
Вече разбрахме, че цената не е гаранция за качество. А съществува ли марка козметика, на която всички продукти са чудесни и на която можем да се доверим?
Нека се замислим – с такъв бранд, стъпил на пазара, останалите играчи бързо щяха да бъдат отстранени. Подобно на отбор, съставен само от суперзвезди, той би смазал цялата си конкуренция и би останал единствен на игрището.
Такъв козметичен герой няма
Да вземем за пример Yves Saint Laurent – марка, станала еталон за лукс в света. В редиците на Yves Saint Laurent са се нареждали фантастични продукти за грим – пудри, фон дьо тени, червила, сенки за очи. Кой може да забрави станалата еталон писалка Touche Eclat? В същото време много трудно ще се намери бяла козметика на тази линия, която да е достатъчно добра опция за кожата. Vichy имат чудесни слънцезащитни продукти… и понякога напълно безполезни хидратиращи кремове за лице. Maybelline е евтина марка с хубави спирали, но някои от червилата ѝ се изтриват от устните ни твърде лесно. Ако искаме да притежаваме наистина хубава и качествена козметика, ще трябва да я закупуваме „на парче“ от различни брандове.
А какъв е смисълът да се доверяваме на една и съща козметична компания, когато тя не е лоялна към собствената си линия? Нека вземем един пример.
Lancome е скъпа, луксозна марка в грижата за лице и тяло, носеща щастие на дамите и празнота в портфейлите им от десетки години, подобно на две други линии – Giorgio Armani и Yves Saint Laurent. Нека ги сравним с три други бранда – Maybelline New York, Vichy и Garnier. Какво е общото между високия и ниския ценови клас козметика? Отговорът е, че
Всички те се притежават от една и съща компания – L’Oreal

В момента тя е най-голямият играч в света, като нейни са още Body Shop, Urban Decay, La Roche – Posay, Biotherm и др. Друг гигант – Estee Lauder, притежава La Mer, MAC, Tom Ford, Clinique… и Estee Lauder (съгласете се, че с тази мешавица нямаше как да сме напълно сигурни). Какво означава всичко това? За нас, потребителите – нищо особено. Само изникват въпроси като „Дали качеството на Lancome като марка козметика е същото като това на Maybelline, след като се притежават от една фирма?“ Със сигурност можем да кажем, че към тях има същите изисквания за ефект, като те не са особено високи. Хидратиращ лосион на Clinique за 80 лева съдържа същото неприятно количество парафин и вазелин, какъвто и крем на Nivea oт 5-6 лева. Важното е да бъдат продаваеми, и те са, таргетирайки различни групи жени, разделяйки ги по финансово състояние. Следващият път, когато видим някоя фукла с козметична чантичка на Yves Saint Laurent, можем да я питаме дали си я е купила от щанд на Maybelline. И да изчезнем бързо, преди тази чанта да ни се е стоварила на главата.
В крайна сметка
Няма “добра” и “лоша” марка козметика
И няма смисъл ние да ползваме само един бранд. Щом компаниите не държат на имиджа си, а се купуват едни други и разпространяват “чужди имена”, защо ние да бъдем лоялни към тях?
Подкрепям мнението, че компаниите са различно силни в различните линии продукти, и аз съм стигнала до този извод по метода проба-грешка. Не съм напълно съгласна с изводите Ви за собствеността обаче. Това, че някоя марка е собственост на друга марка, не осначава автоматично, че продуктите се произвеждат от една линия и с едни и същи компоненти. Възможно е да има консолидация на производството в една фабрика, но това не пречи рецептите и влаганите суровини да са различни. Това е практика и в други индустрии и няма много общо с имиджа на съответната компания. Разбира се, фирмата майка може да има някакво влияние върху доставчиците, процедури и практики, но като цяло съответната марка се оставя относително самостоятелна точно за да не загуби идентичността си. Както не можем да сравняваме парфюмите на Ланком с тези на БодиШоп (не ме разбирайте погрешно, фен съм и на двете марки), така не можем да поставяме под общ знаменател всички марки, собственост на една компания – майка. Най-очевидния пример са автомобилната индустрия (Mercedes S-Klasse и Смарт) или хранителната индустрия (кафе Нова Бразилия и Якобс Монарх ).
