Ако попитате дерматолога си “Кои са причинителите на акне“, той ще отговори “Причините са комплексни – фактори от околната среда, генетични – автозомно-доминантно унаследяване, хормонален дисбаланс и прочие”. И ще бъде прав, разбира се. Науката обаче в момента разглежда нещо, което беше изоставила преди години, но което се връща с пълна сила като хипотеза – оста черва-мозък-кожа (gut-brain-skin axis). Чревни проблеми могат да предизвикат нервни и кожни смущения – дали? Сега ще разберем.
Идеята за връзка между тези три органа – черва, мозък и кожа, се лансира сериозно в научните среди още през 1930 година от двама учени – John H. Stokes и Donald M. Pillsbury. Това са
Първите дерматолози, които предполагат
Гастроинтестинален механизъм за патогенезата на състояния като акне. Те предлагат употребата на пробиотици за облекчаване на страданията.
Впоследствие тази хипотеза е била временно изоставена, но се завръща. Обсъжда се в много източници, като този обзор в Gut Pathogens през 2010 г.
В хипотезата на Stokes и Pillsburry се описва как намаляването на солната киселина в стомаха (хипохлорхидрия), причинена от емоционален стрес, може да предизвика изменяне на здравата бакатериална флора. Това води до увеличаване на пермеабилитета (пропускливостта) на червата, което е причина за развитие на кожни възпалителни процеси.
Teзи заключения се подкрепят от съвременната медицина. Доказано е, че
Хипохлорхидрията е значителен рисков фактор за SIBO
Kaкво е SIBO? Small intestine bacterial overgrowth (тънкочревен бактериален свръхрастеж). Това е състояние, при което чревните бактерии от дебелото черво останат и се размножават в тънките черва. SIBO може да се прояви по много начини – от абсолютно безсимптомно до сериозна клинична картина като фибромиалгия и хронична умора. При свръхрастеж на чревни бактерии се нарушава пропускливостта на червата – важни хранителни вещества не се усвояват, докато отпадъчни вещества се просмукват, разпространявайки се в кръвообращението и предизвиквайки началото на възпалителни процеси. Това се отразява и на кожата. Не е само акне! Има изследвания, сочещи, че 46% от пациенти с розацея са се възстановили напълно или са имали драстично подобрение след лечение с рифаксимин (кaто при SIBO).
Пробиотици на помощ!
Ако изпитвате симптоми на SIBO паралелно с акнето, розацеята или атопичния си дерматит, добра идея е да се консултирате и с гастроентеролог, освен с дерматолога си. Не се лекувайте или диагностицирайте сами! SIBO се открива с професионален преглед.
Въпреки всичко, ако се съмнявате, че имате чревни проблеми, които водят до проблемите с кожното ви здраве и красота, не би навредило да предприемете следните стъпки:
- Ограничете богатите на лесно разградими въглехидрати храни;
- Движете се повече;
- Хранете се с повече фибри;
- Можете да добавите пробиотик, който можете да закупите във всяка аптека.
Когато става въпрос за избор на пробиотици, моят искрен съвет е да вземете комбинация от пробиотични бактерии и пребиотик. Дали ще е саше, таблетка или капсула – избирате вие. Взимайте точно както е указано на опаковката и съхранявайте правилно!
Радва ме, че като цяло има тенденция към поставяне на фокуса върху общото здравословно състояние, вместо върху повърхностни критерии за красота. Моля ви, не изпадайте в крайности и имайте предвид, че ви дърпат толкова силно в едната посока, колкото и в другата. Надявам се да ви видя утре – без акне, по-красиви и с по-голямо самочувствие. Заслужаваме го, нали?
Ако се чудите как да се грижите за себе си, докато оздравеете, вижте как да измиваме лицето си при акне.
Благодаря за полезната статия!Точно този здравословен проблем при мен ми причиняваше акне.Когато се нормализирах чревната флора акнето изчезна.
Здравейте, може ли да препоръчате добри и достъпни пробиотици. Много полезна статия!
Скъпа Marilyn, очаквайте скоро статия за пробиотици. Поздрави!
С нетърпение очаквам информация за пробиотиците!Благодаря Ви Надя-ЧУДЕСНА СТЕ.
Чудесна статия, благодаря!
Сина ми, който тогава беше на 3, а сега на 4 годинки, беше лекувам от различни дерматолози (и с известни имена) от неизвестна кожна болест с кортикостероидни кремове 6 месеца без резултат. Никой не се нае да му постави точна диагноза за това време. Кожата му просто на петна се разграждаше все едно. Стигна до там, че на места нямаше повърхностен слой на кожата въобще. Ужасна и леко кървава гледка. Човек би предположил, че за толкова малко дете ще се опитат да проявят повече професионализъм, но не би. Навсякъде казваха, че то не трябва толкова дълго, но пак му изписваха кортикостероиден препарат. Оказа се, че има глутенова непоносимост. Спряхме храните с глутен и без абсолютно никакви лекарства (само омазняващите продукти линола фет ) кожата му се възстанови напълно. Все още е малко суха, но… Връзката между добре функциониращата чревна вътрешност и състоянието на кожата е по-силна отколкото изобщо можех да си представя.
Благодаря, че Ви е грижа и пишете такива статии. : )))
Надя, благодаря Ви за професионалната информация. Вие освен висок професионалист, вярвам, сте и човек с морал и съвест, което не се среща често! Искам да Ви попитам, какви са евентуално симптомите на SIBO? С дъщеря ми /на 13 год./ от 3 години се борим с изключително упорито акне, което не се повлиява радикално от нищо. Дори прибягнахме от 2 седмици и до Доксициклин /едновременно с него пие Биогайа и витамини/, но все още няма особен резултат. Тя е доста подтисната от състоянието на лицето си. Какво бихте ме посъветвали? Благодаря Ви!
Скъпа Ралица,
SIBO се характеризира с разнообразни клинични прояви, както споменавам в статията си. Най-често срещани симптоми са газове, подуване, умора, загуба на тегло. Тези симптоми обаче са твърде общи и се припокриват с много състояния. Умолявам ви да не правите експерименти със здравето на дъщеря си, поставяйки диагнози на основата на нещо, четено в Интернет – дори когато говорим за моя блог!
Ако имате съмнения, че дъщеричката ви има SIBO, има достатъчно добре разработени диагностични методи, които се назначават от лекаря и имат висока надеждност. Ако се установи SIBO, е възможно да ви изпишат антибиотично лечение в комбинация с пробиотик, или друга терапия по преценка на специалиста.
Старая се да се придържам към сериозен стандарт и да бъда този “висок професионалист”, който описвате. Затова и ви насочвам към лекар. Медицинските специалисти (какъвто съм аз като магистър-фармацевт) знаят своите права и отговорности по отношение на доверилите им се хора и не ги престъпват. Противното ще бъде неморално (за незаконно да не говорим). Поздрави!
Благодаря Ви, Надя! Не съм си и помисляла да предприемам нещо без лекарско мнение. Просто исках да видя дали дъщеря ми има подобни симптоми, но по-скоро няма. Лошото е, че ходим при добър лекар, пробвахме толкова медикаменти, но резултат няма… Дали можете да ми дадете някакви препоръки относно дерматолози, нови терапии или нещо такова? Поздрави!
Ралица
Скъпа Ралица, би било непрофесионално от моя страна да коментирам “добри” и “лоши” лекари и терапии. Съжалявам. Поздрави!