Това, което имам да ви кажа днес, не е ново или странно, но не се знае от много хора извън средите на козметолозите. Затова искам да ви насоча вниманието към него.
Компаниите са задължени да изписват пълния състав на етикета
В повечето цивилизовани страни (включително САЩ, Япония, Австралия и всички държави от Европейския съюз), козметичните компании са принудени да спазват някои строги правила относно етикетирането на продуктите си. Освен, че им е забранено да правят неверни твърдения за козметиката, приписвайки ѝ свойства, които тя няма, те са задължени да изпишат важна информация на продукта като срок на годност и пълния състав на формулата си. Съставките се изписват със своите непатентни наименования, включени в Международната номенклатура на козметичните съставки (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – INCI).
Изключението, наречено парфюм
Ароматът на козметичните продукти е обект на търговска тайна. Много често ще го видите отбелязан само като “Perfume”. Това не бива да ви учудва. Целта на прикриването на точните съставки – ароматизатори е не подвеждане на потребители, а запазване на търговска тайна. В противен случай всеки щеше да може да направи точна реплика на Шанел номер 5. Всеки китайски боклук щеше да има същата формула, аромат и дълготрайност като оригиналния парфюм. Козметични къщи като Dior, Guerlain, Chanel, Tom Ford и др. биха спрели производство на парфюми – защото всеки щеше да купува по-евтините им варианти. Ароматът и вкусът на козметичните и хранителни продукти са най-честите съставки, върху които попада търговската тайна. И няма закон, който да предотврати криенето на съставки под общия термин “парфюм”. Парадоксално, това е в интерес на потребителите, защото, в противен случай, качествени парфюми нямаше да има.
Изключения правят някои съставки като монотерпеноидите лимонен, линалоол и др. Тъй като те са алергени, се вписват отделно.
Как стоят нещата с бялата козметика?
За да се запази търговската тайна на ароматите, в бялата и декоративна козметика също е разрешено те да не се изписват в пълния си състав на етикета, а под шапката “парфюм”. Защо бялата козметика е ароматизирана? За да си я купите. Ароматът и външният вид привличат клиентела повече, отколкото всеки друг фактор според маркетинговите проучвания.
Съветът ми е
Да избягвате ароматизирана козметика
От какъвто и да е вид. Ако желаем да ухаем добре, 2-3 впръсквания с парфюм са по-добър вариант, отколкото да нанасяме върху големи области от кожата си парфюмирана козметика.
Ароматизаторите са сред най-алергизиращите и дразнещи кожата съставки, включвани в козметиката. Могат да предизвикат екземи, контактен дерматит, копривна треска и други реакции.
В Инфармация винаги отбелязвам като минус, когато продукт е ароматизиран. За съжаление, да търсим качествени продукти без аромати означава да елиминираме почти целия български пазар на козметика.
Ако имате избор между продукт без ароматизатори и “парфюмиран” такъв, при еднакви други качества, избереете този, който няма да ухае, но и няма да ви даде риск от алергични реакции.
Това е за алергичните,а тези като мен ,които не са купувайте на воля с аромати…без тях удоволствие няма !
Здравейте Надя!
Поздравления за сайта, много полезна информация 🙂
Какво мислите за този сайт: https://www.skincarisma.com/ingredient-analyzer
и по-специално за анализатора на съставките?
Аз обикновено проверявам там, когато имам нужда от нов продукт.