В интернет пространството е много лесно да попаднем на нелоялни и дори действащи извън закона търговци, тъй като нови онлайн магазини и платформи за продажби изникват постоянно и е невъзможно да се следват всички постоянно и никъде по света няма институция, която да може да се справи с нелоялните и работещите извън закона онлайн търговци. Как да разберем дали един онлайн магазин за козметика е читав? Институциите най-често работят по сигнал и
Много рядко сами инициират проверки
Потребителите, обаче, могат да следят за съвсем базови признаци дели един онлайн магазин е легален и се опитва поне да спазва закона и съответно имат механизми да „наказват“ нелегалните търговци като не купуват от тях или пък ако имат по-развита гражданска съвест – да информират съответните органи за нередностите, които откриват. Колко повече потребителите внимават откъде какво купуват, толкова повече търговците ще са принудени да спазват правилата. Докато има хора, на които не им пука от къде купуват и дали купуват ментета или оригинални стоки, ще има и търговци, които да ги предлагат и съответно да не се съобразяват с никакви правила.
Разглеждам само и единствено онлайн магазините, т.е. тези, които продават от собствена платформа под собствен домейн.
Платформите за продажби тип “Marketplace“
като например Емаг, платформите за оферти като OLX, Базар и напоследък Facebook въобще не са обект на това, за което ще ти пиша по-надолу, тъй като там реално нещата са много размити, платформите само предоставят място, където някой да си предлага и продава каквото си иска и там много сложно да се говори кой точно носи отговорност и за какво. Като цяло тези платформи се движат много по ръба на закона и е препоръчително много да се внимава, когато се купуват оттам стоки, които могат да влияят на здравето, каквито са козметичните продукти, тъй като там реално никой не може да гарантира доколко са безопасни и проверени предлаганите продукти.
За онлайн магазините важат почти всички правила за „офлайн“ магазините, но в допълнение има и редица специфични изисквания, като тези изисквания в повечето случаи са много ясни и конкретни и всеки един потребител може без усилия да провери дали се спазват.
Как да разберем дали един магазин за козметика е читав?
Наличието на информация за идентификация, на търговеца, които оперира онлайн магазина
Данни: името на търговеца, адрес на регистрация, Булстат (ЕИК), друг регистрационен номер, ДДС номер, ако е регистриран по ДДС, начини за контакт – телефони, e-mail и др. Ако извършва доставките от склад, който не е на адреса по регистрация, обявява се и адреса на въпросния склад, магазин или друго.
Законово основание: Чл. 47, ал. 1, т.2, 3 и 4 от ЗЗП, чл. 4 ЗЕТ
Къде да търсим информация: Най-често в общите условия, секцията „За на“ или „Контакти“. Може информацията да не е цялата на едно място, например данните по регистрацията на търговеца да са в общите условия, а адрес, телефон, имейл да са в секция „Контакти“.
Защо е важно да е налична тази информация
Липсата на информация за идентификацията на търговеца, който оперира съответния онлайн магазин е един от първите индикатори, че нещо не е наред в този онлайн магазин. Без тази информация не е ясно от кого се купува, с кого сключваме договор и най-вече, кой носи отговорност ако нещо не е наред с поръчката. На практика всеки, който пазарува от сайт, на който липсва идентификация за търговеца, който оперира сайта, сам се отказва от защитата, която му предоставя законодателството, защото в този случай дори компетентните органи не могат да направят много.
Купувайки от неидентифициран сайт
потребителят няма да има възможност в последствие да се възползва от правото на отказ от поръчката, да направи рекламация, да върне поръчката, в случай, че не отговаря на поръчаното, а конкретно що се отнася до козметични продукти, ако получи фалшив продукт, или продукт с изтекъл срок на годност или пък получи някаква реакция от въпросния продукт, то няма да има срещу кого да подаде жалба.
Това е първият от няколко поста, в които ще разглеждаме потребителските права на онлайн търговия на козметика. Информацията е предоставена от юрист с опит в потребителските права. Инфармация не гарантира, че предоставената информация е точна и вярна, поради липсата на правно образование и опит от страна на списващата блога. Въпреки това, собственикът на блога маг. фарм. Надя Йорданова декларира, че е направила всичко по силите си, за да се увери, че информацията е вярна.
Емаг не е точно така. Има такава част – емаг маркетплейс. Но продуктите, предлагани от емаг си имат тяхната гаранция.
Мен лично са ми по-притеснителни изобилията от маски и “серуми” в азиатските магазини като aliexpress. Оцелвал съм хубави маски (удобни са, тъй като са на дози за еднократна употреба и не се окислява целия продукт), но съм оцелвал и неща, които така и не разбрах за какво се ползват, само на китайски пише.