Кои са най-добрите съставки срещу пигментни петна?
Искам да се извиня на десетките читателки, които ме питаха за ефективни вещества срещу този проблем от много време. Крайно време е да ги разгледам.
Причината за забавянето е, че исках да огледам проблема от всички страни и да предложа най-доброто. Малко са съставките, които наистина работят, макар че много се лансират като такива (Сок от краставица? Сериозно? Та тя е почти само вода!). Друг проблем е, че съставките с реален ефект често предизвикват нежелани реакции като фоточувствителност.
Това ме кара да съм особено внимателна и да проверя всичките си факти, преди да препоръчвам каквото и да е било. Но ето, трудът ми постигна резултати. Това са съставките с най-добро отношение ефект/безопасност при козметичните продукти срещу кожни пигментации.
Коджиева киселина
По химичен характер това вещество е производно на пиранона и е хелиращ агент (т.е. образуващ комплекси с метали, наречени хелати). Среща се в природата, като се синтезира от определени видове низши гъби, най-вече Aspergillus oryzae (оризов аспергилус). Слаб инхибитор (блокер) на тирозиназата – ензим, пряко участващ в синтеза на меланин. Както знаем, меланинът е основен пигмент на кожата. Няма меланин – няма пигментация.
Коджиковата киселина е с добър профил на безопасност и е разрешена от Европейския съюз за употреба в козметиката. Но ползвайте с ограничение! Максимумът, който аз препоръчвам, е 1% коджикова киселина в продукт. Коджиковата киселина не е на 100% безопасна. В козметични формулировки не е стабилна и има нужда от специфична опаковка. Може да предизвика чувствителност, което от своя страна да ви докара контактен дерматит.
Внимавайте много с продуктите, съдържащи коджикова киселина (и избелващи продукти като цяло). Използвайте силни слънцезащитни филтри, пазете се и се консултирайте редовно с дерматолога си.
Резорцинол (познат и като резорцин)
Това е една от най-разпространените съставки за избелване – и е мултифункционална! В по-големи концентрации се използва за лечение на някои видове екзема, в по-ниски може да облекчи пърхот, и разбира се – блокира меланогенезата. Което води до намаляване на пигментацията.
Подобно на коджиевата киселина, и резорцинолът може да предизвика фоточувствителност. Важно е да не се използва близо до устата и очите. След нанасяне на крем с резорцинол трябва да измиете ръцете си добре.
Ако страдате от хормонални проблеми, попитайте лекаря си, преди да си вземете крем с резорцинол. Становище на Европейската комисия по ендокринни нарушения посочва това вещество като потенциално рисково при уязвими пациенти. Решението “да или не” при проблем с жлезите с вътрешна секреция принадлежи на лекаря.
Арбутин (и хидрохинон)
Хидрохинонът е вещество с естествен произход, което спира действието на ензима тирозиназа, а оттам – и на образуването на меланин. Проблем обаче представлява неговата висока степен на риск. Поради тази причина Европейският съюз е забранил хидрохинона в концентрация над 1% в продукти, предназначени за лице и тяло. Продукти с 4% хидрохинон все още се предлагат в страни извън ЕС, като Турция и САЩ. Дали препоръчвам употребата му? Общият ми отговор е “не”. Със сигурност не преди да сте изчерпили всички други (легални за ЕС) възможности, и категорично не, преди да сте се консултирали с лекар.
По-слабо активният, но и по-безопасен компонент, подобен на хидрохинона, е неговият гликозид – арбутин. Той се среща естествено в растения от семейство Пиренови (Ericaceae). Така богата на арбутин е билката мечо грозде (Arctostaphyllus uvae-ursi). Арбутинът се използва във фармацията като антибактериално средство за отделителната система.
В козметиката обаче е познат като мощен избелващ агент. Арбутинът не е забранен в ЕС и могат да се намерят продукти с тази съставка. Използването на слънцезащитен крем е абсолютно задължително при употреба на арбутин! Моля ви – неспазването на този съвет може да се окаже много неприятно като последствия. От влошаване на мелазмата до фоточувствителност, сърбеж и белене. Бррр!
Ретиноиди
Производните на вит. А са много по-слаби от гореизброените съставки и са известни повече като anti-age двигатели. Въпреки това, те също инхибират тирозиназата, макар и в по-малка степен, и заслужават да са тук. Представете си крем, който се бори с бръчки И с по-слабите старчески петна. Препоръчвам избягване на употреба на силни ретиноиди като третиноин и изотретиноин паралелно с избелващи продукти и процедури. Вашият дерматолог ще намери с какво да се заместят успешно.
Алфа-хидроксикиселини (АХК)
Гликоловата киселина във високи концентрации (15%) е класика в жанра при избелване на лицето. Освен като разтварящ кератина (официалният термин е кератинолитичен) агент, всяка АХК предизвиква ускоряване на процеса на подменяне на кератиноцитите, което означава по-бързо регенерираща се кожа. В комбинация с други избелващи съставки премахването на неприятните петна става много по-бързо. АХК са особено подходящи при пигментации, появили се вследствие на възпалителни процеси.
