Да, всеки знае какво са комедоните. По кожата си имаме фоликули, които се отварят на повърхността ѝ с каналче. В това каналче попадат нечистотии – недобре махнат грим, прах и др. Те се смесват със секрета на мастните жлези (наречен себум) и кератин, образуват “тапа’ на каналчето… и ето ви комедон. Ако се отваря на повърхността, се окислява и става черен на цвят заради съдържащия се в него меланин, ако стои под повърхността, остава бял. Добре е тези образувания да се премахват ефективно и бързо след появата си. Koи съставки премахват комедони?
На първо място, трябва да е ясно, че
Няма продукт, който да свива порите
Защо? Веднъж деформирана, за съжаление пората няма как да бъде възстановена. Всички продукти, които твърдят, че свиват порите, ни подвеждат. Фоликулите могат да бъдат само почистени. И като говорим за пори/фоликули, знаем ли разликата? В действителност, по кожата си имаме пори, от които се отделя потта, и фоликули. Запушват се именно фоликулите, но за удобство продължаваме да казваме и на тях пори.
Кои съставки премахват комедони?
Бензоилпероксид
Най-силното, но и най-дразнещо средство от предлаганите на пазара. Използва се при тежки случаи. Действа, като окислява себума и предизвиква кератолиза (разграждане на кератина в комедона). Използва се в концентрации от 2,5%, 5%, 10%. Употребата се започва през вечер, след което при добра поносимост зачестява до 1-2 пъти дневно. Проблем е, че тази съставка може да причини: дразнене и изсушаване на кожата, контактен дерматит, възпаление до степен да се наложи използването на кортикостероид.
Млечна и гликолова киселини
Химически тези вещества спадат към алфа-хидроксилните киселини (АХА). Te се разтварят добре във вода и в ниски дози имат хидратиращи свойства. В по-големи концентрации обаче притежават пилинг ефект. Те не са водоразтворими и не отмиват себума. Вместо това, те ексфолират мъртвите клетки от кожата и така предотвратяват запушването на фоликулите. Могат да се използват по-дълго време под наблюдението на лекар. На пазара има много серуми с гликолова и млечна киселина и това е чудесно. Проблем би представлявало единствено дразнещото върху кожата действие поради интензивното ексфолиране. Въпреки, че тези алфа-хидроксикиселини се срещат в природата, 99% от използваните в практиката количества са изкуствени. Ако обичаме “100% натуралното”, това следва да се има предвид.
Салицилова киселина
Спада към бета-хидроксилните киселини (БХА). Поради това, че може да се разтваря в масла, тя лесно измива себума. Eксфолира и има противовъзпалително действие. Може да се използва редовно и за разлика от бензиловия пероксид и АХА не дразни толкова кожата. Често се вижда в състав на измивни продукти. Предупреждавам: не обичам използването на салицилов спирт. Всякакъв вид спирт е опасен за кожата, дразни я и я изсушава. Избягваме го.
Сяра
Сярата е евтин и ефективен агент срешу комедони. Използва се от години във фармацията и то със завиден успех. Тя е неметален химичен елемент. При контакт с кожата, сярата реагира с аминокиселината цистеин и се отделя водороден сулфид. Последният разтваря кератина и отпушва “тапата” на комедона.
Каолин, хума
Нежно ексфолиране и единствен по рода си абсорбиращ ефект по отношение на себума – това са най-добрите качества на каолина. За разлика от бентонита, който може да е много груб за чувствителна кожа, каолинът не разранява. Допълнително, както и някои други минерали, той има антибактериални свойства.
Може да се използва 2-3 пъти седмично като маска за лице, чист или в съчетание с други полезни вещества. Смесва се с малко вода до образуването на лека кашица и се разнася равномерно.
Сода за хляб (Натриев бикарбонат)
Добър ексфолиант, не дразни кожата излишно, и има прекрасна почистваща способност. Това, което прави содата страхотна опция, е ниската ѝ цена. Разтворена 1:1 с малко вода ще почисти комедоните ефективно и в дълбочина. Може да се използва редовно, сутрин и вечер.
Яйчени белтъци
Пак подчертавам – яйченият белтък няма как да смали порите. Но може да намали възпалението (поради наличието на селен) и подсушава нежно мазната кожа, без да я “стряска” и да я кара да отделя дори още повече себум, за да се защити, както го прави алкохолът.

Берберин
Берберинът е вещество (алкалоид), които се извлича от много растения, основно от киселия трън (Berberis vulgaris). Действа бактерицидно на стафилококи и пропионобактерии, защитавайки от акне.
Азелаинова киселина
Азелаиновата киселина е дикарбоксилна киселина, която има кератинолитичен ефект – т.е. тя разтваря кератина и премахва черните точки. Можете да прочетете повече за нея тук.
Отново хубава и полезна статия! А можете ли да ме насочите към продукт на българския пазар със съдържание на бензилпероксид. Имаше един лосион Акне Б5, който за съжаление не се намира вече, а друг продукт така и не открих.
Аптека “Ерудита” може да изготви такъв по поръчка. Много харесвам аптеки, които правят такива неща, и ми е мъчно, че не работя в такава. 🙂
http://eruditabg.com/?pid=7&NewsID=702
zajjj
Здравейте Надя,
Ще се радвам да споделите някой съвет/рецепта за използването на сярата. Лично аз нямам пъпки, но за сметка на това съм собственик на доволно количество комедони и тук-там милиуми.
Благодаря Ви предварително!
Здравейте! Разбира се, ще го имам предвид. Поздрави!
Благодаря Ви! Честно казано нямам търпение 🙂 В интернет няма почти нищо по темата, изключвам вътрешният прием и смятам ще бъдете доста полезна по темата.
Чудесна статия! Аз също ще се радвам да прочета съвети/рецепти за използването на сярата в борбата с комедоните. Благодаря!
Сярата пресушава ли кожата и можеш ли да препоръчаш крем със сяра?
Скъпа Теодора, да, възможно е да се получи изсушаване. Поздрави!
Ползвам крем с бензоил пероксид, купен от чужбина (Benzaknen) и съм много доволна. Преди нищо не ми помагаше. Имах тежко кистозно акне. Изгубих много време с неправилно лечение през годините, преди да открия бензоил пероксида, и сега вече имам белези, които не могат да се премахнат.
Това ли е крема
https://www.alo.bg/5773003
Много полезна информация. Ще е добре да препоръчате и продукти със съответните съставки.
Здравейте,аз имам комедонно акне (бели комедони),не е тежка форма,купих си Бензоилпероксид 5%на ,,Акне аут,,,нанасям го от около 10дни и веднага забелязах подобрение,исках да Ви попитам кожата привиква ли към този тип крем и с времето спира ли да действа?
Тъй като аз бях с,,възрастно акне,,освен бели комедони имах и пъпки(получих го на 28г.)-излекувах се с прием на антибиотици и отделно мажех лицето си със Зинерит,но след 1година комедоните се завърнаха,та идеята ми е този крем може ли да го ползвам постоянно сато подържащ или ще спре да действа,кожната лекарка,която ме лекуваше преди ме предопреди ,че кожата става резестентна към Зинерит например???!
Здравейте и аз също имам комедони по лицето и се чудя как да се справям със тях