Пробиотиците станаха безценна добавка към антибиотичното лечение при много хора за превенция на дисбактериоза, а оттам и на опасното състояние псевдомембранен колит. Доказаха ефективността си и на други фронтове при гастроинтестинални проблеми. Обичани от публиката поради това, че са “натурални”и “живи” – в действителност няма пробиотик, който не е отгледан в лаборатория, но сега не сме тук да си говорим за маркетингови трикове.
Напротив, искаме да разберем повече за ползата от тях в козметиката и да яхнем тренд, който в България още дори не е настъпил. Сериозно. Потърсете в Google “пробиотична козметика” и ще видите буквално пустинята, която се изпречва пред очите ни. Имам чувството, че Инфармация е първият блог, който се осмелява да говори за нещо, заляло 2017 година като цунами.
Пробиотична грижа за кожата
Какво казва науката по въпроса за пробиотиците, нанесени отвън, а не отвътре?
Имаме вече няколко сериозни научни публикации, които посочват ясна полза от тези продукти, нанесени при акне. 5%-oв екстракт от бактерията Lactobacillus plantarum намалява акнеичните лезии и може да се използва като допълнителна добавка към терапията за акне, както и да третира леки случаи.
Бактерии Streptococcus thermophilus спомагат за образуването на кожни серамиди в стратум корнеум, и то in vivo. Toва изглежда да се дължи както на отделената от бактериалната клетка L-млечна киселина, така и на бактериалния ензим сфингомиелиназа. Това са много добри новини за пациентите с атопичен дерматит. Има доказателства, че те се възползват с успех от пробиотици върху кожата си.
Къде можем да намерим действащи пробиотици за лицето си?
Ако става дума за козметика с живи бактерии… Най-достоверният отговор е: ПОЧТИ НИКЪДЕ.
Как така, защо?
Момичета, имайте предвид следното: бактериите имат нужда от много специални условие за съхранение. Лесно е да ги набутаме в саше, таблетка или в капсула. В крем обаче? Ще се размножат безконтролно, ще изядат крема и ще останете с козметика, ухаеща на развалено кисело мляко. Затова живи пробиотици за кожа няма. Всъщност излъгах, но за това ще говорим след малко.
Пробиотични кремове с лизати обаче могат да се намерят, стига да не търсите в милата ни родина. Не, Yogurt Bulgaria ще ни предложи много повече парафин, отколкото пробиотични лизати. В интерес на истината, някои формулировки на Clinique, като фон дьо тените им, често съдържат известно количество лизати. Говорила съм за ферменти и лизати в гост-поста си в блога I Need Money for Chanel.
Koи марки предлагат добра пробиотична козметика?
С нетърпение очаквам момента, в който марки като тези, за които ще говоря, стъпят и на нашия пазар. Сериозно, не са толкова по-скъпи от баналните Lancome или Chanel, които отдавна вече са започнали да издишат и не могат да се конкурират с новите трендове в козметичната грижа.
TULA
Разработен от лекар, това е горещ козметичен бранд, който малко българки са чували, но много биха оценили. С цени около 50 долара на продукт (наистина, не по-скъп от крем на Dior или Lancome), тази марка е разработена от лекар. Съставите на кремовете и маските са каймакът на козметичната индустрия. От тях не бих били доволни единствено алергичните към етерични масла.
ESSE
Искате органична пробиотична грижа? Искате живи бактерии, които да населят лицето ви и да се борят с акне и розацея? Да, всъщност това е изключението, за което говорех преди малко. ESSE разработват продукти с живи бактерии и изцяло органични състави. Със сигурност това е добра опция за вашата кожа, ако можете да си го позволите. Тъй като цените са много по-високи, отколкото си заслужава според мен, няма да ме видите скоро да ползвам този южноафрикански бранд. Но като информативен блогър съм длъжна да ви покажа изключението от правилото за жива пробиотична козметика.
Aurelia
Oрганичен бранд, който не се свени да покаже пълния си състав онлайн. Тази козметика няма да е подходяща за силно чувствителна кожа, но за нас, нормалните дами, има много, много какво да ни се хареса.