Екстракт от сладник (и активната му съставка глабридин)
Една натурална съставка с мощен инхибиращ ефект върху тирозиназата. Глабридинът е растително биологично активно вещество (БАВ) от реда на изофлавоноидите. Изолира се от корена на растението сладник (Glycyrrhiza glabra). Подобно на арбутина, той също намалява меланиногенезата по сходен механизъм. Няма да сгрешите, ако си закупите козметичен крем, обогатен с екстракт от сладник.
Toва не са всички избелващи съставки (вижте повече и за азелаиновата киселина тук). Но са често срещани, ефективни и знаем, че можем да намерим добри продукти, които ги съдържат.
Меланогенезата в кожата е процес, който е много важен за нейното здраве. Съветвам всички, които се интересуват от кожно избелване, да се консултират с добър специалист, преди да пристъпят към употреба на съставки, които му влияят. Все пак искаме да сме здрави, нали? Обещавате ли? Честен кръст!
Отново полезна статия. Бих се радвала да препоръчате конкретни продукти. Самата аз имам доста голямо петно от втората ми бременност, с което се боря.
Здравейте,
Отново много полезна статия.
Моля, да препоръчате конкретни продукти с горепосочените съставки.
Благодаря!
Da molq Vi? Daite ni konkretni kremcheta?
Здравейте! Има и една нова, модерна и работеща – Brightenyl.
Да, става дума за дигликозилгалова киселина. Има данни за нея, но клиничното изпитване, което намирам, е върху 20 жени. Сега-засега мисля все пак да ориентирам читателите си към арбутин- и AHA-съдържащи продукти. Поздрави!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4664441/
Ползва, продукти с ретинол и AHA и от опит мога да кажа, че виждам ефект по отношение на поддържане на сравнително равен тен на кожата.
Имам и въпрос – серумите с витамин С не са ли сред продуктите, които ефективно действат за намаляване на свръпигментацията, Надя?
Скъпа Елена, да, има данни за вит. С като депигментиращ агент, но описаните тук вещества са с по-изявен ефект. Поздрави!
Здравейте и от мен, имам проблем с пигментните петна и от около две години ползвам ducray 50+ melascreen, може ли да ми дадете експертно мнение за него и за нощния ducray melascreen. Благодаря ви предварително!
Скъпа Здравка, ще имам предвид тези продукти за ревю. Поздрави!
Предварително благодаря!
Здравейте. Бихте ли препоръчали конкретни продукти в които да намерим въпросните съставки и същевременно да има ефект но не след година, две, а за един свзон например?
И къде в София можем да си забъркаме крем с изброените съставки?
Здравейте!
Какви са възможните алергични реакции от хидрохинона?
Скъпа Ели,
Ако сте чувствителна, очаквайте контактен дерматит. По-рядко сълзене на очите, затруднено дишане, големи обриви, парене, течащ нос. Това са нормални реакции за всички, страдащи от алергични реакции към всяко вещество. Хидрохинонът не прави изключение. Поздрави.
Здравей Надя,мога ли да ползвам продукта на the ordinary alpha arbutin+HA заедно с clarifying treatment toner AHA/BHA(корейската козметика описана в друга твоя статия???
Здравейте! Дерматолог ме подсети за един позабравен, избелващ крем-Ахромин. Вашето мнение какво е? Съставът му безопасен ли е? А ефикасността?
Здравейте, благодаря за работата Ви в този блог! Смятам, че е изключително компетентна и безпристрастна, което я прави много ценна. Всеки решава за себе си, но е важно да е предварително компетентно информиран, за което Вие, с Вашите компетенции давате като възможност на хората. Във връзка с тази статия се интересувам от един продукт, който една козметичка ми продаде “на ръка”, смея да кажа, че бях нейно “опитно зайче” кой продукт действа и кой не. За този смятам, че действа, но не съм убедена колко е безопасен за здравето. Продуктът е серум Flash Fix на Faebey cosmetics., а това му е съдържанието:
Aqua (Water), Glycerin Hydrolyzed Colagen, Ascorbic Acid, Phenoxyethanol, Sodium Hyaluronate, Kojic Acid, Lactic Acid, Tocopheryl Acetate Polysorbate 20, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Sodium Benzoate, Triethylene Glycol Limonene, Potassium Sorbate Sodium Hydroxide, Geraniol.
Предварително благодаря и разчитам на Вас!
Здравейте, имам доста пигментни петна в следствие на бременност. Безопасно ли е да ползвам Арбутин по време на кърмене?
След употреба на експигмент 4%(хидрохинон 4% ,внос от Турция)се получи при мен силно зачервяване на пигментните петна и в последствие се увеличи площта им и станаха още по-тъмни от преди.Ами сега-какво да правя,какви са ми вариантите?