Кожата започва да старее веднага след навършване на полова зрялост – случва се още на 18-годишна възраст при бялата раса! Това означава, че на 25 вече сме изгубили толкова вода, колаген и еластин, че първите бръчки често вече са налице, особено ако не сме били добри момичета. О, да. Знам, че ще получа хейт за това. Никой не желае да чуе “ти си си виновен”. Но за съжаление алкохолът, цигарите, недоспиването покрай студентски купони, солариумите и използването на неправилна козметика са фатални за кожата грешки и ние ще си платим за тях. Колкото повече злоупотребяваме, толкова повече ще плащаме. Веднъж загубеното трудно се възстановява. Но ако започнем веднага да се грижим за кожата си, ще видим, че пак ще сме едни гърди напред пред тези, които не са направили нищо. Представям ви най-добрите козметични съставки за първи бръчки за дами под 30-годишна възраст.
Витамин С
Абсолютно задължителен, ако: пушите, ходите на солариум, излагате се на слънце, и сте под 30. Тази молекула е златният стандарт на антиоксидантите. Почти никакви други вещества не могат да се сравняват като мощност с него. Големият проблем с проникването на хидрофилния витамин вече е отчасти преодолян благодарение на някои нови техники в козметиката: трансформирането на витамина в мастноразтворима форма, например. Използвайте всеки ден спокойно. Разредете употребата, ако получите парене и не се притеснявайте от него – вит. С също има странични ефекти и зачервяване, сърбеж и леко парене може да са сред тях. Това не означава, че продуктът ви с вит. С е некачествен. Все пак внимавайте за спирт, защото това е много, много често срещана съставка в С-серумите.
Охлювна слуз
От голямото семейство на слузните вещества в козметиката се спирам точно на слузта от охлюви по две причини. От една страна, тя има всички характерни за слузните вещества характеристики – главно способност за хидратиране. В крайна сметка имаме съдържание на букет от вещества, включително хиалуронова киселина! Но в случая имаме и допълнително предимство. Слузта от охлюви притежава малки молекулки, наречени фактори на растежа или растежни фактори. Oсновният играч в случая е трансформиращият бета-растежен фактор (transforming growth factor beta – TGF-β). Tой е сигнална молекула, която задейства каскада на възстановяване на кожните клетки при увреждане. TGF-β има три вариации – 1,2, и 3, като и трите са важни за правилното протичане на възстановяването на кожата. Така че охлювната слуз действа не само като хидратация, но и като обновяващо и забързващо възстановителните кожни процеси вещество. Добри продукти с охлювна слуз ще намерите тук.
Ретинил палмитат
Най-нежен и слаб от ретиноидите, ретинил палмитатът може да свърши добра работа за млада кожа. Той пpeчи нa eнзими, нapeчeни мeтaлoпpoтeинaзи (MMP), дa „peжaт“ ĸoлaгeнa. Teзи eнзими ce aĸтивиpaт oт cлънчeвaтa UV paдиaция, мaĸap и нeпpяĸo. Πo тoзи нaчин ĸoлaгeнът ce зaпaзвa в ĸoжaтa и изпълнявa фyнĸциитe cи нopмaлнo. Единственото, за което трябва да се внимава, е ретинил палмитатът да бъде в достатъчно голямо количество. Много компании влагат ретинол и ретиноиди между другото, по-скоро като стабилизатор, отколкото като активна съставка, което компрометира действието на продукта. Ако желаете да използвате по-силни ретиноиди за кожата си, можете да “се качите до нивото” на ретинол и ретиналдехид, стига първият да не е в повече от 1%-ова, а последният да е в не повече от 0,025%-ова концентрация.
Надявам се, че ще се вслушате в думите ми и ще бъдете наясно, че няма козметична съставка, която да може да поправи всички увреди на кожата от генетика и външни фактори. И докато за наследствената предразположеност няма какво да се направи, то ограничаването на вредните храни, алкохола и тютюна ще свърши по-добра работа дори и от изброените горе съставки. Можете да видите статията ми за вредните навици, където съм обяснила как по-добре да ги компенсирате.
