
Българският пазар (и не само той) на козметика е джунгла. Като потребители сме подложени на страшен натиск да купуваме едно или друго, без много обяснения и грижа за реалната ни нужда. Голяма част от козметичните консултанти нямат опита, знанията и уменията да осъществят продажба, която да бъде от полза и за двете страни. В крайна сметка има само едно решение: да се оправяме сами, всяка козичка за своето краче. Тези факти ще помогнат да отсеем житото от плявата.
Неудобните истини за козметиката и нейното купуване
Хвалят ни нещо? Проверяваме срока на годност!
Много тъжна действителност по българските аптеки, козметични магазини и дори бутици е следната картинка: идва маститият шеф, плясва срочен продукт на гишето и нарежда: “Това да се продаде до месец, че му изтича срокът!” Дори да не искат, служителите са принудени да се опитат със всякакви средства да пробутат нещастния шампоан, фон дьо тен или крем за акне. Много често, като допълнително “поощрение” гореспоменатият шеф заплашва, че цената на срочната непродадена козметика ще се удържи от заплатата на консултантите, които не са “ощастливили” клиентите си с нея. Затова нека бъдем бдителни: ако някакъв продукт ни се хвали до небето и не, няма друг, който да е по-добър, може би има причина да искат да се отърват от него възможно най-скоро.
“Най-доброто” всъщност е най-скъпото
Когато влезем в козметичния магазин и потърсим съвет, голяма част от консултантите ще ни “сканират” за белези, които биха им подсказали за материалното ни състояние. Дали носим чанта на Furla, Tendenz или имитация на Gucci от Илиянци? Как сме облечени? Как се държим? По тези белези може да се ориентират към какъв клас козметика да ни “насочат”. В случай, че не могат да преценят, автоматично ще получим горещи препоръки за най-скъпия продукт.
Промоциите често прикриват недостатък на продукта
Нарушеният търговски вид и изтичащият срок на годност са основните причини нещо да е с драстично намалени цени. Докато второто винаги е голям проблем, първото може да ни притесни само при следните условия:
- Нарушена цялост на първичната опаковка. Първична наричаме опаковката, която съдържа продукта – флаконът, бурканчето, пластмасовата кутийка за сенки. Вторични опаковки са картонената кутийка, целофанът, хартията и др., които обвиват първичната опаковка. Тяхната повреда обикновено е чисто козметична и по никакъв начин не влияе на качеството на продукта.
- Обезцветяване на първичната опаковка, ако тя е от тъмно стъкло (синьо, кафяво или друг цвят). Цветът не е случаен – той блокира светлината, която може да предизвика окисление и развала на продукта. Никога не бива да купуваме продукт с неравномерен цвят на опаковката!
- Повредена дюза за пръскане – може да причини замърсяване на продукта.
Консултантите често получават заплата “обвързана с резултатите”. Продажба = по-голяма заплата
Никога не бива да забравяме, че основната цел на човека зад щанда е да продаде – колкото повече, толкова по-добре. Това не е непременно по негова вина. Момичетата и момчетата с тази професия се намират под жесток натиск да осъществят колкото се може повече продажби. Както казах, заплатите им често са мизерни, освен ако не получат “резултати”. Фирмите нерядко дават допълнителни бонуси на консултанта, дал конкретен продукт. Това се среща и в аптеките, включително за лекарства без рецепта (за щастие, за лекарства по лекарско предписание няма такава практика при фармацевтите). Схемата е: На X продадени продукти се печели награда – парична, продукти на фирмата, екскурзии и т.н.
Манипулацията е основен похват
“Вземете този продукт, а към него като чудесно допълнение можете да вземете и този, те работят най-добре заедно!” Чували ли сте тези думи? Аз да, много пъти. Невинаги са верни. Единственият начин да противодействаме е да настояваме да купим само това, от което реално имаме нужда. Друг похват е да се използват подвеждащи твърдения с цел да се убедим, че това е продуктът за нас. Виждала съм и ситуации, в които откровено се лъже. Преди две години един консултант ме убеждаваше:”Този крем съдържа ген, който навлиза в клетката и я съживява”. (Никой ген не може да навлезе в ядрото на една клетка ей-така. Вкарване на гени правят вирусите, които си имат специални ензими за тази цел. Резултатите не са добри за нас). Естествено, всеки консултант ще каже “Ние само предлагаме, никой не ви е опрял пистолет в главата да си вземете каквото и да е”, но това е подвеждащо. Да, не са ни “опрели пистолет”, но използват собствената ни психика срещу самите нас и ни се казват неща, които не са верни.
В заключение… Как да се защитим? За съжаление, не мога да предложа някакъв сигурен метод, освен да търсим информация от неутрални източници за това, което купуваме.
Вашият коментар