Независимо каква е причината да приемаме противозачатъчни хормонални препарати, фактът остава – те влияят на кожата ни. Сега ще разгледаме точно какво да очакваме и какво можем да направим, за да осигурим най-добрата грижа за кожата при прием на противозачатъчни таблетки. (Надявам се е излишно да напомням, че тези лекарства са по лекарско предписание! Това, че някой недобросъвестен колега ви ги дава без рецепта “за цветята” е единствено и само във ваша вреда и негова финансова изгода. Изобщо не се шегувам. Считайте се предупредени).
За да можем да изберем козметична грижа в тези обстоятелства, трябва да си изясним едно основно, много важно нещо: дали нашите таблетки са комбинирани или монопрепарати. Комбинираните хапчета съдържат два вида хормони – производни на естрогена и производни на прогестерона. Монопрепаратите са базирани само на прогестерон. Като цяло комбинираните таблетки са по-разпространени. Затова ще разгледаме първо тях.
Комбинирани таблетки и кожа
Погледнете листовката на своите противозачатъчни. Какво пише на нея? Ако като активни съставки са посочени две вещества, най-вероятно става дума за комбинирана таблетка с естрогенна и прогестеронна компонента. Етинилестрадиол е много често срещан аналог на естрогена в тези препарати, а като прогестерони най-често се включват дроспиренон, хлормадинон, норгестимат и диеногест. Ако се чудите каква е таблетката ви, просто попитайте лекаря, който я е предписал, или фармацевта, от когото я купувате. В случай, че не може да ви даде отговор, излезте от тази аптека/кабинет и никога не се връщайте повече!
Комбинираните таблетки действат върху кожата основно чрез естрогенната си съставка. Неслучайно те се препоръчват при акне. Хормоналното акне се предизвиква от група хормони, наречена андрогени (към които се включва тестостеронът). Андрогените увеличават производството на себум. Бактерии като стафилококи и пропионобактерии метаболизират този мазен кожен лубрикант и оттам идва и акнето.
Естрогените намаляват производството на себум. По-малко себум – по-малко пъпки. Има обаче проблем. Себумът е жизненоважна част от кожното здраве. Ако жена с нормална кожа приема естрогени, има възможност лицето ѝ да започне да се дехидратира. Първата стъпка към кожна грижа при прием на естрогени е

Хидратация, хидратация, хидратация
Не се морете със скъпи и тежки кремове. Маслото от африканското дърво марула (Sclerocarya birrea) стана невероятен хит сред козметичните среди и определено има защо. Кръглият плод на това дърво с големина на топка за голф съдържа вит. С в количество, 8 пъти по-голямо от това на един портокал. В състава на маслото влизат още ненаситени мастни киселини, флавоноиди (мощни антиоксиданти), вит. Е и катехини.
Това е изключително ценно и хидратиращо масло. Съдържанието на антиоксиданти удължава срока му на годност и при правилно съхранение (на сухо, тъмно и хладно) маслото от марула ще ви бъде верен спътник няколко месеца. Ако сте на противозачатъчни, използвайте масло от марула два пъти на ден, след измиване, вместо хидратиращ крем.
Вадете С-серума!
Основен страничен ефект на естрогените е появата на пигментни петна по лицето. Това се случва по време на бременност (т.нар. маска на бременността), а понякога може да се наблюдава и при използване на противозачатъчни, особено при малко по-високо дозираните. Пигментациите може да изчезнат след спирането на таблетките, но може и само да намалеят и да се задържат. Със сигурност ще постъпите разумно, ако вземете предварително мерки. Още с началото на приема на вашите хормони започнете да нанасяте и продукти с високо съдържание на вит. С (сега разбрахте ли защо точно масло от марула, а не от кокос например?). Да, витамин С е съставка, позната отдавна като избистряща кожата и намаляваща пигментацията, и това не е градска легенда – този обзор дава добра идея за какво си говорим. Маслото от марула е богато на вит. С, но може да се окаже недостатъчно. Говорила съм за C-системата на Clinique много пъти, но пак напомням за нея като отлична опция. Въпреки това, ако имате предубеждения към Clinique (или ви тресе параноя от скрита реклама в блогове) всеки добре формулиран С-серум ще свърши работа. Medik8, The Ordinary, Drunk Elephant, някои корейски продукти – всички те са стабилни опции.
Един искрен съвет – не чупете ампули вит. С, за да ги мажете на лицето си. 500 мг. от витамина е крайно, крайно ниска доза. Няма да проникне в кожата почти нищо. Освен да плащате за скъпата технологична форма, каквато е ампулата, и да рискувате порязване, друго не постигате.
А какво става с монопрепаратите?
