
Една от основните критики срещу сайта Инфармация е “отричането” на етеричните масла за грижа към кожата. Естествено, това не е коректно. Да, лавандуловото масло не е “лек” срещу бръчки и няма “ботокс-ефект”, нито помага за анти-ейдж грижа. Цитрусовите масла са фототоксични и могат да предизвикат жестоки изгаряния, затова е добре да се избягват, освен като компонент на парфюма ни, който пръскаме от разстояние и на малка част от кожата. Но има едно свойство на някои етерични масла, което трябва да засегнем и да препоръчаме горещо – антибактериалното. Сред най-ефикасните средства за лечение на образувала се пъпка с гной е именно етерично масло – това от чаено дърво. Kак да използваме масло от чаено дърво срещу инфекции на кожата?
Защо масло от чаено дърво, а не директно антибиотик?
Основните антибиотици, които се прилагат локално в България срещу акне, са:
- Гентамицин;
- Еритромицин;
- Клиндамицин и др.
Те имат безкрайно важно място в лечението на акне, но тяхната безразборна употреба води до развитие на устойчивост на бактериите спрямо антибиотиците. Злоупотребата с тези лекарства в България е толкова сериозна, че дори козметик може да препоръча “гентамицинче ей така, профилактично” и да го вземете свободно от аптеката, без преглед и рецепта от лекар! Излишно е да казвам, че България е с огромен проблем по отношение на устойчивостта на бактериите спрямо антибиотици. И нищо чудно… След време ще се чудим дълго защо лекарят ви е предписал “безполезен” антибиотик и ще търсим по-рядко срещани и по-скъпи антибиотици за лечение. Кошмар и за медицинските специалисти, и за пациентите.
Антибиотици се прилагат в краен случай
Само след преглед и изписване от лекар. За акнеичните ни пъпчици има голям набор от средства за лечение без рецепта – бензоил пероксид, цинк, салицилова киселина, и да – масло от чаено дърво.
Маслото от чаено дърво се извлича… дръжте се, изненада ви чака… от
Чаеното дърво

Мelaleuca alternifolia, сем. Миртови – Myrtaceae. Дървото е нативно за Австралия, То стига височина цели 7 метра! Маслото му е на цвят като повечеето етерични масла – жълто; мирише на камфор. Всяко оцветено в зелено или друг цвят масло съдържа излишни оцветители и трябва да се избегне. Важно е да закупувате и съхранявате това масло само във vitro nigro – тъмно стъкло, добре запушено, за да избегнете оксидация (окисление) от въздуха и светлината.
Етеричното масло от чаено дърво може да се похвали с
Монотерпени с антибактериално действие

Което е доказано при локална употреба. Подобно на друго мощно антибактериално масло – това от бор, маслото от чаено дърво съдържа терпинен-4-ол, алфа-пинен, алфа- и гама-терпинен, както и 1,8-цинеол. Дали чаеното масло е силно колкото антибиотик и антимикотик? Не, проучванията сочат, че маслото от чаено дърво се отличава със слабо действие при плацебо-сравнителни проучвания. Хубавото е, че на нас не ни трябва нещо свръхмощно, ако имаме нужда само да разкараме няколко пъпки, а и така пазим тежката артилерия – антибиотиците и антимикотиците с рецепта – за случаите, когато наистина ще са нужни.
За какво е подходящо маслото?
- Акне вулгарис в по-леките степени за локално третиране, включително “слепи” пъпки,
- Местни, ограничени, слаби гъбични инфекции, включително с Malasezzia (себореен дерматит).
За какво е доказано, че маслото не е ефективно?
При тежки възпалителни инфекции на кожата и ноктите, гъбички по ноктите, силно акне, поддаващо се само на антибиотици и ретиноиди, кортикостероиди. Не забравяйте – маслото не е силно колкото лекарствата с рецепта.
Какви са правилата при ползването на чаено масло?
За да използвате успешно маслото от чаено дърво, моля, спазвайте следните правила:
- Ползвайте го само външно, Не го пийте! Маслото от чаено дърво няма действие върху организма при пиене, не е антибиотик в количествата, в които се пие, и може да ви докара проблеми. Маслото от чаено дърво, прието вътрешно, е отрова.
