От известно време наблюдаваме следния проблем – нанасянето на грим ни кара да получаваме пъпчици. Веднага ни се иска да обвиним конкретен продукт и започваме трескаво да оглеждаме състава му за нещо, което звучи “зло”. Издирваме силикони, ароматизатори, консерванти и други съставки, спрягани за вредни от аматьорски блогове и веган-ориентирани сайтове, както и от био-козметични фирми като корпоративна политика. (Дайте да си го кажем – черният PR е доста обичан от био-компаниите подход).
Какво наистина може да стои зад проблема и как да се справим?
На първо място, да, еко-блоговете може да са прави. Ако наистина просто се изриваме от определени продукти, а от други – не, и това е закономерно, може да имаме
Непоносимост към съставка
Най-честите съставки, към които се появява алергия, са консерванти, аромати и оцветители – НЕЗАВИСИМО ДАЛИ СА НАТУРАЛНИ ИЛИ НЕ. Натуралната р-анизова киселина, която е консервант, както и етеричните масла си имат дебели досиета по отношение причиняване на алергии. Силиконите, макар и с много лоша репутация, всъщност се държат доста прилично. Рядко се появява непоносимост към тях (макар че е възможна, разбира се). Изненадващ агент, който често “изригва” е вит. Е – т.е. някоя от многото му форми – било то чист токоферол, или токоферил ацетат. E, как така, питаме ние? Нали уж е витамин, а не отрова?!
Напомням – да бъдеш алерген не означава, че си вреден и отровен по принцип. Токсичност и алергенност са две много различни неща и това не е само излишно философстване. Умно и прагматично е да разграничаваме двете явления и ви обещавам, че скоро ще се заровя в темата по-дълбоко в друг пост.
Ако се появи алергия, вашият дерматолог ще помогне най-добре. Фармацевтът ви също може да даде нещо. В случай, че ви предложат таблетки, помолете те да бъдат антиалергични средства от второ поколение – в аптеката знаят за какво става дума. Второто поколение антихистамини няма да ви успиват. Кремовете и мазите за кожа нямат никакъв ефект върху нервната система и могат да се ползват спокойно.
Алергия не е единствената причина да се появят пъпки обаче. Представете си, че изведнъж по кожата ви се появят
Гнойни пъпки и разширени пори, пълни с мръсотия
Комедогенността е нещо съвсем различно от алергенността. Докато контактният дерматит почти никога не проявява гнойни пустули, то акнето, породено от използване на комедогенни продукти, може да ви подмлади и да ви превърне в пъпчив тийнейджър. Най-често срещаните виновници са маслата от кокос и какао – поради добрата си репутация на натурални съставки, те се слагат навсякъде, дори в продукти за смесена до мазна кожа! По някаква странна причина получавам много оплаквания и от маслото от ший (карите) – въпреки че то е основна съставка за формули за смесена до мазна кожа. Clinique Moisture Surge Overnight Mask, съдържаща масло от ший, стана негативно пословична с пъпчиците, които жени откриха върху лицето си след употреба.
Освен да се идентифицира конкретната съставка, която причинява проблема, друг начин няма. Всичко останало ще бъде само стреляне наслуки и има сериозна възможност да играете до края на живота си на руска рулетка или да бъдете ограничени до 2-3 тествани продукта. Каква скука!
Но да се върнем на другата причина за поява на неприятни лезии.
Ако имате гнойни пъпки, имате инфекция. Гной = зараза (в повечето случаи бактериална). Нещо отнякъде заразява вашето лице, и не е задължително вината да е в продукта ви.
С какво слагате грим?
Ако не почиствате добре четки, бюти блендъри и други инструменти за нанасяне на грим, очаквайте пъпки. Масова грешка (която и аз съм правила в миналото) е да почистваме аксесоарите си с препарати за лична хигиена, а не с утвърдените за това формули. Естествено, причината е, че тези почистващи течности са скъпи. Но ако искате висока хигиена и хубаво лице, ще трябва да дадете повече от себе си. Само погледнете тези грозни тлъсти колонии златист стафилокок в петри с проба от козметична четка! Отврат, тоалетните са по-чисти от този продукт! А S. aureus е водеща причина за появата на ужасните гнойни пустули. На всичкото отгоре вече става все по-резистентен на антибиотични лекарства. Наистина, превенцията е за предпочитане пред лечението!
В този блог, в който попаднах случайно, има страхотни съвети по отношение на вашите инструменти за нанасяне на грим. Тази дама е професионален гримьор . И тя беше първата, която ме алармира за възможността чистият измивен гел, който ползвах, да не е достатъчен за моя бюти блендър. (Не съм съгласна с нея за много други неща и подчертавам, че я препоръчвам единствено за гуру по декоративна козметика). Но пък какъв страхотен и красив човек е!
Toва са проблемите, които можете да имате конкретно с грим-продуктите и аксесоарите си. Тази статия описва какво се случва, когато наистина декоративната козметика стои зад проблема. Ако дълги години обаче сте ползвали нещо и изведнъж стане някакъв “сакатлък” – има вероятност да говорим за злощастно съвпадение и продуктът да не е виновен. Но какви са причините внезапно да се обринем е тема за друга статия.
Вашият коментар