Това, че нещо се среща в природата, не е гаранция, че не се синтезира изкуствено за целите на козметичната индустрия . Козметичните компании предпочитат синтетичните съставки поради няколко причини: по-голям контрол над производствения процес, по-ниска цена на синтеза в сравнение с извличането и изолирането, по-евтини изходни суровини. Кои са синтетичните природни съставки в козметиката?
Витамин С (и други витамини)
Витамин С е синтезиран масово още през 60-те години. Евтин, лесен за производство и широко разпространен в хранителната и козметична индустрия. Дамите, които държат на чисто извлечени от натурални източници “живи” витамини, ще са силно затруднени с избора си. Съмнявам се, че дори “живите” витамини са наистина от натурален произход. Изкушението да се използва синтетичен витамин в много силно, особено когато е трудно да се направи разлика дори лабораторно. Изключения има – като витамин Е, ако на етикета е означена неговата въртяща се форма (дали е D-токоферол, или рацемичната смес от DL-токоферол). Рацемичната смес посочва изкуствен произход на витамина.
Ванилов аромат (ванилин)
Въпреки, че ароматът на ванилия (веществото е ванилин) се среща в природата, козметичната индустрия отдавна е разгадала синтеза му и сега трудно може да се намери продукт с аромат ванилия без синтетичен ванилин.
Ванилинът е подобно на терпените от етеричните масла вещество, но има някои химически различия. Представлява по-скоро ароматен алкохол. Може да предизвика алергични реакции, но кой аромат не може?
Аромат на жасмин (бензилов алкохол)
Както мъдро отбеляза веднъж една козметична консултантка, бензиловият алкохол е “презерватив”. (Искаше да използва английската дума preservative – консервант. Все пак английският е фешън!).
Но освен като консервант, бензиловият алкохол се използва и като ароматизатор, особено в парфюмерията. Среща се натурално в етеричното масло от жасмин. Разбира се, използваният в “натуралната козметика” аромат на жасмин (или консервант) е виждал живо растение през крив макарон. Синтезът е евтин, масов и ценен – този алкохол е суровина за производството на много други съединения.
Aромат на бадеми (бензалдехид)
Проверете внимателно натуралния си продукт, който ухае на бадеми – най-вероятно ще съдържа бензалдехид. Той е основният компонент на естественото масло от горчиви бадеми и именно по този начин се получава характерният аромат. Изключително стар познайник на синтетичната химия. Не очаквайте да се използва естествено извлечен от бадемово масло аромат. Бензалдехидът в козметичната индустрия е главно синтетичен.
Пептиди
Очаквайте крем с пептиди да ви бъде рекламиран като натурален… въпреки че почти всички пептиди в козметиката са синтетични. Макар да са изградени от натурални съставки (аминокиселини), и да са от най-важните естествени вещества (градивни блокове на белтъци), козметичните пептиди са рожба на лаборатория.
Това дава ли ни повод за страх? Не. Като цяло синтетичните съставки не са по-лоши от естествените си близнаци. Но не е етично да се твърди, че дадена козметика е натурална, когато използва синтетични съставки. Използвайте разума си и избирайте внимателно!
Много полезно отново, Надя 🙂 Няма нищо лошо в лабораторния синтез на натурални съставки. Лично аз предпочитам крем с урея, която е добита синтетично, отколкото екстрахирана от естествен източник. Някак чувствам, че не съм сама в това свое предпочитание 🙂
Смях се от сърце на терминологията на консултантката. Едно такова мило и много младо същество веднъж се опитваше да ми предложи крем за проблемна кожа с подарък “антидепресант с тройно действие”. След като помолих да ми разкаже повече за тройното действие, се оказа, че няма да се потя, ще ми се хидратира кожата и… (забравих третото). Ама не, не било антиперспирант, антидепресант било! И да, добре, щяла да пита фармацевтките, но тя била сигурна, че така са казали на обучението 🙂
Лидия, абсолютно! Наскоро на една красива дама със сини очи давах консултация за крем с урея и обясних, че е синтетична. Въздишката на облекчение беше осезаема. 😀
Антидепресантите с тройно действие са от трицикличните – по едно действие за всяка циклична верига. 😀
Здравейте! Радвам се на блога Ви и най-вече, че благодарение на него съм по-информирана.
Бих искала да задавам въпрос за съставките на крем, който не е много скъп, но се води био и веган. Подходящи ли са за млада кожа, чувствителна, комбинирана и склонна към зачервявания?
Това е състава:
Aqua (Water), Caprylic/capric Triglyceride, Glycerin, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Glyceryl Stearate SE, Glyceryl Stearate Citrate, Cetearyl Alcohol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Punica Granatum Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Morinda Citrifolia Fruit (Bio Noni Frucht) Extract, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder (Aloe Vera), Sodium HyaluronateHelianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Xanthan Gum,SqualaneTocopherol, Lactic Acid, Parfum (Fragrance), Citral, Geraniol, Linalool, Limonene Potassium Sorbate, Sodium Benzoate