
В козметиката често се среща ментол като съставка на различни продукти – спирт, кремове, тоници и др. Хората го асоциират със свежест, усещане за чистота, приятен аромат – но той е вреден за кожата, за разлика от екстракта от мента. Чакай, къде е разликата между екстракт от мента, етерично масло от мента, и ментол в козметиката? В тази статия ще обясним.
Ментата
Всеки, който не е расъл в най-централните части на Антарктида, е чувал за някаква разновидност на ментата. Всъщност, родът на ментата включва няколко видa растения, пръснати по света. Но видът мента, който се използва в козметичната, хранителна и фармацевтична индустрия, е хибридно растение – пиперлива мента – Mentha piperita. Интересен тривия факт е, че тя не може да се размножава самостоятелно със семена, а само безполово, по изкуствен начин. Това се дължи на хибридната ѝ природа – от генетично смесване на два вида дива мента. Друг източник на ментол е полската мента – Mentha arvensis. Ментата е от семейство Устноцветни (Lamiaceae) – семейството на растенията, които се славят с етеричните си масла – лавандула, риган, мащерка, градински чай и др. Етеричното масло на ментата е едно от най-често употребяваните. Като всички етерични масла в природата, то съдържа т.нар. терпеноиди – дразнещи, ароматни, летливи (лесно изпаряващи се) вещества. Един от тези терпеноиди е ментолът. Именно той придава този “свеж” аромат, лютив вкус на дъвките, щипането и зачервяването на кожата от козметиката. Има антибактериални свойства и е добър консервант.

Ментол в козметиката и влияние върху кожата
Ментол в козметиката не е полезен за кожата. Да, той има ценни свойства като болкоуспокояващо, антибактериално и др. действие. Но, като всички монотерпеноиди, в големи количества и използван за дълго време той дразни кожата, зачервява я, може да предизвика алергии. Не е подходящ за хора с чувствителна кожа, розацея, суха, лющеща се кожа. Откакто е открит начин за синтетичното му производство, в козметиката масово се използва изкуствено добит ментол. Проблемът не е в това, че е изкуствен, а че се добавя в количества, в които проявява дразнещото си действие. Никога не използвайте ментол върху акнеична кожа, ще я раздразните и възпалите още повече. Да, пъпките ще изчезнат за кратко, защото ментолът убива акнеичните бактерии, но предизвиква отделяне на допълнително себум като защитна реакция от кожата и в дългосрочен план ще влоши акнето. Това щипещо, “свежо” усещане върху кожата ви е сигнал, че тя се дразни и уврежда. Никой козметичен препарат не трябва да предизвиква щипане, “скърцаща чистота” и “усещане за хлад”. Първото и третото са индикация за дразнене, а второто – че кожата е лишена от естествената си хидратираща и омазняваща съставка – себума.
Разлика между екстракт и етерично масло
Екстрактът от мента съдържа не повече от 17% ментол.
Етеричното масло от мента може да съдържа до 48% ментол.
Има разлика, нали? Kaкто навсякъде, тук дозата прави отровата. Ние толкова сме свикнали на синтетичния, силен ментол в козметиката и храната, че екстрактът от мента почти не ни мирише на мента, и се чудим защо е толкова слаб. Сега вече знаем. Етеричното масло обаче, е друга бира. Нанесено върху кожата, може направо да я изгори. И друг път съм споменавала, че никакво етерично масло в чист вид не бива да попада върху кожата, ще го повторя и тук. Ако добавите няколко капки екстракт от мента, ментолът ще е в твърде малко количество, за да дразни кожата. Не е така с етеричното масло. Добър начин да проверите дали козметичен продукт съдържа твърде много ментол е да го нанесете на кожата на ръката си. Ако усещате характерното парене, щипане, охлаждане, ментолът е в твърде голямо количество.

Кога да използваме ментол?
Няма лошо в това да нанесете ментолов спирт върху ухапване от комар, за да не ви сърби. Няма проблем да се разтриете, ако имате мускулна треска и искате приток на кръв върху болното място. Ментолът има силен болкоуспокояващ ефект (въздейства върху рецептори, наречени капа-опиоидни) и намалява чувствителността на нервните окончания. Освен това той дразни (както вече казахме) кожата и увеличава притока на артериална кръв (това действие се нарича ревулзивно). Това обаче не е ефект, който искате от козметичен продукт всеки Божи ден на лицето и тялото си. Затова избягвайте козметика, съдържаща ментол или етерично масло от мента. В друг пост ще обясним и за други дразнещи вещества, които масово се прилагат в козметиката.
Здравейте,
Благодаря за тази статия. Не съм почитател на ментовия аромат в козметиката, чисто интуитивно, без да съм си правила проучвания. Скоро си купих от дрогерия балсам за устни с обещаващото име “Dr Rescue”, привлечена от описанието, което твърди, че хидратира и се справя със сухата кожа на устните. Ето съдъражнието:
ACTIVE: MENTHOL 0.50%. COSMETIC: POLYBUTENE, OCTYLDODECANOL, PETROLATUM, ISOPROPYL MYRISTATE, POLYETHYLENE, OZOKERITE, DIISOSTEARYL MALATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, EUPHORBIA CERIFERA (CANDELILLA) WAX, VP/HEXADECENE COPOLYMER, EUCALYPTUS GLOBULUS LEAF OIL, PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, TOCOPHEROL, TOCOPHERYL ACETATE, ALUMINA, LIMONENE, HONEY, CENTELLA ASIATICA EXTRACT MAY CONTAIN: TITANIUM DIOXIDE, IRON OXIDES, RED 22 LAKE, RED 7, RED 28 LAKE, YELLOW 5 LAKE
https://www.maybelline.com/lip-makeup/lip-balm/baby-lips-dr-rescue-medicated-lip-balm
Бързо установих, че балсамът за устни въобще не ми действа добре, а и самата миризма на ментол и щипането ме ужасяваха. Сега поне знам защо и ще следя по-внимателно съдържанието занапред 🙂