Чудесна статия! 🙂 Чакам с нетърпение такава и за борбата със стареенето след 40! 🙂
Здравейте ☺Благодаря за информацията ☺ аз ползвам крем на Bepanthol с вит.С,A,E пише,че съдържа и 5 % провитамин B5 незнам до колко е удачно да го ползвам,но ми е добре с него !!! Лек ден ☺☺
Със сигурност сме много тези около 40, които не сме слушкали, когато сме били на 25 и днес кожата на лицето ни си взема данъците: бръчки, пигментни петна, увисване…. Молим спешно за внимание и към наааааас!
Здравейте!
На 20г. съм и до момента съм чувала само “твърде си млада да мислиш за бръчки”, “какви бръчки на 20?!” и т.н. А, ето, че нужда от грижа има! В този ред на мисли, благодаря много за съветите!
Имам обаче един въпрос: изброените съставки дали показват несъвместимост с кожа, склонна към акне и други несъвършенства? Също така, могат ли тези съставки да се ползват върху раздтазнена кожа, например след кола-маска?
Благодаря!
Скъпа Рия,
Ретиноидите са подходящи при акне, но не и при раздразнена кожа.
Витамин С трябва да се избягва при дразнене и след кола маска, ако е в серум.
Охлювната слуз е много подходяща за раздразнена и склонна към акне кожа. Поздрави!
Скъпа Марина,
При появата на бръчки огромна роля играят генетиката и начинът на живот. Грижата за кожата в посока anti-age трябва да започне още при навършване на полова зрялост, независимо дали има поява на бръчки или не. Въпреки това никой не го прави, поради мита, че такава грижа за младата кожа е “силна” и “ще я увреди и състари”. Този мит трябва да умре. Появят ли се вече бръчки, малко неща могат да помогнат. Превенцията е най-доброто лечение. Поздрави!
Благодаря, но не това очаквах като отговор. Пишете, че кожата почва да старее, а след това – че е нужна превенция. Интересува ме как се познава, че кожата почва да старее, и къде сте прочели, че това започва на 18 години?
Скъпа Марина,
Аз съм човек, който като цяло се изразява изключително точно, но в случая не сме се разбрали.
Нека поясня. Както може би знаете, стареенето като процес е бавно. Неговите механизми не са напълно изяснени, но има няколко теории по въпроса.
Това, което е доказано, е че стареенето на повечето органи в тялото започва почти веднага след настъпване на полова зрялост. Не съм го “чела” в истинския смисъл на думата. Това ми беше преподавано на лекции по физиология на човека в Медицински университет – София, където имах честта да бъда обучавана.
Когато казах “18 години”, имах предвид, че при повечето индивиди от европеидната човешка раса полова зрялост вече е настъпила на тази възраст. Точното време на настъпване е индивидуално и може да варира. В биологията като наука “да се хващаме за думата” е безпредметно.
Процесите на стареене на ниво клетка настъпват много преди да узнаете, че са настъпили. Когато се появят първите бръчки, това означава, че тези процеси са толкова напреднали, че компенсаторните механизми на кожата (защото тя не е беззащитна) вече не съумяват да компенсират напълно влиянието на стареенето. Така че на въпроса “как се познава, че кожата почва да старее?” отговорът е: “Чрез много, много изследвания върху хиляди хора, вследствие на които науката стига до този извод”.
” Пишете, че кожата почва да старее, а след това – че е нужна превенция”.
Превенция на стареенето, надявам се, разбирате, е невъзможно. Под превенция в случая се подразбира отлагането на появата на първите бръчки, докогато това е възможно. Искрено се учудвам, че ми се налага да обяснявам това, откровено казано, но може би проблемът е в мен, че приемам всички свои читатели като едно цяло, а не като индивиди със своите вариации.
Надявам се да съм обяснила достатъчно ясно този път. Поздрави!
Поздравления за поредния информативен и според мен много полезен за младите момичета текст, Надя! Убедена съм, че навреме започналата и адекватна грижа с подходящите за възрастта съставки е това, което гарантира съхраняването на здравето и добрия вид на кожата в дългосрочен план.
И аз се присъединявам към молбата за публикация с фокус върху надеждните антиейдж съставки, подходящи за 40+ дами. Ползвам и съм доволна от продукти с ретинол и витамин С. Много бих се радвала на коментар по въпроса за нашумелите пептидни серуми и други козметични продукти.
