
Когато търсим крем за мазна кожа, много марки предлагат различни варианти – едни добри, други – не толкова. Забравете да купувате 50 продукта на принципа “проба-грешка” Тази статия ще ви даде няколко важни насоки какъв крем да изберете за своята мазна кожа.
На първо място, крем за мазна кожа
Не съдържа алкохол
Дразненето на кожата от алкохол е една от топ причините за отделяне на излишен себум от кожата, като отчаяна мярка да се предпази от вредния спирт. За какво ви е етанол в крема ви? Изсушава кожата ви, заблуждавайки ви, че “матира” и премахва лъскавината… и след 2 седмици положението е много по-лошо отпреди. Махнете етанола от козметичните продукти! Информация за алкохола в козметиката има тук.
Крем за мазна кожа трябва да е на водна основа
Как се разпознава дали кремът ви за лице е на водна основа? Водната основа се отличава с “леката” текстура, с която фирмите толкова се хвалят. За да разберете дали крем е на водна основа, може да направите две неща. Първо, преди закупуване на продукта, проверете за съставки, завършващи на “-икон” (“icone”). Toва са силикони, които се срещат в кремове на водна основа. Второ, след закупуване, разтворете малко от крема във вода. Би трябвало да нямате проблеми с това.
Пазете се от маслото от ший (карите), восъци и парафин

Да, знаем, че маслото от ший е много популярно, много хвалено за полезните му свойства, но не е подходящо за мазна кожа, тъй като е тежко. Восъците (вкл. пчелен восък) само ще запушат кожните пори, без да допринесат с нещо съществено за външния вид и здравето ви. Ланолинът е восък от руното на овца, който също се среща в козметични продукти. Макар и естествен като произход, този материал не е за мазна кожа. Парафинът е изкуствено продобит ингредиент, който запушва пори и не е препоръчителен за мазна кожа.
Избягвайте цинков и титаниев оксид като слънцезащита
Цинковият и титаниев оксиди са бели физични филтри, които се използват като широкоспектърна защита против слънце. За съжаление обаче, те запушват порите и допринасят за допълнително омазняване, тъй като изсушават кожата. При изсушаване мазната кожа реагира с отделяне на допълнителен себум, за да се защити. Можете да ги ползвате само, ако сте алергични към други слънчеви филтри. Вижте информация за слънчевитв филтри тук.
Диметиконът е ваш приятел
За разлика от парафина, диметиконът не запушва пори. Той принадлежи към класа на силиконите – съдържащи силиций масла, които са химически стабилни и не вредят на кожата. Нямат противопоказания. Диметиконът е перфектната съставка на крем за мазна кожа. Освен, че не замърсява кожата, той я успокоява, придава приятно усещане за мекота и запълва оптически бръчките така, че да изглежда лицето ви гладко. Придава матов оттенък и премахва лъскавината.

Не избирайте нощни кремове
Нощните кремове са по-тежки и мазни от дневните. Защо това е така, е обект на друга тема, но подобни формули няма да свършат добра работа за кожа, склонна към омазняване.
Накрая,
Не се доверявайте на мита, че нямате нужда от крем за лице
Много хора, включително и дерматолози, ще ви кажат, че като лице с мазна кожа вие нямате нужда от крем. Само че кремовете не са предназначени да омазняват, а да хидратират. Всяка кожа има нужда от хидратация. Има формули на крем за мазна кожа, които не натоварват – съдържащите диметикон например. Това, което се изисква, е внимателен подбор, вместо да вдигнем ръце и да премахнем толкова важен продукт за нашата кожа.
Чудесна и много полезна статия!
Благодаря 🙂
Аз пък имам толкова проблеми с продукти с диметикон! Невинаги ми причинява допълнително изпъпчване или омазняване след няколко часа, но при кремове с високо съдържание е почти неизбежно… А за цинковия оксид не знаех, че е забранен – аз лично предпочитам този тип физични филтри заради сравнителната им устойчивост и това, че не ми лютят на очите. 🙂
Скъпа Ели,
Цинковият оксид е забранен като физичен филтър за УВ-защита, но се използва в козметиката уж по други поводи. 😉 Поздрави!
КЪДЕ е забранен цинковият оксид за УВ-защита?
Здравейте, Надя!
