Дебатът по отношение на минералните слънцезащитни филтри за деца си остава. Няма никакви солидни доказателства, че химичните филтри вредят на децата, или на когото и да е. Но има алергии. Има непоносимости. И когато става дума за дете, един контактен дерматит може да съсипе ваканцията, особено ако е по-малко и не разбира какво се случва с него. Родителят има право да знае какво купува. За съжаление объркващи, подвеждащи и направо безумни твърдения и информация в Интернет ни хвърлят в лабиринт, от който измъкване няма без помощ от специалист. За какво говорим в случая?
И друг път съм обръщала внимание на този проблем, но никога не съм се натъквала на нещо
Толкова фрапантнo
В случая няма значение кой е продуктът или сайтът (въпреки, че давам линк строго от гледна точка на желание за предпазване на потребителя и защита. Моите извинения към колегите, които го поддържат). За какво става дума (качеството е лошо, ако желаете, проверете линка):
Вижте какво пише по отношение на продукта:
“Формула с минерален екран”
“Минерален екран” по логиката на всяко мислещо човешко същество ще рече “минерален слънцезащитен филтър”. Всеки, който е имал вземане-даване с козметика от този тип изобщо ще реши, че става дума за цинков и титаниев оксид. И нищо повече. Защото точно това означава “минерален екран”.
Обаче, Хъдсън, имаме проблем.
Очевидно продуктът съдържа и химични филтри. Които не са споменати по-горе. Вижте предупреждението долу “Съдържа ОКСИБЕНЗОН!” С главни букви. Оксибензонът, както всеки знае, е химичен слънцезащитен филтър.
Тоест, имаме минерален екран И химичен филтър!
В крайна сметка кое е вярно? Че съдържа минерален екран или оксибензон? Или и двете? И ако е и двете (което подозирам) защо това не е споменато навсякъде в кратката (и силно рекламна) характеристика на продукта?
Е, няма как да разберем. Защо? Защото никъде в сайта не е даден пълният състав на този слънцезащитен крем. А реално само той ни интересува. Съставът, даден като… дръжте се… “Състав” в сайта не е пълен. Той е изкривен и дори не споменава половината съставки, които трябва да бъдат споменати.
Адмирации за
Предупреждението по отношение на оксибензона
От страна на сайта, но не се прави така. Когато се прави ревю/реклама/характеристика на даден продукт, базирани на състава (в контраст с, да речем, нормално блог ревю. където искаме само личен опит на автора), е добре да се даде пълният състав. Пълен състав = INCL. Носещи вещества, активни вещества, консерванти, стабилизатори, аромати. Всичко. За да вземем рационално решение.
Моля ви, момичета, за вас и за вашите деца – оглеждайте се, дръжте очите си на четири за състави на козметика в Интернет и не вярвайте на нищо, което дори отчасти ви изглежда съмнително. Аз съм аут.
Вашият коментар