момиче, което си беше направило маска с цяло яйце и когато се гмурна под топлия душ да я отмие… останалото е мълчание 🙂
Абсолютно съм съгласна, че у нас корейската козметика е с брутално завишени цени. Аз поръчвам от cosmetic-love, където е три пъти по-евтино, обаче започнаха да ми спират пратките на митница. Последните месеци ми се наложи два пъти да ходя да освобождавам пратки. Трудоемко е и са сложили такса 15 лв. + 20% ДДС. Ако някой знае вариант на европейски сайт с корейска козметика на добри цени, нека да сподели:) Ще съм много благодарна.
Надее, супер статия!
Мацки, сложете два-три жълтъка и малко зехтин/друго масло в косата за няколко часа и после ще сте с лъвска грива. Като бях ученичка така си възстанових косата, за бала порасна здрава и красива.
Може ли точни пропорции за разтвора с белина? И да попитам, понеже значително ще ми улесни живота – с пастьоризирани яйца става ли? Тук в Дания са луди на тема салмонела и се продават навсякъде, както цели, така и поотделно жълтък и белтък. Поздрави!
Правехме го с 1:2 разтвор белина:вода.