Доста молби за дами над четиридесет – нека ако има такава статия да бъдат разгледани и дамите в преход 30-40, моооля! По отношение на първи признаци на стареенето си мисля, че ако се проведат нови проучвания СЕГА долната граница може би ще бъде преди полово съзряване ако се има предвид чисто вредни навици и нездравословен начин на живот. Искам да кажа, младите днес от около 10-12 год. възраст използват некачествена декоративна козметика, да не говорим за тютюнопушене, алкохол, недоспиване, да не стигам и по-далеч в предположенията си… Дано статията помогне на подрастващите и в този аспект! Иначе: Благодаря, мила Надя, за прекрасната статия!
Здравейте, първо поздравления за книгата! Относно бръчките – така е заглавието на статията, което ме заинтригува, но така и не ми стана ясно какво точно се случва с КОЖАТА след 18а година (от което следва да се появяват бръчки по-натам, и точно кожата в кои участъци от тялото, тя не е еднаква), и как точно се повлияват клетките и – бих искала да знам повече. Не ми стана ясно къде сте го прочела, както и не мога да знам какво ви е преподавано. Може би е лично ваше изследване/твърдение? Чела съм, че клетките в човешкото тяло са много и най-различни, и не би трябвало да се (?) обявяват за еднакви като стадии на развитие, а също така, че кожата се обновява, нещо, което малко органи в човека са в състояние да правят, ако е вярно това, което може да се намери в интернет. Както ви писах, твърди се, че първите знаци на стареенето на кожата са след 29-30а годишнина, като отначало кожата започва да губи своята влажност, и както сте отбелязали, компенсаторни механизми. Понеже ме заинтригувахте, доста търсих в интернет за това застаряване, започващо на 18 и никъде не го видях, освен в рекламни информации на различни козметични компании, нещо, които вие сериозно критикувате във вашата книга.
Скъпа Марина,
Аз нямам право да давам собствено твърдение просто така от нищото, защото съм медицински специалист и имам поета отговорност. Както и няма как да съм имала възможност да проведа собствено изследване върху кожата (как очаквате да се е случило това?!) 😀 . Позовавам се на базисната наука, която се изучава по време на обучението на медицинските специалисти. Тя малко трудно може да се намери в рекламни или нерекламни уебстраници. От нас се очаква да знаем повече от случайни статии в Интернет. Затова и на нас ни се дават дипломи. 🙂
” Чела съм, че клетките в човешкото тяло са много и най-различни, и не би трябвало да се (?) обявяват за еднакви като стадии на развитие”
Вярно, но това не означава, че органите не остаряват. С времето деленето на клетките намалява.
“кожата се обновява, нещо, което малко органи в човека са в състояние да правят, ако е вярно това, което може да се намери в интернет.”
Не е вярно. Чисто и просто не е вярно. Само се замислете за стомаха и неговия епител , който се сменя непрекъснато. Храносмилателният епител като цяло е най-бързо подменящата се тъкан. Чернодробните клетки имат изумителни способности за делене. Еритроцитите се подменят на всеки 120 дни. Неутрофилите – на всеки няколко дни.
При повечето органи също имаме подмяна, макар и по-бавна. Една от малкото тъкани, които не се подменя, е нервната, поради силната ѝ степен на диференциация. Това, че тъкан се подменя, не означава, че органът не остарява!
Аз нямам много време в момента, но ще разгледам в статия подробно стареенето на кожата. Очаквайте скоро. Поздрави!
Ще се радвам зда направите и статия за продукти при ранни бръчки. Поздрави!
Скъпа Калина,
Вече има статия за охлювната слуз и добри продукти, които я съдържат. Поздрави!
http://www.infarmaciq.com/kozmetika-ohluvna-sluz/
Мила Надя, и аз се нареждам на опашката и моля за статия за 40 годишни! Моля те да обърнеш внимание на отпускане контура на лицето, навсякде с акцентира на появата на бръчки, а при мен проблема е с овала.
Поздрави!
Скъпа Галка, ще се постарая да има такава статия. Поздрави!
Здравейте, можете ли да препоръчате добър нощен крем с ретинил палмитат 🙂