Запознайте се с белия трън. Ако искате да намалите влиянието на лекарства, алкохол, както и да редуцирате възможността за поява на токсичен хепатит и цироза вследствие на дълго приемани хепатотоксини, вашето решение е Silybum marianum, познат като бял трън.

Химичен състав
Чували сте, че основната съставка в белия трън е силимарин. Но силимаринът всъщност е смес от няколко вещества, като силибинин, изосилибинин, силикристин и силидианин. В рекламите на хранителни добавки ще се водят “биофлавоноиди”, което е глупост. Първо, всички флавоноиди са “био”, те са растителни метаболити. Второ, касае се за флавонолигнани – вещества, изградени от флавоноид и лигнан (полифенолно съединение).
Истински, силен ефект
Неслучайно на пазара има лекарства с екстракт от бял трън. За пациенти с токсичен хепатит, включително предизвикан от алкохол, парацетамол и дори аматоксиново отравяне, силимаринът може да се използва като допълнителна терапия. Цирозата също е индикация за употреба на силимарин. Може да се употребява като хепатопротектор дълго време.
Токсичността е ниска
Организъм от 80 кг. поема 13 грама силимарин без токсични ефекти.
За какво да внимаваме?
- Не ползвайте по едно и също време с лекарства. Изчакайте три-четири часа. Силимаринът може да забави дейността на определени ензими – Р450, които обработват лекарствата.
- Бременност и кърмене – няма данни за токсичност спрямо плода при животни, което не означава, че можете да взимате силимарин без наблюдение.
- Алергии не са изключени.
- Внимавайте с дозата. Някои добавки на пазара са с прекалено ниски дозировки. Лекарства с доказан ефект започват от минимална доза 22,5 мг. силимарин, които могат да се взимат два или три пъти дневно.
- Не давайте на деца под 12 години без предписание от лекар
Вашият коментар