
Много жени, оплакващи се от хронични възпаления от бактерии, които се дължат (неизвестно за тях) от две неща – замърсено спално бельо като възглавнични калъфки, които цяла нощ са в контакт с лицето и го заразяват, и замърсени четки, грим и недекоративни продукти.
Представляват тестерите в магазините
Рядко си позволявам да се изкажа негативно за друг блогър. Но това поведение не може и не бива да се окуражава. Освен егоистична постъпка (сериозно, тези продукти са за да бъдат пробвани при интерес към покупка, а не използвани за пълен грим. Това е злоупотреба с дрогерията!) да се слагат непочистени грим продукти от тестери, особено близо до нежни лигавици като очните, е опасно. Дори и дамата да е почистила продуктите предварително, това не е гаранция, оправдаваща нанасяне на лице. А и е уважение към аудиторията да се напомни, че тестерите трябва да се почистват преди употреба. Kaк да дезинфекцираме тестерите на козметика?

Стафилококи, стрептококи и дори фекални бактерии
Както и патогенни гъбички, са били откривани в изобилие върху червила, продукти за очи като спирали и течен грим, в множество изследвания. ( Tran T T, Hitchins A D. Microbial survey of shared-use cosmetic test kits available to the public. J Ind Microbiol 1994: 13: 389–391., Mislivec P B, Bandler R, Allen G. Incidence of fungi in shared-use cosmetics available to the public. J AOAC Int 1993: 76: 430–436. Благодаря на блога 6nine за референциите).
Как да използваме тестери безопасно?

- Избягвайте лицето. Тестерите по правило са много замърсени. В някои по-луксозни бутици като на Estee Lauder (там съм редовен клиент), MAC или дори на фирмени магазини на евтини продукти като Seventeen/Radiant, консултантката почиства преди и след употреба продуктите и четките със санитарен спрей. Тъй като това се прави редовно, очакваме замърсяванията и бактериалното развитие да е много по-слабо. Едно впръскване преди и след нанасяне е достатъчно. В масовите дрогерии такава практика няма. Ето защо избягвайте да нанасяте нищо на лицето си и особено покрай устата и очите. Виждала съм ечемици, гнойни пъпки, конюктивити, както и разязвявания край очите и устните, които могат да загрозят задълго хубаво лице. Считайте се късметлии, ако не ви се е случило.
- При фон дьо тен, оцветяващи продукти за лице или коректор можете след почистване да направите изключение и да нанесете продукта на кожата долната челюст, далеч от устата, очите и “зоната на смъртта”, за да видите дали цветът отговаря.
- Във вашата чанта трябва да има антибактериален спрей. Обикновено съдържат спирт, някои обаче имат в състава си и друг дезинфектант като триклозан. Имайте предвид, че е възможно да се развиват алергии към дезинфектанти, включително триклозана, така че бъдете внимателни. MAC предоставя отлична опция, но всеки санитарен спрей ще ви свърши работа.
Тестване на различните продукти
- При тестване на червило, можете спокойно да напръскате червилото директно. Изчакайте около 15 секунди и нанесете върху ръката си,
- При тестери на сенки пръскайте отдалеч! В никакъв случай не използвайте спрей за фиксиране на грим, въпреки че много от тях също съдържат алкохол. Ще съсипете сенките и друг няма да може да ги тества. Пръскайте със спиртен спряй няколко пъти от около 15 см. разстояние, за да може да изсъхне, алкохолът да се изпари и да не оставя коричка върху продукта.
- Горното важи и за пудрите, ружовете и всички други прахообразни продукти, особено пресованите.
Задължително ли е?
Естествено, да разнасяш наоколо спрей и да пръскаш като обезумял не е практично при тестване на грим. При различни от прахообразни продукти можете да смените спрея с антибактериална кърпичка. Кърпичката обаче ще съсипе тестери на сенки или пудра, особено пресовани. Ако имате склонна към възпаления кожа и чувствителност, се боя, че трябва да минавате през тези “ритуали”, особено при напукани ръце, където бактериите лесно проникват.
Ако кожата ви е здрава

Можете да пропускате пръскането при прахообразните продукти, стига да ги нанесете на ръката си и да избягвате лицето. При течните продукти е лесно със спиртна мокра кърпичка да почистите добре накрайника или апликатора. Не пробвайте спирали за мигли, освен на ръката за проверка на цвета, и то отново след почистване.
Полезно е и да почистите кожата
На която е бил нанесен продукта, със спиртна кърпичка след употреба. Знам, че в Инфармация мразим спирта, но на малък участък от кожата, и то само при тестване, не е проблем. Ако кожата е суха, можете да носите малко кремче за ръце или вазелин и да сложите след алкохола.
В крайна сметка говорим за секунди, а колко много проблеми можем да си спестим!
Здравейте, колко време могат да живеят бактериите извън човешкото тяло? Т.е. ако една спирала/червило/сенки са ползвани и заразени от болен човек, колко време след ползването няма да има опасност ?
Зависи от бактериите. Някои много дълго.
Много зависи от бактериите. Някои могат да образуват и спори дори в среда с консервант.
Самите продукти често са прилична хранителна среда за някои неприятни бактерии, а и с честотата на тестване в големите вериги мисля, че рискът е съвсем реален.
Полезна статия, Наде. Виждала съм много момичета да се мажат директно с тестерите и направо ми става жал. Там всеки пипа, маже и става адска гнусотия.
Аз ползвам тестери само по ръцете. Ако е фдт мога да го пробвам на врата и то най-вече от тези опаковки тип помпа, в които не може да се бърка. Всичко останало мажа само на ръцете си. Според мен не е такава драма ако не си намацаш тестер на устата, а видиш цвета и формулата на дланта!