В заключение да уточня – не твърдя, че продуктите от скъпи марки са по-добри от евтините (в това Вие имате повече познания), твърдя, че собственикът не определя непременно политиките на дъщерните компании и не означава уравняване на качеството между дъщерните компании.
Скъпа Екатерина,
Напълно сте права! Целта на статията обаче е да накара читателя да погледне ситуацията от един по-различен ъгъл, “Поуката” от нея е “Не робувайте на марката, защото тя самата не робува на себе си”.
🙂 Поздрави!
Напълно подкрепям всичко, споделено в статията и то в качеството си на потребител и в двете ценови категории. През годините принципът ми на купуване е бил малко или много “проба-грешка”, респективно “проба-сполучлив продукт”. Научих се да чета етикетите, да се интересувам от съставки, действието им, процентно съотношение и пр. Но не съм експерт и би ми било полезно ако открия сайт, в който да помествам състава на даден продукт и да получа адекватен отговор какво реално да очаквам, а не рекламните обещания.
Ще продължа да чета Вашия сайт, защото го намирам клиент-ориентиран, информативен и образоващ, интелигентно реализиран.
Съгласна съм с написаното, но искам да засегна и една друга страна на козметиката – етичната. Харесвам този блог, защото намирам информация за различните съставки, но досега нито веднъж не видях публикация или поне споменаване на тестването на козметика върху животни- една изключително жестока, НЕнадеждна практика. Всички марки, споменати в тази статия, тестват продуктите си върху животни. И не, тези животни не излизат живи от лабораториите. Всъщност, годишно върху над 300 000 кучета, котки, морски свинчета, мишки и маймуни се тества козметика по изключително болезнени и жестоки начини и то само в китайските лаборатории, в световен мащаб тази цифра е многократно по-голяма. Доказано е, че тестването върху животни в 80 % от случаите е абсолютно ненадеждно и не гарантира каквато и да е безопасност за хората. Моля от сърце всяка една дама, четяща този коментар , да се замисли върху думите ми. Не се опитвам да обвинявам когото и да било, но тези практики ще продължат да съществуват докато има хора, които плащат за това, а тези хора са именно неинформираните купувачи на козметика, тествана върху животни. На пазара ( включително и на българския) вече има много марки, които са cruelty free ( в превод от английски: лишени от жестокост, нетествани върху животни), като техните цени са напълно нормални, да не говорим, че в повечето случаи съставът им е много по-чист. Моля ви, пазарувайте етично, информирано и трезво. Това, че не виждате тестването върху толкова много невинни същества в лабораториите, не означава , че то не се случва. Никое червило, спирала или луксозен крем за лице НЕ оправдават отнемането на живот. Козметиката не е от жизнена необходимост, но състраданието и хуманността са.
Благодаря на тези от вас, които ще се замислят над думите ми и ще обмислят преминаването към cruelty free козметика !
Съгласна съм, потребителите (аз включително) не се замислят за етичната страна. Дайте пример за cruelty free продукти, не мисля, че съм срещала надписа по козметични опаковки или поне не съм обръщала внимание.
Съжалявам, че много компании тестват върху животни, но това се изисква от тях за продажба в Народна република Китай. Не можем да виним козметична компания, че спазва законите. Бих се радвала, ако видя натиск върху китайското правителство да промени законодателството, вместо да караме фирми да игнорират китайския пазар, оставяйки милиони жени без качествени козметични продукти.
Тези невинаги качествени продукти идват с цената на друг живот. Няма как да ми кажете, че в името на това да носите любимата си спирала, сте готова да спонсорирате убийството на животно по изключително жесток начин. Много компании именно под натиск от активисти преустановяват продажбата си в Китай и стават cruelty -free. Аз не купувам тествана козметика от повече от четири години, но това не ме е спряло да използвам качествени продукти, просто се интересувам, търся и купувам етичното. Не съм някакъв професор на тази тема, просто наистина ми пука. Човек не може да твърди, че обича животните и същевременно с това да плаща за тяхната смърт.