- Не ползвайте чисто масло. Трябва да бъде разредено, за да не ви изгори. Добри примерни носители за етеричното масло са маслото от авокадо, разтопеното кокосово, това от жожоба. 10 до 20 капки етерично масло се разтварят в една супена лъжица от маслото-носител (15 мл.).
- Не го ползвайте спрямо уязвими лигавици – пазете очите, не го ползвайте покрай влагалището или пениса и не го капете в ушите!
- Ползвайте го само вечер, на чиста кожа, преди лягане.
- Не нанасяйте върху цялото лице/участък от кожата – третирайте локално само мястото на възпаление.
- НЕ ПРИЛАГАЙТЕ МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО ПРИ ДЕЦА ПОД 12 г.! Ще ги изгорите. Пазете нежната детска кожа.
- Преди първа и втора употреба тествайте с малко количество масло върху ръката и изчакайте 12 часа.
- Не нанасяйте масло непосредствено преди да се излагате на слънце.
- Комбинирайте го с други ефективни антибактериални средства без рецепта, като бензоил пероксид например, но не ги предлагайте едновременно.
Чаеното масло е безценен помощник за слабите, ежедневни проблеми, които имаме с нашите злонамерени съседи – бактерии и гъбички. С разумна употреба можем да ограничим излишното използване на антибиотици и антимикотици (противогъбични лекарства), а оттам – да намалим и устойчивостта на бактериите и гъбичките към тежката ни артилерия.
Как да използваме чаеното дърво при себореен пърхут?
Здравейте,
Чудесно сте изложила фактите за произхода на чаеното дърво, латинското му наименование и ботаническата му принадлежност, както и някои области на приложение, но с доста от “твърденията ви” не мога да се съглася…Не съм съгласна и с правилата /или с поне 70% от тях/, които определяте за ползване на чаеното дърво, както и с част от изложените факти, с които може да заблудите своите читатели и почитатели!
Първо, най-характерната ароматна молекула на чаеното дърво не е алфа терпинена – ТЕРПЕН, а терпинен-4-ол /C10H18O/ – АЛКОХОЛ …не знам от къде черпите информация, но не е вярна. Именно тези молекули /АЛКОХОЛИТЕ/ определят биохимията на чаеното дърво…на терпинелола се дължи анти-инфекциозното действие на това масло!!!
Второ, изключително голям е интереса в ароматерапията при перорален прием на маслото от чаено дърво…не е отрова, а лек, когато се приема в установените терапевтични дози. Има доста етерични масла, които са и за вътрешен прием и това е указано на опаковката им. ЧАЕНОТО ДЪРВО НЕ Е ОТРОВНО, АКО СЕ ПИЕ СПОРЕД УКАЗАНИЯТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ!
Трето, маслото от чаено дърво не е ФОТОТОКСИЧНО, напротив, препоръчва се, заедно с маслото от ниаули за предпазване на кожата при третиране с лъчетерапия…няма необходимост да се ползва вечер. С него се лекуват изгаряния!
Четвърто, в ароматерапията няма понятие като ПЛАЦЕБО ЕФЕКТ, или “ако повярваш ще подейства”…там има научни доказателства. Нека не забравяме, че етеричните масла са най-мощното и концентрирано оръжие, което ни е дала природата, и за разлика от алопатията при нея няма странични ефекти. Когато работят в синергия, силата им става още по-голяма.
Пето, маслото от чаено дърво може да се ползва за деца, дори и за бебета, стига да е разредено в правилното съотношение.
В етеричните масла има 26 алергена, срещу над 1600 в лекарствата, добити по химичен път, разбира се трябва да сте наясно как да ги употребявате /етеричните масла/.