Освен пробиотична грижа, тези продукти са до голяма степен (но не на 100%) натурални и не съдържат класическите консерванти феноксиетанол и парабени.
Защо коментираме тази козметика?
Пробиотичната козметика като цяло не е достъпна на българския пазар. Тогава защо говорим за нея изобщо?
Персонално моите причини са следните:
- Няма как да се разбере дали пазарът е узрял за нови технологии, идеи и продукти, докато те не бъдат представени информативно и популяризирани. Пробиотичната козметика няма да дойде при нас, ако ние не покажем, че я желаем и бихме я закупили.
- Искам Инфармация да бъде не просто следващ трендовете блог, а създаващ такива, поне за България.
- Искам моите читатели да имат достъп до най-доброто. Най-добрата, стегната и точна информация. Най-полезните съвети и обективни ревюта. И, не на последно място, най-важните новини от козметиката и дерматологичната наука.
А пробиотиците са интересни и важни. И би било чудесно, ако в България започнат да се отнасят с нас като с бели хора и да видят, че има любопитство и стремеж към иновации. Тогава няма да има нужда да чакаме с години нови брандове да дойдат на нашия пазар.
Честно казано не съм и чувала до момента за пробиотична козметика. Статията ми беше изключително интересна и полезна! Сърдечно БлагоДаря за инфармацията 😉
Здравейте, Надя!
Поздравления за блога, от известно време Ви чета и съм очарована, че толкова интересна и разнообразна “инфармация” е достъпна на български! Защото всеки, който се интересува от козметика и чете различни чуждоезични сайтове, се е сблъсквал с разочарованието, че повечето от продуктите не са достъпни на нашия пазар. В тази връзка наскоро ми попадна един пробиотичен крем в бг сайт за корейска козметика – Probiotics Sleeping Cream на LJH ( Leejiham Cosmetics ). Ето и състава – Bifida Ferment Lysate, Glacier Water, Glycereth-26, Cyclopentasiloxane, 1,2-Hexanediol, Cyclohexasiloxane, Glycerin, Dipropylene Glycol, Plankton Extract, Betaine, Glyceryl Acrylate/Acrylic Acid Copolymer, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Dimethicone, Dimethicone Crosspolymer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Allantoin, Raffinose, Polysilicone-11, Potassium Hydroxide, Adenosine, Xantham Gum, Disodium EDTA, Saccharomyces/Viscum Album (Mistletoe) Ferment Extract, Saccharomyces/Imperata Cylindrica Root Ferment Extract, Lactobacillus/Soybean Ferment Extract, Lactobacillus/Saccharomyces/Euterpe Oleracea Fruit Extract Ferment Filtrate, Carica Papaya (Papaya) Fruit Extract, Betula Platyphylla Japonica Juice, Zingiber Officinale (Ginger) Root Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil, Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Oil, Citrus Aurantifolia (Lime) Oil, Tropolone, Lysine, Hyaluronic Acid, Histidine, Glycine, Glutamine, Cysteine, Caprylyl Glycol, Arginine, Inositol.
Интересно ми е какво мислите,
Поздрави
Да, кремът е супер! Надявам се сайтът да е легитимен, не мога да дам гаранция. Поздрави!
Благодаря за отговора, Надя! Наистина ме заинтригувахте с тези пробиотици и с изненада установих, че Bifida Ferment Lysate присъства в състава и на други мои любими продукти – Advanced Night Repair на Estee Lauder и често сравнявания с него серум с дългото име на корейската марка Missha – Time Revolution Night Repair Science Activator Borabit Ampoule. Предвид цената на първия обаче постоянно се оглеждам и за други опции – та нали не винаги най-скъпото е най-добро!:) Околоочният крем на Vichy Slow age също е в списъка, благодарение на “стабилното” ревю!
Поздрави
Здравейте Надя,
Благодаря за полезната статия (както винаги). За съжаление от сайта на TULA се разбира, че за сега ограничават доставките си само за територията на САЩ:
We currently only ship within the US but we plan to expand soon. You can sign up for our email list to receive updates on international shipping.
Ще чакаме да станат достъпни и за нас:)