Подвеждащи реклами...
Кремът за бръчки с ефект на ботокс. Хидратиращият лосион с хиалуронова киселина, премахващ години от лицето ви (както твърди секси певицата, чийто сингъл в момента се върти по радиата). Tе имат нещо общо… представляват подвеждащи реклами.
За съжаление,
Безброй много козметични продукти са жертви на неверни и/или подвеждащи реклами.
Да, правилно прочетохте – жертви. На пазара има много добри опции за грижа за кожата, но с присъствието на толкова много популярни реклами с подвеждащи и неверни твърдения, дори уважавани компании се виждат принудени да правят същото, поставяйки “фалшиви етикети” на иначе прекрасни продукти. Това кара хората да се объркват. Но защо една козметична компания ще рекламира продукт чрез неособено активна съставка, особено когато въпросният продукт съдържа други, по-полезни неща? Отговорът се крие в съставки, които по една или друга причина са станали известни и потребителите ги търсят. За съжаление, те са преекспонирани, на тях им се приписват практически невъзможни качества, и реалният им ефект е или нулев, или много далеч от рекламирания.
Кой позволява това? Нямаме ли регулаторни органи, които да следят тези неща?
Отговорът е да, разбира се… но
Регулаторните органи рядко наказват за подвеждащи реклами
Те могат да следят за безопасност и наистина, рядко може да се види продукт, който да е наистина токсичен, но това не е особено утешаващо. Ние плащаме сериозни пари за продукти, които не вършат това, което сме искали от тях. И трябва да внимаваме и сами да се пазим от грешно решение. Нещо повече… дори цената не е критерий. Много скъпи продукти са почти напълно безполезни, или са със състав, еднакъв с този на много по-евтин продукт. Така плащаме само за марковото име на опаковката.

Какво можем да направим ние, като потребители, за да се защитим?
-
Използването на подвеждащи твърдения не прави компанията и нейните продукти непременно лоши
За да направите информиран избор, е необходимо да можете да прочетете какво се съдържа в него, както и в какви количества.
-
Не се заблуждавайте, че “това не ми влияе”
Рекламните отдели на козметичните компании нямаше да влагат огромни суми в тези кампании, ако не работеха.
-
Познавайте “анатомията” на човешката клетка и кожа и как работят те.
Човешката клетка е изградена от няколко компонента. В друг пост ще опиша по-подробно каква е общата “матрица” на човешката клетка и на различните типове кожни клетки в частност.

4. Бъдете наясно с основни понятия по химия и физика и какво означават.
“Киселина”, “химия”, “синтетичен” се използват често, за да се изплашат потребителите от конкретен продукт на конкуренцията. Много потребители нямат познания по химия или познат фармацевт, лекар или козметолог , който да им помогне в лабиринта на козметиката. Типичен пример е твърдението, че изотоничните води са по-полезни от други.
5. Не се доверявайте на “Съдържа…”
Много продукти твърдят, че съдържат важна съставка – витамини, натурални масла или други, които биха повлияли добре на вашата кожа. Впоследствие обаче ефектът не е е толкова добър. Защо?
Погледнете етикета със съдържанието на своя продукт. Забелязвате ли нещо? Много от продуктите съдържат по една “прашинка” образно казано от нашумяла добавка, за да има право да твърди, че я има. В този пост за законите в ЕС съм обяснила как можете да прецените приблизително какво е количеството на всеки компонент в продукта си. Добър показател са консервантите – ако са изброени преди вашата желана и рекламирана съставка, това означава, че във вашия продукт има повече консерванти, отколкото това, което се рекламира толкова шумно!
В заключение – имайте предвид, че първата задача на всяка компания е да продаде продуктите си. Това не е непременно лошо – но означава, че трябва да внимаваме какво взимаме. Съдържанието на продукта, както и базисни познание по химия, физика и анатомия, са най-добрата ни защита.
Вашият коментар