Разбирам ви, че пристъпвате плахо по отношение на етеричните масла, тъй като очевидно нямате задълбочени познания по темата, имайки предвид гореизложеното…и особено във времена, в които медицината се е превърнала в слуга на фармацията, а не обратно…
Истина е, че когато не познавате дадена материя в дълбочина е по-добре да не правите генерални заключения, или най-напред да прочетете малко повече, но не единствено от интернет. Copy/Paste дори и в превод понякога е нож с две остриета…
Чаеното дърво може да се прилага и при по-сериозни състояния, а не само при гнойни пъпки и леки микози, чаеното дърво може и ЛЕКУВА септични рани, разредено дори на 1%, и това е маслото, което всеки австралийски войник е имал в своята раница по време на войните; това е маслото, което е било част от спешната чанта на ЛЕКАРИ БЕЗ ГРАНИЦИ в Африка, с това масло са спасявани хиляди хора…
Чаеното дърво е: естествен широкоспектърен антибиотик, без странични ефекти и абсолютно безопасен в терапевтичните дози…разбира се говорим за качествени ХЕМОТИПИРАНИ етерични масла, а не за такива, които може да си купите за 5-6 лева от аптеката и да си мислите, че стават за нещо друго, освен за ароматизиране на помещения.
Тук говорим за клинична и научна ароматерапия, прочетете повече за нея, ще ви е от полза…
Не правете генерални изводи в стаиите си, защото има хора, които са чели и четат повече от вас в тази насока и рискувате да олекнете пред своята публика с коментарите, които правите…
Не казвам, че етеричните масла ще удължат по-късия крак или ще изправят изкривения гръбначен стълб, това няма да го направи и алопатията, но нека не омаловажаваме тяхното действие.
Разграничавам се и от хората, които “постват” непрекъснато в интернет “рецепти” с етерични масла, с безумни и неверни обяснения, само за да си промотират продуктите.
Надявам се, че няма да изтриете този пост!
Здравейте,
Не трия текстове.
Не сте права.
Терпениолите също са монотерпени, от този клас са. Не всичко с хидроксилна група е със свойствата на алкохол. Нарича се “-ол” заради правилата по IUPAC, за които хидроксилната група е доминираща при наименованието. Но терпениолите са и остават монотерпени по своята същина. Учудвам се, че не знаете това. Това е част от обучението на всеки фармацевт и химик, който се занимава с растителни вторични метаболити. Както терпениола, така и останалите терпени имат сходно действие и хидроксилната група не определя фармакодинамиката на това вещество. Информацията я черпя от четири години академично университетско обучение по фармацевтична ботаника и фармакогнозия от общо пет за цялото висше образование, плюс промишленото ми профилиране към свободно избираеми дисциплини. Фармакогнозията (науката за природните източници на фармакологично активни вещества и техните лекарства) е четиригодишен цикъл с теоретични лекции и практически упражнения и един от държавните ни изпити, и то от най-тежките. Препоръчвам ви научните трудове, учебници и ръководства по фармакогнозия и фармацеветична ботаника на проф. Стефан Николов, д.ф.н. и колектив (новите издания), както и английската фармакогнозия на Бирен Шах, второ ревизирано издание. Те не са от Интернет, търсете в специализирани книжарници.
Отново изразявам учудване, че очаквате фармацевт да черпи информация от Интернет и “copy-paste”, а не знаете задължителната програма на обучение, приета в целия Европейски съюз за направление “фармация”. Фармацевтът е специалист по лекарствата и подобни дупки в познанията, като вяра в ароматерапия, са позор.
Второ. Фототоксичността на маслото не е толкова силна, колкото при цитрусите, но я има. Няма активен вторичен растителеен метаболит без “странични ефекти”. Правилната фраза е нежелани реакции. Странични ефекти се наричат само определени реакции от една група – НЛР тип А. Преговорете си общата фармакология.
Ароматерапията е с плацебо ефект, поради факта, че е практика, за която е доказана нейната липса на ефективност. Прилагането на етерични масла за определени кожни заболявания обаче не е алтернативна медицина. Алтернативната медицина е сбор от неефективни практики. Фитотерапията е един от корените на конвенционалната медицина и има много лекарства с вторични растителни метаболити и техни производни – като започнем от дигоксин, през метилергометрин, глауцин, нивалин, апоморфин, морфин, атропин, кодеин, силимарин и стотици други. Етеричните масла имат доказано локално действие, описано в статията. Приемането вътрешно на масло от чаено дърво обаче може да доведе до отравяне. Терапевтични дози за маслото няма, защото то няма и фармакологична активност като лекарство при перорален прием. С други думи – прието вътрешно, няма да получите полза, но може да се отровите.