Голям фен съм на блога, намирам много полезна информация, за което благодаря 🙂
По темата – имам смесена кожа и започвам да се отчайвам в търсенето на крем ( на 35г. съм вече и ще е добре да не е за тийнейджъри). Привлече ми вниманието Lumene Arctic Aqua 3D Hydration Cream-Gel, един от малкото, които отговарят на повечето критерии за избор в статията. Какво е мнението Ви за него? Имам линк със състава, но е от онлайн магазин и не знам дали е прието да се постват в блога 🙂
Благодаря предварително за отделеното време!
Здравейте Ралица,
ще си позволя кратко лично мнение, преди Надя да ви отговори базирно на състава на продукта. Аз също съм със смесена кожа, малко над 35години и от почти година ползвам крема на Lumene Arctic aqua 24h Deep moisture face cream, който обаче е предназначен от производителя за нормална и суха кожа . Но именно крема. Просто третирам кожата си не като мазна, а като дехидратирана.
За крема не бих казала, че е уау, но се държи много прилично поне на моето лице, не оставя тежък филм, не омазнява допълнително, попива бързо и добре овлажнява, и ми е ок за основа за грим. Т.е. не усещам да ми вреди, не ми причинява “видими” проблеми и мога да кажа, че покрива очакванията ми, въпреки че уж не е за мен 😉
Но веднъж на промоция реших да пробвам комплект дневения и нощен КРЕМ-ГЕЛ и беше ужасно разочарование. Сякаш абсолютно друг продукт, на друг бранд. Оставаше ми по лицето като прозрачна непопила и неизмита маска, а от нощния се събуждах толкова подпухнала, че едва си отварях очите. След седмица опити спрях да ги ползвам. Това разбира се, е индивидуално, и при вас може изобщо да не е така, и да се “сработите”. Но, ако Надя одобри състава, бих ви посъветвала да си вземете първо крема – Lumene Arctic aqua 24h Deep moisture face cream, може би ще ви свърши по-добра работа.
Съставки на Гел-крема, за който питате:
Ingredient
Aqua
Dimethicone
Butylene Glycol
Glycerin
Isononyl Isononanoate
Polysilicone
Anhydroxylitol
Xylitol
Xylitylglucoside
Phenoxyethanol
Polyacrylate Crosspolymer
Acrylates/
C10-30 alkyl acrylate crosspolymer
Polysorbate
Hydroxyethylcellulose
Ethylhexylglycerin
Trehalose
Urea
Sodium Hydroxide
Xanthan Gum
Sodium Hyaluronate
Caprylyl Glycol
Citrus Grandis Seed Extract
Decyl Glucoside
Pentylene Glycol
Hexylene Glycol
Състав на крема, който ползвам – AQUA (WATER), CAPRYUC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA BUTTER), GLYCERIN, HYDROGENATED POLYDECENE, BUTYLENE GLYCOL, SACCHARIDE ISOMERATE, DIMETHICONE, OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL, ALUNINUH STARCH OCTENYL SUCCINATE, XYUTYIGLUCOSIDE, ANHYDROXYIITOI, XYLITOL, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/ VP COPOLYMER, PHENOXYETHANOL, BETAINE, TOCOPHERYL ACETATE, CETYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE, CETETH-20, STEARETH-20, PEG-75 STEARATE, AUANTOIN, ETHYLHEXYLGLYCERIN, PE6-8, DISODIUM EDTA, TOCOPHEROL, CITRIC ACID, SODIUM CITRATE, CITRUS GRANDIS (GRAPEFRUIT) SEED EXTRACT, ASCORBYl PALMITATE, SODIUM HYDROXIDE, ASCORBIC ACID, a 42090 (BLUE 1), CI 60730 (EXT. VIOLET 2), PARFUM (FRAGRANCE)
Благодарности и поздравления на Надя за труда и супер полезната информация! Дано не “разводнявам” темата с моето включване 🙂
Здравейте Диана,
много благодаря за споделеното. И аз имам доста несполучливи опити с кремове уж за комбинирана кожа, а те сякаш още повече ми омазняват Т-зоната и носът ми направо започва да лъщи. А подпухването от нощния гел-крем при Вас може да е алергична реакция към някоя от съставките – при сестра ми се получи същото преди година с крем за суха и чувствителна кожа.
Поздрави и хубав ден! 🙂
Благодаря на всички, които са споделили знания и опит с кремове за мазна кожа.