Уважавам вашето решение, но натискът трябва да бъде върху правителството на Китайската народна република, ако наистина очаквате практиката да се прекрати. Реално погледнато, колкото и сериозен да е натискът от активисти, много малко ще бъдат фирмите, които ще се лишат от китайския пазар. Аз чета непрекъснато за фирми, които сменят “cruelty-free” статуса си в името на това да имат достъп до един милиард души. Това е логичното бизнес решение и емоционални протести няма да го променят.
Подкрепям като цяло борбата ви, защото практиката е безсмислена. Но “наказвате” грешните хора. Моята спирала е закупена от Европейския съюз и за нея не е било тествано нито едно животно – такова е законодателството. КНР изисква жестоките и безсмислени неща, срещу които протестирате, чрез своето законодателство.
Блокирайте стоки и услуги от Китай и наистина ще повярвам, че правите нещо за каузата. Аз като цяло избягвам китайски стоки и електрониката ми например е правена в Корея. Благодаря.
Не разбирате ли, че именно потребителите са тези, които финансират компаниите? Вашата спирала може и да е закупена на територията на ЕС, но същата компания, която я произвежда, плаща, за да може тази спирала да бъде тествана върху животни в Китай. Това, което ми казвате, звучи по следния начин: “ тази компания плаща за убийството на хиляди животни в Китай , но нали не плаща за това убийство на територията на ЕС, значи всичко е напълно наред “
Китайското правителство няма да преосмисли промяна на този закон докато чуждестранните фирми, които го спазват, не изискат тази промяна. Ясно е, че масово компаниите забравят за какъвто и да е морал когато става въпрос за финансова изгода. Затова тази промяна зависи именно от потребителите. Когато те откажат да купуват техните продукти, защото са тествани, именно тогава същите тези компании ще бъдат принудени да потърсят устойчиво решение на проблема и да притиснат правителството. Мислите, че няма такива примери ли? Достатъчно е да се разровите в интернет, за да видите как все повече и повече компании стават cruelty free именно поради тази причина. Най-хубавата новина е, че да изберете етичното не означава, че ще спрете да ползвате козметика. Има все повече и повече cruelty free алтернативи, да не говорим колко много списъци , публикувани в интернет, може да намерите с марки, нетестващи върху животни. В никакъв случай не обвинявам вашите читателки, защото повечето от тях са дезинформирани по този въпрос и не знаят какво се случва зад вратите на лабораториите. Вие самата обаче показахте в онлайн книгата си, че знаете за тези жестоки тестове. Защо тогава продължавате да купувате тествана козметика? Отново искам да отбележа, че не ви задавам този въпрос с цел да ви накарам да се чувствате зле, а с цел наистина да се замислите.
Вашият избор всекидневно прави промяна. От вас зависи каква промяна искате да бъдете.
Аз също благодаря!
Продължавам да бъда категорична. Наказвайте бизнеса и каузата ще пострада повече. Аз не ползвам тествана козметика. Живея в ЕС и няма да наказвам козметични производители за това, че спазват законодателството в Китай. Бизнесът не може да заповядва на правителството на КНР. Политиката в тази държава е драстично различна от тази на демократичните държави, а местната продукция е жестока конкуренция. Когато се промотира кауза, емоционалното ви мислене е силно непрепоръчително. С внедряване на вина, което правите с мен в момента, само отблъсквате мен и читателите ми. Ако искате подкрепа от Инфармация, ще се научите да слушате ответните доводи и да оставите емоционалната си реторика зад вратата.
И не правете реклами на марки в блога ми.