Трето. Фразата “хемотипирани масла” не е правилна. Хемотипове няма при маслата, а при растенията, които ги произвеждат. Хемотип е разновидност на растение от един и същи вид и род, но с леко или по-съществено различаващо се производство на вторични метаболити. Съответно етерично масло от един хемотип чаено дърво може да има изменения в сравнениее с това на друг хемотип. Не знам как си представяте процеса “хемотипиране” на масла, но ви уверявам, че такъв процес няма. Едно масло от конкретен хемотип също може да е евтино.
Ще повторя съвета, който ми дадохте вие самата. Недейте да говорите за “олекване” при мен по отношение на статията. Мисля, че с конспиративните теории за “подчинение на медицината на фармацията” и неправилното боравене с термини от фармакогнозията, органичната химия и фармакологията доказвате, че вашето мнение има по-малко тежест. Напомням, че фармацията е наука, равна на медицината, която е възникнала преди хиляди години, а не някакво конспиративно чудовище. Интернет наистина не е добър източник на информация. Хубав ден и благодаря за вниманието.
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗДРАВКА, пишете и поднасяте изключително интересна информация. Потвърждавате моята опитност. Доста търсих правдоподобна информация в интернет и накрая отркрих в един коментар. Благодаря и на Надя за статията, тъй като чрез нея стигнах до коментара!
Аз пия чаено дърво, 3 по 2 капки на ден по указание на производителя, маслото си го взех от Франция. За една седмица излекувах проблем(цистит и бактерия уреаплазма) , който влача от 6 месеца и който пиенето на антибиотици два месеца грам не повлиаха.
Много силно и бързо действие. Аромотерапията и билките са велики лечители.
Благодаря ви!
Хубав ден!
Интересно е съвпадението на IP адресите… Не обичам измами и ще ми се наложи да ви блокирам. Не се хвалете сама и да си благодарите от едно и също IP, подигравка с интелекта ми е.
Здравейте! Относно пиенето на чаено дърво ще кажа, че ако е отровно, то в момента нямаше да пиша този коментар! Изпила съм не една опаковка от 15 мл чаено дърво и не само от него! Правила съм курсове като заместник на конвенционален антибиотик с етерично масло от риган, а тези които имат опит с етеричните масла знаят как гори, но ефект има! Чаено дърво пък съм мазала директно на лицето си и Ви уверявам, че съм получила само ползи. (Вмятам лекичко, че дерматолог ми назначи ежемесечно приемане на антибиотик) Ооо и тук сигурно ще ви шокирам, но и вагинална гъбична инфекция разкарах! Нали знаете, тази ужасна, неприятна и често повтаряща се гъбична инфекция. Казвам го защото доста жени страдат от това и минават по отъпкани пътеки гинеколог- глобули или крем- затишие известно време и хайде пак. Истината е, че не я лекуват, а просто потушават и става омагьосан кръг. Вече стават 2 години и нещо от как нямам подобни грижи и пак благодарение на чаено дърво в комбинация риган и лавандула – локално! Правилно прочетохте! Вместо глобули – тампон с бленд с определени пропорции, но няма да навлизам в подробности. Ще кажа само едно, в България няма на пазара масла с които да направите това! Маслата на Бг пазар са точно толкова опасни колкото пише Надя! Но на твърдението, че чаеното дърво е опасно като цяло въобще не съм съгласна и говоря с три годишен опит на добро здраве и решени здравословни проблеми, не само от чаеното дърво а на редица етерични масла! На мен не са ми нужни тон книги, за да стигна до тези изводи. Очевидно не говоря с научни факти, а на съвсем прост език и коментара ми в никакъв случай не искам да бъде възприет като негативен, а като различен мироглед с база някакъв личен опит! Пожелавам Ви здраве и правилният път към него!
Здравейте.
Във фармацията съществува едно правило, което е и наш девиз: “Dosis sola facet venenum”.
Токсичност на едно вещество или смес от вещества не се измерва само в смъртността на хората, които го приемат. Има токсична и летална доза. Има вещества, които се натрупват, и такива, които не се. Има остро токсични и хронично токсични вещества. Вашето оцеляване не е критерий за токсичност.