В момента съм в търсене на подобен крем, като със застудяването на времето кожата ми ще има нужда от допълнителна хидратация. Следвайки насоките в статията, проверих състава на някои основни марки, за които се сетих. За съжаление всички имат по някоя от съставките “по-добре избягвайте” 🙂 Ето какво имам предвид:
# URIAGE CRÈME D’EAU LÉGÈRE ЛЕК ТЕРМАЛЕН ХИДРАТИРАЩ КРЕМ –
Butyrospermum Parkii (Shea) Butter
# EUCERIN DermoPURIFYER Хидратиращ крем – Alcohol Denat
# SVR SEBIACLEAR HYDRA – Butyrospermum Parkii Butter Extract и Butyrospermum Parkii Butter
# BIODERMA Sébium Hydra Интензивен хидратиращ крем – MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM)
# VICHY NORMADERM КРЕМ ЗА КОЖА С НЕСЪВЪРШЕНСТВА. 24ч. ХИДРАТАЦИЯ – ALCOHOL DENAT.
# LA ROCHE-POSAY EFFACLAR MAT Себорегулиращ хидратант – ALCOHOL DENAT.
# BILKA AQUA NATURA Крем за лице хидратиращ – макар да не открих състав, в описанието – Mасло от ший
# HIMALAYA Интензивно хидратиращ крем – Paraffinum Liquidum
Аз не съм специалист и е възможно да съм пропуснала или объркала някоя съставка. Също така съм прегледала засега само сериите за мазна кожа, но в този сложен контекст моля Надя, ако ѝ е попадал конкретен продукт, да сподели за него, защото на мен лично ми е трудно сама да открия такъв.
Както и бих се радвала на мнение относно “Bioderma Hydrabio Хидратиращ Гел-крем за лице с лека текстура за Нормална до Смесена Чувствителна кожа”. Ето съставът, в който не разпознавам на пръв поглед съставките от списъка, но все пак: AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, ISODODECANE, CYCLOPENTASILOXANE, DIPROPYLENE GLYCOL, NIACINAMIDE, SQUALANE, POLYMETHYLSILSESQUIOXANE, C14-22 ALCOHOLS, HDI/TRIMETHYLOL HEXYLLACTONE CROSSPOLYMER, AMMONIUM CRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER, C30-45 ALKYL CETEARYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER, CARBOMER, PENTYLENE GLYCOL, TOCOPHERYL ACETATE, C12-20 ALKYL GLUCOSIDE, STEARETH-21, DISODIUM EDTA, SALICYLIC ACID, SODIUM HYDROXIDE, MANNITOL, XYLITOL, HEXYLDECANOL, PEG/PPG-18/18 DIMETHICONE, RHAMNOSE, MALACHITE EXTRACT, PYRUS MALUS (APPLE) SEED EXTRACT, BRASSICA CAMPESTRIS (RAPESEED) STEROLS, TOCOPHEROL, FRAGRANCE (PARFUM)
Здравейте,Надя
И аз се нареждам на опашката да чуя вашето мнение за добри кремове за лице за мазна кожа.
Благодаря
Имам мазна кожа склонна към акне и съм на 37г. (да, все още се боря с акнето) За сега от всички скъпи и евтини хидратиращи кремове, които съм ползвала най-добре ми действа ето този
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B001RYNKYQ
За цената му да не говорим. Много често има промоции и си го купувам за 2-2.5 лири. Има много лека текстура и попива изцяло, за разлика от много други, които оставят лъщящ слой по лицето ми.
Здравей Надя, бих искала да те попитам този състав на крем за мазна и комбинирана кожа добър ли е?
Състав: aqua, tapioca starch, ethoxydiglycol, polyacrylamide, peg-40 hydrogenated castor oil, c13-c14 isoparaffin, cetearyl alcohol, isohexadecane, epilobium augustifolium extract, laureth-7, perfluorodecalin, lecithin, panthenol, niacinamide, poloxamer 188, allantoin, perfluoropolymethylisopropyl ether, leptospermum scoparium oil, sodium dextran sulfate, dipotassium glycyrrizinate, tocopheryl acetate, propylene glycol, diazolidinyl urea, disodium edta, fragrance, methylparaben, triethanolamine, propylparaben, ci 19140, 42090, limonene, linalool, hexyl cinnamal.
Благодаря предварително!