Коронавирусът е създал положение, в което онкоболните ни пациенти са особено уязвими. Коронавирус и рак е комбинация, която е често фатална. Това се дължи на факта, че както самият рак, така и лечението срещу него могат да са отслабили имунната система и оттам имунния отговор на раково болните. Затова има неща, за които трябва да внимавате. Тези съвети важат и за останалите хронично болни с повишен риск от зараза и лош имунитет.
Онкоболните са с повишен риск от тежко преболедуване на COVID-19. Затова трябва да се вземат допълнителни мерки за защитата им.

Коронавирус и рак – какво да предприемем?
Aко сте имали раково заболяване в миналото, но не сте на терапия вече, има вероятност вече имунната ви система да се е възстановила, но проверете това с лекар, който ще ви назначи правилните кръвни изследвания. Ако в момента сте на химио- и/или радиотерапия, обезателно трябва да се предпазите допълнително.
- Стойте у дома! Не мога да го подчертая повече.
- Мийте си ръцете често и колкото може по-обстойно, поне за 20 секунди. Не пропускайте пространството между пръстите и външните страни на дланта, там обикновено се пропуска миенето и мръсното остава.
- Поддържайте два метра между себе си и другите, особено ако са били навън. Това е минимум две-три ръце разстояние.
- Ако някой има съмнителни симптоми, задължително го избягвайте.
- Не излизайте и уговорете друг да ви носи храна и продукти от първа необходимост.
- Трупайте като катеричка хранителни продукти, за да излизате колкото се може по-малко вие и хората около вас. Правете голямо пазаруване с всичко наведнъж за седмица напред.
- Дръжки на врати, маси, дистационни устройства, мобилни телефони, портмантото в коридора – почиствайте ги обезателно редовно с белина – 6 капачки на 3 литра. Тази статия показва дезинфекциозните изисквания и методи за вкъщи.
- Не слушайте какво говорят оранжеви политици отвъд океана – не пийте и не си инжектирайте дезинфектанти, нито се излагайте на друга светлина освен слънчевата.
- Сега е моментът да спрете да пушите, ако още го правите!

Да си подадем носа навън?
- НЕ ПЪТУВАЙТЕ, особено със самолет или кораб на разстояния, освен ако не е на живот и смърт. Дори да сте канени на погребение на близък, замислете си – този прекрасен човек не би искал да се излагате на риск, за да го изпратите в края на земния му път. Съобразете се с волята му – той ви е обичал! Винаги можете да го посетите по-късно и да му оставите цветя или нещо символично, а сега вкъщи можете да му запалите свещичка за упокой.
- При излизане носете плътно обвиващи ви дрехи и маска. Перете дрехите, с които излизате.
- При най-малкото съмнение за инфекция се свържете с ВСИЧКИ медицински специалисти, които следят вашето състояние. Пазете си документацията – епикризи, изследвания – всичко накуп и на едно място, лесно достъпно. Нека всеки, който е поел отговорност за вас като специалист, да има достъп до тях. Така няма да е лесно някой да пропусне нещо.
- При попадане в изолация, спазвайте я, докато не ви кажат, че можете да спрете с карантината. Моля ви, никой не иска да ви ограничава свободата ей-така. Особено е важно за вас, тези с намален имунитет.
Как седят нещата с аптеките и лекарствата ми?
- Фармацевтът ви също трябва да знае как стоят нещата при вас. Освен със съвет, той може да ви помогне и с емоционална подкрепа, и дори да поръча лекарствата, които ви трябват, да следи да няма взаимодействия и да реагира адекватно, ако му се оплачете от подозирана нежелана реакция. При противораковите лекарства, особено от алкилиращия тип, това е жизненоважно.
- Хронично болните могат да ползват друг да взема лекарствата им по книжка от НЗОК. Не се лишавайте от тях!
- Ако не можете да пратите някого за лекарства, по-добре е да отидете вие, отколкото да останете без лечение. Иначе ще сее влоши състоянието ви и рискът от зараза ще се увеличи, освен това може да се стигне и до спешното при спиране на лекарства като инсулини или дигоксин.
- Внимавайте, много често онкоболните имат освен здравна книжка с рецепти и протокол за отпускане. Този протокол бива няколко вида, но правилата са едни и същи. Всеки, който отива да взема лекарства с този протокол, който трябва да го носи винаги със себе си, заедно с книжката по НЗОК и рецептите си.
- ВНИМАВАЙТЕ С ДАТИТЕ! Закъснения могат да направят невалидна цялата рецепта и да е нужно да се разкарвате пак. До лекаря и обратно. Ще оберете всичките коронавируси по пътя си, барабар и с грип и другите караконджули.
- Най-добре питайте фармацевта си всеки път кога е датата на следващата рецепта и си я запишете. Той ще я провери в компютъра и ще е точен. Идвайте в същата аптека, за да мине максимално гладко. Така няма да мислите кой месец е високосен, кой не, защо, къде, кога, и да ругаете РЗОК и НЗОК и всякакви ЗОК. Оставете ругатните на нас, аптекарите; ние сме вече ветерани.
По отношение на зелените рецепти:
Имайте предвид, че зелените рецепти имат срок до 7 дни, като денят, в който е пусната рецептата, е първият. Тоест, денят след изписването вече е втори! Много хора се бъркат и идват по-късно. Рецептата не е с нулев ден на изписване, този ден се брои!