Говорила съм много пъти за антимикотична активност на етерични масла и съм съветвала за употреба външно, както сте използвали вие.
Маслата са токсични при вътрешен прием, като повлияват в зависимост от дозата и концентрацията си.
Вашето “лекичко” напомняне за антимикотик, изписан от лекар, е грозно с намека си за конспирация едва ли не.
Лекарят е предписал лекарствен продукт, отговарящ на всички критерии и изисквания. Антимикотиците лекуват гъбични вагинални инфекции успешно. Проблемът идва от повторното заразяване, което е лесно, тъй като гъбичките всъщност идват от чревната флора и се “проявяват” при отслабване на местната микрофлора или локален имунитет.
Ако имате често гъбички, не мислете в посока “безполезен антимикотик, трябва да си слагам тампони с етерични масла”, защото могат и да ви възпалят лигавиците, ако не сте внимателни, а и да не работят
Просто не взимайте перорални антибиотици без удостоверена от лекар нужда, не носете прашки, гладете и перете бельото си на високи температури, сменяйте го често и не ходете голи.
Ако пробвате всичко друго и не стане, ще трябва да рискувате с етерични масла. Свещите с йод-повидон обаче практически винаги са по-ефективни при правилна употреба. Маслата са изключително краен случай на подходящо лечение и се прилагат в краен случай.
Зравейте,
Не говорим за конспиративни теории.
Тук говорим за етерични масла, и аз продължавам да твърдя, че според класификациите kd биохимичните семейства на етеричните масла има ТЕРПЕНИ, има АЛКОХОЛИ /феноли, монотерпеноли, сесквитерпеноли…/, има АЛДЕХИДИ, има КЕТОНИ, има ЕТЕРИ, ЕСТЕРИ… и доста други. Сочите определени молекули и слагате всичко под общ знаменател и хората, които не са запознати ще прочетат това и ще останат с погрешни убеждения.
Терпинелолът е класифициран като АЛКОХОЛ, мисля, че всеки химик и фармацевт ще се съгласи с това, но аз натъртих на факта, че не споменавате този АЛКОХОЛ като преобладаващо в чаеното дърво – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
С горните извадени от учебниците дефиниции не виждам с какво допринасяме за изясняване на свойствата на чаеното дърво за читателите…Разбира се, че има терапевтични дози, разбира се, че етеричните масла приети вътрешно може да доведат до отравяне, дори до летален изход, ако не се спазва дозировката, кое лекарство не води до това при предозиране? Напротив, и чаеното дърво и други етерични масла имат фармакологична активност, описана например в трудовете на Доминик Боду / Научната ароматерапия/ и Жан Брюнетон /Фармакогнозия, Фитохимия на билките и ароматните растения /4-то издание/.
Относно хемотипа, разбира се, че той касае растенията, но когато говорим за етрични масла от растения с хемотип, популярно ги наричаме ХЕМОТИПИРАНИ, за хората, които нямат такива задълбочени познания в областта на ароматерапията.
Има доста противоречия в извадените от контекста дефиниции, които сте цитирала, според мен фармацевт, който не вярва в ботаниката и във фитотерапията не е истински фармацевт…Жалко е, че подценявате силата на ароматерапията /а тя е част от фитотерапията/, жалко е, че мислите, че е позорно да вярвате във фитотерапията…още повече, че сама цитирате какво влиза в обучението по фармация.
Пожелавам ви и аз хубав ден и бъдете обективна!
Лъжете. И ми кривите думите. Безобразно.
Знам и казах ясно, че фитотерапията има значение.
Знам и казах ясно, че ботаниката е важна дисциплина във фармацията.
Ароматерапията не е нито едно от двете. Аз казах, че е позорно да вярваш в ароматерапията, и си седя зад думите. Няма да ми ги изкривявате. Ароматерапията не е фитотерапия и не е ботаника, а псевдомедицина. Не крийте псевдомедицина зад фармакогнозията. Позорно е, както казах.
