Фантастично е как искаме да отстраним за секунди нещо, което сме нанасяли в продължение на часове, нали? Нямаме угодия – хем искаме гримът ни да е траен, хем и да се отстранява лесно. За щастие, съществуват съставки, които почистват грим нежно и ефективно. Кои са те?
Вода от метличина
Трудно може да се намери нещо по-подходящо за отстраняване на неособено устойчив грим от синята метличина (Centaurea cyanus). Водата от това растение съдържа слузни вещества (полизахариди), които спомагат за почистването на грима, и антоциани, които успокояват кожата. Прекрасен избор за зачервена кожа с чувствителност, използваща немного тежък грим, или за мазна кожа. Важно преимущество е, че поради нежното действие не се отстранява изцяло себумът, следователно и кожата не се изсушава. За силен, водоустойчив грим обаче, чистата вода от метличина няма да свърши работа. Добре е да се използва като компонент в двуфазен демакиатор или в съчетание с по-силни отмиващи вещества.
Маслиново масло (зехтин)
По отношение на водоустойчивия грим зехтинът ще се справи много по-добре от метличината. Причината е неговата липидна природа. Не обръщайте внимание на истерията покрай “oil-free” продукти – нищо лошо няма в маслен почистващ грим агент, стига да се използва разумно и да се почиства добре. Водоустойчивият грим не се разтваря лесно във вода, затова е нужен продукт с подобни свойства (необичащ вода), който да го премахне ефективно. Особено подходящ е за евтини спирала за мигли, очна линия и червило за по левче, които имат навика да оставят химически пигментни следи по кожата поради некачествена формулировка. В резултат лицето ви остава със сиви кръгове около очите или болезнено розови устни и контур. Зехтинът може да ви спаси от това. Разбира се, след използването му с памучен тампон и почистване на грима, задължително е измиването с нежен гел, с цел отстраняването на остатъчното масло.
Салицилова киселина (ацетилсалицилова киселина, Aspirin)
Aцетилсалициловата киселина (позната ни като лекарствените продукти Aspirin, Ruvexin, Unirex, Tusari, Ацетизал и др.) е производно на салициловата киселина – бета-хидрокси киселина с отлично измивно, антикомедонно и успокояващо кожата действие. Разтвор на салицилова киселина или Aspirin ще почисти повърхността на комедоните в по-голяма дълбочина от тоалетното мляко или обикновената мицеларна вода. И да, тя може да почисти и грим, включително по-устойчив и неизтриваем такъв. Подходяща за млада, акнеична и мазна кожа, салициловата киселина обаче е противопоказна за силно суха и с контактен/атопичен дерматит кожа поради изсушаващо действие.
Съобразявайте се с дозировката – 1% или 2%-в разтвор е напълно достатъчен и не е нужно да се прилага по-силен. Салициловата киселина не се разтваря добре във вода на стайна температура. Ако искате да изготвите собствен разтвор, направете го с гореща вода, или, още по-добре – разтворете в глицерин. Избягвайте салицилов спирт за ежедневна употреба.
Каймак/сгъстено мляко/кисело мляко
Силно непрепоръчителни за мазна и акнеична кожа, но чудесен избор за суха кожа, нуждаеща се от нежен демакиатор. По съществото си представляват емулсии тип “масло във вода” – тоест, водоразтворимата част е в по-голямо количество от мастноразтворимата; т.нар. права емулсия. Поради двойнствения си характер емулсиите са добре почистващи както водонеустойчив, така и устойчив грим. Лесно се изготвя – кипнете мляко на висока температура и после охладете бързо, ако искате каймак. За предпочитане е млякото да бъде само пастьоризирано или преварено, а не преминало през UHT технология (не мога да кажа защо, но UHT-млякото не прави толкова много и гъст каймак). Избягвайте нанасянето на горещо или некомфортно топло мляко или каймак на кожата! Търсете кисело мляко, на което ясно е обозначено на опаковката, че е точно “кисело мляко”. Звучи безумно, но всъщност е хитър търговски трик. В ЕС е забранено на млечен продукт, който не отговаря на определени критерии, да се нарича “сирене” или “кисело мляко”. Следователно фирмите, които произвеждат имитации, заобикалят правилото и ги наричат по друг, пак примамлив начин. Помните ли рекламата “Не сирене, а деликатес!” Е, затова си говорим. Не е сирене. Имитация е. По този начин се продават и много киселомлечни имитационни продукти.
Доматен сок
Трудно може да разчитате на доматен сок за премахване на силен, нощен грим, който сте фиксирали със спрей например. Но ако сте момиче тип “Слагам червило и спирала и хуквам”, това домашно средство може да е идеално за вас! Дори не е необходимо да цедите – разрежете домата, прокарайте влажната половинка през лицето си и изтрийте с влажна кърпа. Добре се съчетава с мицеларна вода за последователно двойно измиване в корейски стил, като първата стъпка нека бъде доматеният сок. За двойното измиване ще посветя отделна статия, тъй като е крайно интересна тема, но засега е добре да се има предвид като опция.
Тези домашни средства са отличен избор, всеки предвид индивидуалните си особености, за типа кожа, за които са подходящи. Невсички могат да се мерят с комерсиалните такива, но в съчетание с малко по-силни съставки (като комбинацията от вода от метличина с мицели) или малко пвече упоритост при почистване могат да се постигнат чудесни резултати. Дерзайте!
Със сигурност ще пробвам синята метличина. Аз искам да ви споделя и моята рецепта. Използвам розовата вода на Икаров и я смесвам със зехтин . Почиства грима ми страхотно и ми действа добре на кожата. Даже мисля , че е по-добре от преди (беше по-мазна около носа, останалата нормална, а сега нямам такъв проблем).
Доматът подходящ ли е за премахване на грим от очите? Не е ли твърде агресивен? Преди време дерматолог ми беше казал, че обтриването на лицето с прясно откъснат и наразян домат е природен еквивалент на химичен пилинг, но трябва да се прави с повишено внимание, защото може да предизвика раздразнение.