Моят емоционален отговор идва от факта, че съм виждала с очите си какво се случва в тези лаборатории. Да не наказвам ЕС производителите ли? Вие очевидно отказвате да направите връзката между парите , които давате, и политиките на компаниите. Не смятам, че съм отблъснала читателките ви, а вие самата може да сте се почувствали нападната, но не може и да отречете, че сте пределно наясно за тези тестове. Човек има избор и от него зависи много. Също така не разбирам защо изтрихте отговора ми към коментара на Ася? Тя сама ме помоли да дам пример за cruelty free марки, което и направих, но не с цел да промотирам каквото и да било, а за да покажа, че алтернативи има и то много. Едновременно казвате, че самата вие сте против тестването върху животни, но когато дам списък с cruelty free марки, за който съм помолена,го триете с оправданието, че не мога да промотирам неща тук? В този списък имаше имена на марки, за които вие самата също сте писали. Не смятам, че постъпката ви беше коректна , независимо, че това е вашият блог.
Емоционалната реторика, и то писмена, когато имате време да обмислите внимателно какво пишете, е просто средство за манипулация. В кариерата си съм била достатъчно “гърмяна” от представители на едно или друго, за да знам кога съм шантажирана емоционално и някой се опитва да ми внедри чувство за вина. Нещо повече. Правите го публично и с фрази като “напълно наясно сте с тези практики” ме изкарвате безчувствена корпоративна подлога, на която не ѝ пука за бедните животни. Да, наясно съм с тези практики, и то напълно. Знам защо се правят. Но имам съвсем различна (и бих казаа, трезва) визия за това как проблемът може да се реши. За козметичната компания тестването върху животни е парична ЗАГУБА и бизнесът има интерес това да бъде прекратено. Само че законът е закон. Китайският пазар е от един милиард души. Колко са cruelty-free клиентите, за да очаквате логично фирма да се откаже от този пазар в тяхно име? Мислете логично, ако искате нещо да се промени. Истината е, че с натиска върху бизнеса постигате само това, че просто бивате лъгани и заблуждавани нарочно от козметичната индустрия. NYX, твърдите, е cruelty-free? Само че NYX e собственост на L’Oreal, който концерн продава в Китай и тества върху животни. Част от вашите пари за NYX отиват в L’Oreal. Така е и с Too Faced и Estee Lauder, както и с много други брандове. Да ви кажа ли, че подкрепяте убийци сега? Истината е, че cruelty-free си позволяват да бъдат или малки компании, които така или иначе не са готови да стъпят в Китай, или марки от европейски супермаркети като DM, или собственост на концерни. В момента, в който любимите ви NYX пораснат, ще стъпят в Китай, както направиха от Benefit. Няма да ги спрете.
Затова по-разумно е да прекратите обвиненията към потребителите и сълзливата реторика, да се запознаете с проблема от всички страни и тогава да действате логично и твърдо, за да го решите. Разберете как мисли бизнесът. Насочете усилията си към повлияване на икономическата политика на ЕС спрямо Китай. ЕС е основен пазар за Китай. Нека китайските козметични продукти получат мито, докато правителството не отмени закона. Така стават нещата. Докато се занимавате с емоционален шантаж на козметичните потребители и независимите медии като моя блог, ще печелите само антагонизъм. Вече спечелихте моя.
Не разбирате ли, че имате отговорност като потребител? Колкото и да не ви е приятно, както и да се опитвате да го изкарате или защитите, купуването на козметика на компании, тестващи върху животни, директно спонсорира продължаването на тази практика. Когато човек знае за дадена жестокост и въпреки това продължи да я подкрепя финансово, то това какъв точно го прави? При положение, че има алтернативи? Не се опитвайте да изкарате мен луда, защото нещата, които казвам, са истина, независимо колко не ви харесва това. Достатъчно е само да се разровите в ютюб, например, за да видите скрити кадри от лаборатории.
Много съжалявам, че дискусията ни се разви по този начин, защото въпреки всичко оценявам познанията ви като фармацевт. Но също така е крайно време хората да спрат да пренабрегват етичния фактор при избора си.
Не сте луда. Манипулативна сте. И с това “изкарвате ме луда”, отново се опитвате да очерните името ми. 🙂 Хората ще преценят сами как и най-вече дали да помогнат на каузата ви. Аз лично отделям всяка година известна сума за някоя организация, в чиято кауза вярвам. Тази година мислех да е Четири лапи, но след този разговор мисля, че ще предпочета Българския червен кръст.