Терпинеолите се държат като монотерпени, с техните физични и химични, както и биологични свойства, са техни производни и се числят към същия клас. Едно вещество има много повече от една функционална група, която го определя, и хидроксилната не е ключова при монотерпените. Дори цитираната ви статия го потвърждава. Терпинен-4-олът е монотерпенен алкохол – монотерпен с хидроксилна група на четвърто място. Ще го впиша в състава, след като толкова държите на него. Но не му придавайте някакви свойства, които няма. Той е само част от фракция, в която обикновено има няколко изомера. Не злоупотребявайте с правилата на IUPAC, за да класифицирате вещество като друг химичен клас. Монотерпенните алкохоли имат свойствата на монотерпени. Вещества, разворими в масла, с характерен аромат, с локално антибактериално действие. Останалото е софистика. Все едно да приравните мастните алкохоли на нискомолекулните. Или бензиловия алкохол на фенола. Можете ли да сравните спирт с фенол? И двете са с хидроксилна група. По IUPAC и двете завършват на -ОЛ. Етанол и бензенол. Етанолът е алкохол, бензенолът (фенол) обаче е слаба киселина. Хидроксилната група не е вся и всьо при определяне на свойства.
И ви забранявам тук, в този блог, да пропагандирате псевдонаука. Това е последният път, в който се обръщам към вас.
Не лъжа, не изкривявам нищо,
Просто изказвам мнение, и то е, че вие все пак не бяхте изписала правилно състава на чаеното дърво, защото сте изпуснала молекулата, която е близо 40 % от състава на това масло. В крайна сметка се разрази излишен спор, изписахте половин учебник по химия, за да коригирате неточността, която и вие очевидно сте допуснала, а след това ми вадите обяснения какво представлява тя и колко е близо до това, което казвате.
Не аз държа да се коригира състава, защото не аз съм правила биохимичния анализ, а това е правилния състав на маслото, и напротив, точно Терпинен-4-олът му придава основните свойства!
Да, монотерпенолите са монотерпенови алкохоли, не казвам друго, но те си остават АЛКОХОЛИ. И аз това казвам, МОНОТЕРПЕНЕН АЛКОХОЛ, а не монотерпен, не ми правете “морфологичен” разбор на биохимията на етеричните масла. Именно съвкупността от тези фракции, които природата е “подредила” по определен начин и в определено съотношение придават неповторимите свойства на всяко едно етерично масло.
И да, освен антибактериално, етеричното масло от чаено дърво е и противо-вирусно…или и това ще отречете…
Изобщо направихте ли си труда да видите какво представлява маслото от чаено дърво преди да пишете за него…
Защо тогава сте написала изобщо тази статия, щом според вас ароматерапията е псевдомедицина? Защо препоръчвате изобщо използването на етерични масла за каквото и да било, дори и като помощно средство?
Защо вие самата говорите за лечебни свойства на маслото от чаено дърво щом не вярвате в науката Ароматерапия.
За разлика от вас не аз правя класификациите, а лекари, фармацевти и химици, които са правили доста научни изследвания и имат доказателства за това. Не приравнявам нищо, само цитирам факти, които са плод на точни лабораторни изследвания, на една точна наука, каквато е химията!
И споделям мнението, че Ароматерапията е дял от Фитотерапията, и че това е умението да се използват за медицински цели ароматни екстракти от растения /есенции и етерични масла/под различни галенични форми.
Аз също не мисля повече да коментирам каквото и да било в този блог, явно, че всичко, което се разминава с вашето мнение е “оплюто” и обявено за еретична пропаганда!
Всичко, което е псевдомедицина, ще бъде оплюто в този блог.
Изписвам учебници не заради вас, а за да видят тези, които се колебаят.
Аз нямам право на мнение. В науката или е, или не е. Имам позиция като професионалист. Доказвам тезата си с данни.
Всеки с различно становище има право да го изкаже. Влязох в спора, предоставих достатъчно доказателства и примери, всеки ще реши кой е прав.
И аз това правя,
НО, в моя учебник пише, че чаеното дърво съдържа /според нормите/:
Terpinen-4-ol ≥30
γ-Terpinene 10-28
α-Terpinene 5-13
1,8-Cineole ≤15d
Terpinolene 1.5-5
ρ-Cymene 0.5-12
α-Pinene 1-6
α-Terpineol 1.5-8
Aromadendrene следи
δ-Cadinene следи
Limonene, Sabinene, Globulol, Viridiflorol
Теrріnеn-4-оl ≥30 /основната аромтна молекула в състава му, която ние просто не споменавате и не бяхте изписала, ЯВНО ТОВА НЕ ГО ПИШЕ ВЪВ ВАШИТЕ УЧЕБНИЦИ, от там нататък няма какво да говорим, поправихте поне тази неточност.
