Трудно е да пишеш за козметика, с която си работил професионално, без да бъдеш обвинен в пристрастност. Досега най-добрият начин, който съм открила, е да посочиш фактите и да оставиш читателите да преценят сами.
Работих за българския офис на Sebamed като медицински представител през 2016 година. Като цяло промотирах това, което ми харесваше, въпреки упорития натиск да наблягам на всичко еднакво. Сега, като свободен електрон, мога да кажа, че марката е като всяка друга – с хубави и лоши страни. Това важи и за интимната ѝ линия.
Sebamed интимен гел с pH 3,8
На първо място искам да подчертая едно доста подвеждащо твърдение за Sebamed: “Не съдържа алкали”. Не е много ясно какво означава “алкали”. Предполагам, че става дума за алкални вещества (с високо рН на разтворите си). Това ни се набива в главата непрекъснато, но в действителност “алкали” има и в тази козметика. Интимният гел съдържа алкалната сол натриев лаурет сулфат (SLЕS), която служи за сърфактант. Не знам каква е тая рекламна дискриминация спрямо горкичките вещества с основни свойства. Все едно не можем да балансираме рН на продукта с нещо друго. Всъщност, Sebamed точно това са направили.
Въпреки подвеждащата реклама, като цяло този продукт е по-добър от Lactacyd лосиона, който разгледахме скоро. Причините са няколко. На първо място, количествата на сърфактантите са по-малки и основната измивна роля се пада на щадящия лаурил глюкозид. Дразни обаче наличието на парфюм. Това, което също не ми харесва, е самият SLES – не обичам сулфати в интимни продукти. От друга страна, съдържанието на
Алое и бизаболол
Oбуславя противовъзпалително и успокояващо действие на продукта. Консервантът е сорбинова киселинa, за която няма данни за токсичност в тези концентрации. Като цяло, съставът е много добър, ако пренебрегнем съдържанието на SLES. Аз не съм склонна да го пренебрегна. Изсушаването на интимната лигавица може да катализира някои нежелани процеси и да улесни развитието на микроорганизми. Но това решение стои в ръцете на крайния потребител.
Ако сте доволни от продукта и сте го ползвали досега, не виждам причина да го смените. Все пак имайте едно наум за потенциално изсушаване и ако това не ви харесва, хвърлете Sebamed и вземете нещо друго.
Състав:
Здравейте,
Бих искала да попитам какво мислите за интимните гелове “Lactacyd”
Благодаря предварително.
Поздрави!
Здравей, Надя,
Дали би коментирала присъствието в състава на този вид продукти на Sodium Myreth Sulfate вместо SLS/SLES. Видях, че е съставка в гела на Eucerin. Прочетох и различни оценки. Отрицателната оценка върви с коментар, че това е съставка, която се влага в продуктите, заради потребители, които избягват продукти в чийто състав се чете SLS/SLES, но че всъщност е точно толкова лош вариант, колкото вече познатите.
Положителната оценка се дава пък на база твърдение, че Sodium Myreth Sulfat е значително по-щадящ вариант. Понеже не съм сигурна за авторитетността на различните източници, реших да се обърна към теб/
Скъпа Елена, няма значителна разлика между натриевия мирет сулфат и лаурет сулфат. Но мирет сулфатът е по-щадящ от лаурил сулфатите – натриев и амониев. Поздрави!
Сърдечно благодаря за коментара, Надя!
Здравейте Надя,
Възможно ли е да дадете пример за наистина добър интимен гел, тъй като изпитвам огромни затруднение в намирането на такъв.
Благодаря Ви предварително! 🙂
Скъпа Катерина, да, очаквайте такава статия. Поздрави!
Здравейте Надя,
И аз бих искала да заявя желанието си да прочета статия за добър интимен гел 🙂 Ползвам СебаМед и вчера като понечих да си го купя отново, жената в аптеката ми препоръча силно УРИАЖ GYN – PHY. Казах й, че съм бременна и не искам експерименти точно сега, но тя беше убедена в избора и аз се доверих. Сега прочетох състава и на пръв поглед ме плаши двойно по-дългият списък от съставки и наличието на алкохол:
Състав: Aqua, Uriage Thermal Spring Water, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Sodium Cocoamphoacetate, Sodium Laureth-8 Sulfate, PEG-80 Glyceryl Cocoate, Glycerin, Coco-Glucoside, Lactic Acid, Magnesium Laureth Sulfate, Sodium Oleth Sulfate, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Parfum (Fragrance), Magnesium Laureth-8 Sulfate, Glycol Distearate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, DMDM Hydantoin, Glyceryl Oleate, Magnesium Oleth Sulfate, Piroctone Olamine, Alcohol, Leontopodum Alpinum Flower (Leaf Extract).
Без да съм изобщо компетентна смятам да не ползвам тази си покупка, но се чудя какво да взема – пак ли СебаМед или има по-изчистен продукт (много ми се иска да има).
Благодаря Ви предварително.
Здравейте. “дълъг списък със съставки” не бива да ви лаши, алкохолът и сулфатите обаче са проблем.
Здравейте, Надя, бих искала да попитам за оптималното ph, които продуктите за интимна хигиена следва да поддържат. Принципно знам, че ph трябва да е кисело, но има и такива продукти с по-високо. Единствено обаче на sebamed съм виждала индикация за това. На какво се дължи това според Вас?
Бих искала да попитам, когато избираме гел за интимна хигиена, към какво ph трябва да се ориентираме?
Привет, Надя, чета публикациите Ви с възхищение. Толкова изчерпателни и издържани са.
Според Вас Ginexid пяна по-добра ли е от коментирания измивен гел на Sebamed?