Противозачатъчните хапчета, които съдържат само прогестерон, са по-рядко срещани и се използват при жени, които по някаква причина не понасят естрогени. Ахъм. В САЩ. В България няма да намерите жена на прогестерон, която да е без някакъв проблем от десена на нередовна менструация, ендометриоза и прочие. Прогестерон в България не се изписва за предпазване от бременност. За здрави жени като цяло българският лекар дава комбинирани таблетки. Просто “минихапчетата”, както наричат чисто прогестероновите противозачатъчни, още не са навлезли на пазара ни.
Въпреки това, много жени взимат такива препарати за някои заболявания и трябва да имат идея как това се отразява на кожата им.
Прогестероните имат андрогенно действие. Помните какво казах за андрогените, нали? Да. Те са виновниците зад мазната кожа и акнето в пубертета. Недобър баланс между прогестерони и естрогени води най-често до ужасяващи снимки от гимназията.
Синтетичните прогестерони също могат да имат подобно действие. Често срещан страничен ефект на тези препарати е мазната кожа – точно противоположно на естрогенните таблетки.
Когато взимаме прогестерони по някакъва причина, първото, което трябва да си вземем, е
Добър почистващ продукт за лице
Без сулфати, без алкохол.
Някои пени за лице с кокамидопропил бетаин или кокогликозиди ще свършат прекрасна работа. Добри опции са и ексфолиантите. Давала съм ревю за евтин, но много качествен продукт на Johnson&Johnson – Clean& Clear, който отговаря точно на този профил.
Хидратиращите корейски тоници също могат да бъдат използвани с огромен успeх. Една от читателките на блога Инфармация сподели опита си в тази статия.
Избягвайте комедогенни масла
Масла от кокос, какао, пшеничен зародиш и авокадо са с висок комедогенен индекс и са непрепоръчителни при употреба на прогестеронови препарати. Маслата от лешник, шипка, бадем и др. могат да бъдат използвани спокойно. Нанасяйте вечер, след измиване.
Като цяло грижите за “прогестеронова кожа” съвпадат с тези за тийнейджър с акне и мазна кожа. Хормоналните продукти могат да влошат състоянието ѝ, но могат и да го подобрят. При всички положения, умолявам ви, не взимайте противозачатъчни без лекарско предписание, без изследвания и (понякога) и без второ мнение. С тези описани стъпки ще направите хормоналния стрес върху лицето си по-поносим.
Здравейте,
с удоволствие чета блога ви и откакто го намерих разчитам изцяло на препоръките ви. Засегнахте близка за мен тема – противозачатъчните. Вече два месеца ми се налага да пия комбиниран препарат (ясмин) заради поликистоза. В началото имаше рязко влошаване на положението на пъпките и едва сега към края на опаковката кожата ми се подобрява. Бих се радвала да изчета ревюта на моментната ми грижа за лицето – ла рош позе hydraphase intense rich и избелващия крем на биотрейд – meldbel forte. Интересува ме най- вече дали са подходящи за акнеична кожа. Много благодаря предварително! 🙂
Ако успея да намеря състав, ще имате ревю. Поздрави!
Intense rich за акнеична кожа? Защо не лекия или поне само rich щом искате по-мазен крем?
Дерматологът ми го изписа, когато използвах акнатак (ретиноид, който много изсушава).
Много полезна статия. Пия хапчета от почти 20 години заради СПКЯ и благодарение на тях, кожата ми от много мазна, стана комбинирана, до нормална през зимата.
Всъщност, имам молба! Покрай скандала в Шейново, се наслушах на конспирации относно плацентата. На много места се споменава за козметика с плацента, така че дали не бихте могли да дадете малко инфо за този вид козметика. Не точно като ревю на продукти, а като общо обяснение – каква плацента, как се съхранява след раждането и как се влага в козметиката. Благодаря много!
Видях статията. Благодаря!
Здравейте,
Какво Ви е мнението за крема с екстракт от див ямс Муун Райз /Аква Сорс/.
Благодаря!
Скъпа Цветелина, не мога да дам мнение без предложен състав.Ако мога да издиря такъв, ще имате ревю. Поздрави!
При мен приемът и респективно спирането на противозачатъчните се отрази чувствително и на косата ми. Сега се омазнява по-бързо, на 3тия-4тия ден, което никога не ми се беше случвало, миех я веднъж на 5-6 дни, понякога дори 7 през зимата и то не заради влошен вид, а за да е чиста. Винаги съм била с много суха коса, напоследък не е така, отдавам го на спирането на хапчетата преди месец и половина. Кожата ми също беше много суха, сега е по-скоро нормална, с много леко омазняване в Т-зоната /забележимо само за мен, май/. Определено трябва да се помисли за прием на витамини и други добавки, защото страдат не само коса и кожа, особено след продължителен прием на такива препарати – при мен 9г.
Скъпа Десислава, благодаря за споделения опит! Поздрави!
Здравейте! Благодаря за ценната информация, която споделяте с нас. Бихте ли препоръчали някои продукти с масло от марула, за която споменавате в статията?