И това не е становище, а факт, научно обоснован и доказан чрез редица лабораторни изследвания, навсякъде по света!
И точно защото нямате право на мнение по този въпрос трябваше да се поровите повече преди да пишете за чаеното дърво.
Повече не смятам да споря с вас, блогът си е ваш, но не трябва да подавате непълна информация на читателите. Вие съвсем се отплеснахте в стремежа си да отклоните вниманието на хората от ГРУБАТА ГРЕШКА, фактологическа, която сте допуснала.
Да, нека те преценят…
Хубав ден!
PS. Една жена ви е попитала след статията “Как да използва чаеното дърво при себореен пърхот”…но не е получила публичен отговор…
O, да, разбира се. Как не съм поровила повече да уча за ароматерапията…
Споменала съм достатъчно подробно какво съдържа маслото. Вие се позовавате на една статия, в моите източници количественото съдържание беше друго, в полза на гама-терпинена. Терпинеолът при мен беше чак на четвърто място. Хемотипове? Да, не беше вписан като монотерпена в най-голямо количество. Е. благодаря, че го казахте, прибавих в статията още един монотерпен от всичките монотерпени. Няма как да изредя всички в статия, насочена към непрофесионална аудитория. Повярвайте ми, не променя много нещата по отношение на локалния ефект и липсата на системен такъв.
Пропуск – да, чудесно, благодаря. Щом е в толкова голямо количество, е добре да се опише. Както виждате, вслушвам се в критика и поправям. Но ГРУБА ГРЕШКА с главни букви не е – по-скоро бих ви насочила вниманието към химическата природа на монотерпените, както и системния ефект. Защото ако очаквате да призная монотерпени за алкохоли заради едната хидроксилна група и да говоря как ароматерапията е легитимна – ще прощавате. Достатъчно подробно обясних как и защо. Не съм насочила възраженията си към описа на терпените, насочила съм ги спрямо неверни твърдения, които са опасни, меко казано. Достатъчно анафилаксис, изриви при деца и влошаване заради алтернативни псевдолекарства имахме.
Разговорът наистина приключва. Отново ви благодаря.
Вие ставате смешна, започвате много да се излагате и нямахте доблест да си признаете за неточността!Да груба грешка, защото, както ви казах това е почти половината от състава на маслото!
Аз ви посочвам една статия за референция, но това го пише във всички учебници и научни трудове, сигурно сте проверила! Едва ли разчитате на статията, която съм посочила, за да допълните това, което сте написала? Нали?
Да, разговорът приключва, аз слагам точка. Нека последната дума е ваша /все пак е вашия блог/! Всички чуха достатъчно.
Благодаря ви все пак, че поправихте пропуска, сега вече поне състава на маслото, което коментирате е верен!
Присъствието на един или друг монотерпен в различните хемотипове, както казах, варира. При всички положения терпинеолът присъства и не е грешка да се прибави в статията, независимо на кое място се намира. Няма лошо да се добави.
Не търпя обиди. Аз не съм ви нарекла смешна. Не съдя хора, коригирам поведение.
Ако искахте наистина да сме точни, щяхте просто любезно да кажете “Пропуснали сте терпинеола, моля, добавете го.” Вие обиждате още от първия си пост. Ако нямам доблест, защо не изтрих и промених статията тихомълком, или просто да не направя нищо? Защо не сте блокирана? Мислите, че нямам техническата възможност? Имам я. Но уважавам чуждите постове много… стига да не са обидни. Въздържайте се от епитети и крещене с главни букви, ако не искате да бъдете блокирана. Има поправки, има агитации за псевдонаука, има и обиди. Търпя само първото.
Понежее наистина искам да сме точни:
Ето тук например терпинеолът стои на много по-задно място.
https://essentialoils.co.za/essential-oils/tea-tree.htm
a-pinene,
b-pinene,
sabinene,
myrcene,
a-phellandrene,
a-terpinene,
limonene,
1,8-cineole,
y-terpinene,
p-cymene,
terpinolene,
linalool,
terpinen-4-ol
a-terpineol.