Не знам тази г-жа каква специалистка е, но тук освен разтягане на локуми нищо друго не прави. Статия пълна с пълнеж/плява без нищо съществено. Една компания била приежавала други компании и това означава, че са със същото качество. То и Volkswagen притежава Bugatti, но едно е да караш Golf, а съвсем друго Bugatti Veyron.
Чухме ви и първия път, без спам. моля. И ще помоля също без обиди. Спорила съм много пъти и ще ревизирам статията си, ако е нужно, но не позволявам гавра със себе си. 🙂
А трябва ли да е така?
Несериозно написано, VW притежава собствените марки (в различни класове автомобили), но и Бугати, както и Порше и Ламборгини. Никой не се е вдъхновил да иска еднакви качества и цена за всички модели. Козметиката е още по-разнообразна, несериозно е да се включват в един кюп декоративна и бяла козметика. Ако сме отговорни, всеки тип козметика има поне 3 класа – мас-маркет, среден и висок ценови сегмент. Несериозно е една марка (например Елсев, която е мас-маркет за 5 лв) да има продукти във всички категории. Нормалното е да се сравняват ябълки с ябълки, круши с круши, а не праскови с тикви, нали? Например едни и същи продукти на Л’Ореал и Елсев струват 2 пъти различно – маркетинг: всеки потребител е нормален да знае за какво да си даде своите пари. Фен си на Л’Ореал – плащаш! Все пак, за инфо за авторката, и за нейните читатели – има фирми, с марка в ЕДНА КАТЕГОРИЯ, които са с топ-продукти. NUXE например. Vichy пък са антипод – винаги скапани продукти за висока цена,, няма изключения с УВ -продуктите. Ако може да се пише по-сериозни тематики, и по които авторката е информирана както изисква аудиторията.
Здравейте! Всеки с мнениеето си, но аз мисля, че кожата на лицето ни не е автомобил, и не е честно да плащаме за марка в никакъв случай. Защото това излиза от вашата теза.
За различните автомобили се използват различни видове части, електроника, кожа на купевто и пр, и пр. А съставките на горен и нисък клас козметика е често припокрит на 100%. Виждала съм хиляди такива състави. Разбирате ли? Именно сравнението на автомобили и козметика е сравнение на круши и ябълки. Не плащаме за състав в козметиката – за какво плащаме тогава?
Има ли мнение за марките на Avon и Орифлейм? Аз лично съм ползвала и двете, но от Avon не съм доволна, получавала съм алергични реакции от кремове. Вярно, че на Орифлейм са малко по-скъпи, но пък са в пъти по-ефикасни, а и венаги е обозначено от какво са изготрени и името на човека, който е работил по тях.
Здравейте!
Аз никога не обсъждам марки, а само конкретни продукти. Не можем да сложим всички продукти на една марка под конец и да обобщим за тях, освен ако не са фалшиви или не се нарушава законът по някакъв начин. 🙂
Скоро в МОЛ-а една госпожа, представител на Avon се опита да ме вербува за клиент и представител, както тя го обясни “Комбинираш се с приятелка и купувате на дистрибуторски цени”. Връчи ми брошурите, взе ми е-мейла, звънна ми, да си видя пощата. Когато я попитах къде мога да видя състава на серума, който бях харесала – шах с пешката. Хем не можа да ми каже къде в сайта да видя състава, хем леко обвинително ме попита, защо ме интересува състава и да не съм фармацевт. Не, скъпа госпожо, не съм с фармацевтично образование, най-обикновен електро инж. съм, но са ме научили да мисля. Та до тук с мерака ми за серума на Avon. Може и да е бил хубав, но….
Здравейте. Разбирам ви и, ако не се лъжа, дори се досещам коя е госпожата, аз също съм се сблъсквала с нея. За съжаление лошият подбор на персонал се отразява зле на бранда, независимо, че конкретно Avon имат добри продукти. Подкрепям решението ви – ако Avon България искат добри продажни, ще се погрижат за имиджа си.