Аптеката няма да ви върне, ако дойде друг да вземе лекарствата ви по зелена рецепта, особено ако ви познават. Нека носи рецептата и личната си карта, за да може фармацевтът да вземе данните му. Ние спазваме конфиденциалност за тези данни по закон. Не се притеснявайте, че някой ще ви обяви за “наркоман”, ако отидете да вземете Лексотана или Ксанакса на друг.
Имайте лична аптека и личен фармацевт!
- Ползвайте за всички лекарства една и съща аптека. Така ще имат представа кои сте, какви са проблемите ви и е по-лесно да се засекат грешки в изписаната терапия, например несъвместимост на две лекарства, предписани ви от различни лекари или един по-разсеян. Това може да се окаже фатално! На година стотици българи си отиват тихомълком от предотвратими грешки в терапията.
- Фармацевтът ви трябва да знае вашите лекарства и личните ви особености, като алергии например, за да се намеси при нужда, преди да е станала белята, и да се разбере с лекарите ви.
- При вземане на рецепта следете да има на нея или вие да имате записан телефонния номер на лекаря, за да му звънне фармацевтът при нужда за уточняване на лекарството ви. Това не е превишаване на права от страна на “продавача”, а наше задължение по закон!
Ние сме фармацевти – специалисти. Не продавачи на лекарства!
- Лекарите знаят това и нашите отношения като цяло са много топли. Не се тревожете, че лекарят ви може да се ядоса заради обаждане от фармацевта. За години работа никой лекар не се е държал зле при мое обаждане. Те знаят какви са залозите при евентуална грешка. Никой няма да си го изкара на вас. Коронавирус и рак особено е потенциална комбинация, която изисква координиране и на двата специалиста.
- Фармацевтът в редовната ви аптека ще ви познава, ще знае какво взимате, ще може да го поръча предварително, когато наближи датата за новата рецепта. Ще ви го запази.
- Освен това – и това е важно! – ако нещо е било сгрешено в книжката по НЗОК, например не е поставена дата на последното даване на лекарства, само аптеката, която е изпълнила хроничната рецепта и ви е дала лекарството последно, ще може да ви даде лекарствата ви. Другите ще откажат, защото не се вижда датата и няма печат.
- В аптеката, която ви е отпуснала лекарствата по НЗОК последно, има електронен архив. В софтуерната програма на компютъра в аптеката, при въвеждане на ЕГН или име ще светне кога е била изпълнена последно и така аптеката ще знае дали вече е време да ви изпълни новата рецепта.
- Внимавайте, защото недобросъвестни фармацевти могат нарочно да не бият печат в книжката, за да сте принудени да отидете пак при тях. Нормално е да се забрави веднъж-дваж. Но ако е хронично, аптекарите ви играят номера на дребно като
Еснафски търгаши, а не фармацевти
Имате право да се оплачете в РЗОК за това нещо.
- НИКОЙ няма прави да ви диагностицира и препоръчва лечения по телефона, ако ще да е сам бог Асклепий, закрилник на медицината, или шефът на ВМА. Нито лекар, нито фармацевт имат това право.
- Внимавайте за помощник-фармацевти, мед. сестри и подобни специалисти, които неправомерно отпускат лекарства в аптеките. Само магистър-фармацевт може да ви даде лекарство по рецепта и да изпълни рецепта изобщо. Помощник-фармацевтът консултира за добавки и лекарства без предписание; като ги дава само под контрола на магистър-фармацевт. Причината е, че магистрите мат много по-тежко, подробно и разширено по дисциплини обучение и образователната им степен е по-висока. Разликата е като между лекар и фелдшер, много грубо казано. В същото време тези хора са гръбнакът на аптеката и са безценни, така че се дръжте добре с тях – и те искат да помогнат, и то на много по-ниски заплати, което е за мен поне несправедливо. Не бих говорила пренебрежително срещу тях. Коронавирус и рак, дори потенциално – това е ситуация обаче, където искате магистър да следи нещата.
- Медицински сестри, студенти по медицина и астоматология и прочие нямат право да работят в аптека и да ви дават лекарства с рецепта или без. Студенти по фармация могат да работят само под надзор на магистър и то след семестриално завършване, при задължителния им шестмесечен стаж. Питайте с кого си имате работа – защото има значение!
112! Кога да звъним?
При комбинацията коронавирус и рак има опасност от сериозни последствия. Но не бива да скачаме към Пирогов за най-малкото – това също носи риск! Обадете се на Бърза помощ, ако:
- Се затруднявате с дишането;
- Храчите обилно кръв;
- Замаяни сте и нямате ориентация – къде се намирате, коя дата е днес и пр.;
- Нямате координация, мускулите ви не ви слушат;
- Поддържате висока температура дълго време и сте обезводнени;
- Травмирате се с обилни кръвоизливи или преживеетее тежък инцидент.
Телефонът 112 е безплатен и важи за всички.
Не се оставяйте на произвола на съдбата. Нека се запазим здрави!
Благодаря за изчерпателната статия, Наде!
Здраве и сила на всички онкоболни и хора с хронични заболявания в този труден период!!
Откакто сме в изолация, все се надявам да прочета гледната ти точка за случващото се – ще се радвам на твой поглед спрямо ситуацията – особено за добавките, като витамин D3 и цинк (силно спрягани като анти-ковид), заедно със селен, както и мнението ти за маските, мерките, които са предприети и прочие. Истински ще се радвам да чуя мнението на специалист по въпроса 🙂 Бъди здрава, ти и всички около теб, щастие е да те има <3
Много полезна информация! Майка ми е с автоимунно заболяване – артрит. Ревматологът ѝ е казал в никакъв случай да не се ваксинира, а тя искаше. Противопоказно ли е ваксинацията в нейния случай?