Искам да посоча и тази статия, където различните хемотипове са посочени със състава си.
Можете да видите, че в един хемотип терпинеолът е 40%, в друг – около 3%.
Моля ви отново за въздържание от обиди.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cod.12591
Не ви обиждам и не такава е била целта ми,
Надявах се да не ме блокирате, знам че можете, прекрасно знам, че имате техническа възможност! Благодаря ви за това!
Просто казвам от самото начало, че не съм съгласна с част от посочените от вас “правила” за употреба на чаеното дърво, и особено с твърдението, че е отровно, ако се пие, защото не е посочено какво количество трябва да се изпие, за да е отрова за организма, също и с твърдението, че може да ви изгори, ако го нанесете чисто върху кожата! Много сте крайна.
Относно сайтовете, които цитирате: ПОЗДРАВЛЕНИЯ! В цялата мрежа успяхте да намерите сайт от южна Африка, в който се продава масло от австралийско чаено дърво, както виждам, най-качественото на света, и което, както са описали и самите търговци, е “много по-добро от австралийския стандарт…
Като говорите за стандарти, във втората статия, която сочите, таблица 2 /Table 2. International Organization for Standardization (ISO) values (%) for tea tree oil/указва кой е стандарта за чаеното дърво. Разбира се, че има различни хемотипи на растенията и различен състав на маслата, нали за това маслата са много добри, добри, средно качество и лоши…
То и в козметиката може да има продукт с един и същ състав /INCI/, но с различна концентрация и пропорция на отделните съставки, и това прави двата продукта различни…нали?
С нетърпение очаквам да напишете статия с да кажете нещо и за естерите или кетоните в маслата, примерно…стига с тези терпени…нещо сте им дигнала мерника!
Хахахахаха, вдигнала съм, да. Много сте мила, наистина. Последното Ви мнение много ми хареса. Естествено, че няма да бъдете блокирана. Приятно сърфиране из Инфармация!
Само сложете едно в в моя пост пред ДИГНАЛА, за да стане ВДИГНАЛА…да поправим печатната грешка…Благодаря!
Хубав ден!
Здравейте, Надя! Благодаря за интересната информация! Бих искала да помогна на сина ми за тийнейджърските проблеми с акне и мазна кожа, но дали, ако приготвя чаеното дърво на основата на кокосово масло, ще е подходящо за неговата кожа? Доколкото знам, кокосовото масло има висок комедонен индекс.
И още един въпрос – ако чаеното дърво е в още по-малка концентрация, не би ли могло да се ползва за цялото лице като превенция? Изобщо съществува ли вариант да го ползваме за превенция?
Благодаря предварително!
По-добре е да ползвате просто чаено маси, не рискувайте с кокосово.
Не съм съгласна, че маслото от чаено дърво не е толкова ефикасно при микози на краката. Излекувах вече три нокътя от дългогодишна упорита онихомикоза. Всяка вечер след душ намазвам ноктите със смес от 99% DMSO и масло от чаено дърво. Вие сама знаете какви са концентрациите на ефективните вещества във всички лекарства за гъбички. Направени са да носят печалби на производителите им, не да лекуват!
Да, знам. Концентрациите са повече от достатъчни за лечение про липса на резистентност. А резистентността се появява при неправилна употреба,
Няма да споря с вас. На бели престилки не вярвам, природата е и лекар, и фармацевт, само се иска повече четене и търпение. Желая ви успех.
Само че “белите престилки” изучават природни лекарства 4 от 5-те си години обучение. Наистина не проявявайте неуважение към професията ми. Нечестно е. Ние сме длъжни да се отнасяме добре с вас по кодекс, не заслужавам да получавам това без да съм нарушила клетвата си. Аз не съм само “бяла престилка”, а живо човешко същество, и то такова, каквото прави този проект за всички безплатно. Това не е някакъв си сайт, а трудът ми от три години. Как ще се почувствате вие, ако се отнесат с вас така?
Може ли някой да препоръча конкретно чаено масло? Имам предвид марка. Благодаря!