
Вчера ми направи впечатление реклама във Facebook на серум за мигли Realash. Като цяло на онлайн продавана козметика не вярвам, поради 3 причини: не се посочва състав, твърденията за свойствата ѝ са разкрасени до неузнаваемост, и винаги има опасност от измама. След като разгледах сайта обаче, ми попадна нещо, което ме учуди – описан пълен състав на въпросния продукт. Спрямо него реших да направя ревю на Realash серум за мигли.
На първо място искам да подчертая неграмотността на българския превод на състава. Според изискванията на Европейския съюз, ингредиентите трябва да бъдат описани в низходящ ред от тази в най-голямо количество до тази в най-малко. Това е важно, защото позволява на потребителя да се ориентира – ако консервантът и ароматите са в по-голяма концентрация от полезните съставки, това би ни дало добра причина да се откажем от покупката.
Да сравним българския състав с оригинала на английски от официалния сайт на марката.
BG:
вода, пропандиол, пантенол, глицерин, Биотинил трипептид-1, екстракти от хвощ, лен и аир, акрилати / C10-30 алкил акрилат кросполимер, екстракт от невен, Dechloro dihydroxy difluoro ethylcloprostenolamide, динатриев EDTA, етилхексилглицерин, хидролизиран протеин, феноксиетанол, пропиленгликол, екстракт от Сау Палмето (Saw Palmetto), натриев хиалуронат, натриев хидроксид.
EN:
Aqua, Propanediol, Panthenol, Glycerin, Biotinoyl Tripeptide-1, Acorus Calamus Root Extract, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Calendula Officinalis Flower Extract, Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Equisetum Arvense Leaf Extract, Hydrolyzed Silk, Linum Usitatissimum Seed Extract, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Serenoa Serrulata Fruit Extract, Sodium Hyaluronate, Sodium Hydroxide.
Виждаме веднага няколко неща. Първо, два растителни екстракта са “избутани” нагоре и изглежда, че са в по-голямо количество, отколкото са. Това е нарушение. Второ, “hydrolyzed silk” се превежда като хидролизирана коприна, а не хидролизиран протеин. Коприната е протеин в същността си, но преводът изисква точност. Трето, когато съществува българско наименование за дадено растение, се използва то и/или латинското му име. Няма животно “Сау палмето” на български или латински език. Името на растението е палма-джудже (Serenoa serrulata или Serenoa repens – синоними са). Четвърто – когато е посочена частта от растението, която е използвана за добиване на екстракт, тя не се пропуска, а се превежда. Това не е дребнаво заяждане – съставът е ориентирът на специалиста и на потребителя. Без него сме на сляпо и не можем да помогнем нито на себе си, нито на другите. В случая нашият състав трябва да изглежда така:
Вода, пропандиол, пантенол, глицерин, биотиноил трипептид – 1, екстракт от корен на блатен аир (Аcorus calamus), aкрилати/С10-30 алкилакрилат кросполимер, екстракт от цвят на невен (Calendula officinalis), дихлородихидроксидифлуороетилклопростеноламид (да, една дума!), динатриева EDTA (хелиращ агент), етилхексилглицерин, екстракт от лист на полски хвощ (Equisetum arvense), хидролизирана коприна, екстракт от ленено семе (Linum usitatissimum), феноксиетанол, пропиленгликол, екстракт от плод на палма-джудже (Serenoa serrulata), натриев хиалуронат, натриев хидроксид.
След като го дешифровахме тоя състав, нека видим дали върши работа.
Блатният аир е древно, аюрведическо средство против косопад. За него обаче няма категорични доказателства, че работи. Аз съм фен на природната медицина и козметика, включително и източните течения в нея, но тук индийският народ греши.
За сметка на това, пантенолът и екстрактите от невен и лен са безспорни шампиони, когато става дума за заздравяване. За да действат, се нанасят в основата на миглите – там, където е косменият фоликул.
От хиалуроновата киселина и хидролизираната коприна като тежки молекули очаквам “прилепване” на космените люспички плътно към косъма. Това ще им придаде “удължен” ефект и ще ги стегне.
Екстрактът от плод на палма-джудже много се спряга в серуми за мигли, но, подобно на блатния аир, просто не виждам как ще подейства. Няма никакви доказателства в подкрепа на твърдението, че този екстракт спомага за растежа на миглите.
Дихлородихидроксидифлуороетилклопростеноламидът е синтетично простагландин0-подобно вещество. За него има сведения, че удължава миглите, и, ако добавеното количество е достатъчно, може да се очаква ефект.
Автоматично режа точка от оценката на продукта заради грозната лъжа от сайта, която твърди, че “Продуктът не предизвиква дразнене, алергии или промяна в цвета на ириса на очите, за разлика от много други подобни продукти.” Този серум съдържа феноксиетанол – консервант с доказани свойства на алерген. Описано е в състава, който е даден в сайта.
Като цяло – да, смятам, че този продукт е полезен и бих го оценила по-високо, ако рекламиращите го премахнат бомбастичните фрази като “грандиозни резултати”, дадат малко повече информация за клиничните изпитвания, които са се провели, както и да спрат да твърдят неверни неща по отношение на безопасността му.
Оценка: 7.5/10
Това, което стимулира растежа на миглите, е Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide (ака простагландин с доказано такова действие при пациенти, ползвали подобен за лечение на глаукома).