Бактериалните лизати от полезна флора са сред най-качествените ултрамодерни съставки, които в момента заливат козметичния пазар. И това е добре, защото доста от “ултрамодерните” вещества и смеси са или добре забравени стари, или откровена безсмислица.
Днес ще разгледаме два продукта: един, който буквално изскача пред теб в бутиците, и друг, който намерих на дъното на рафта, докато ровех из намалени стоки на DM.
Lancome Energie de Vie Antioxidant & Glow Boosting Liquid Care Moisturizer
Или накратко “новият флуид на Lancome с цвят на ликьор от лайм”. Сравнение на моя позната. Тя често наобикаля баровете, та нямам причина да не вярвам на преценката ѝ. Този продукт твърди, че съдържа много и ценни антиоксиданти. Дали е така? В интерес на истината, новата формула определено е стъпки над стария розов Hydra Zen (най-лошо изхарчените 130 лева в живота ми!). Количеството лизат от бифидобактерии в Energie de Vie е голямо. Проблем обаче представлява вездесъщият спирт, който ми пречи, за съжаление, да поставя Lancome там, където би трябвало да бъде – сред звездите. Дори сега, след толкова време, продължавам да препоръчвам горещо декоративната козметика и парфюмите на френския гигант, съветвайки в същото време читателките си да се насочват към друга бяла козметика.
Състав:
Aqua/Water, Glycerin, Bifida Ferment Lysate, Alcohol Denat., Propylene Glycol, Dimethicone, Peg-6 Caprylic/Capric Glycerides, Ci 19140/Yellow 5, T-Butyl Alcohol, Tocopherol, Lycium Barbarum Fruit Extract, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Sodium Hyaluronate, Phenoxyethanol, Caffeine, Ppg-6-Decyltetradeceth-30, Melissa Officinalis Leaf Oil, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Tamarindus Indica Seed Gum, Limonene, Xanthan Gum, Pentylene Glycol, Gentiana Lutea Root Extract, Dioscorea Villosa Root Extract/Wild Yam Root Extract, Caprylyl Glycol, Disodium Edta, Butylene Glycol, Citric Acid, Potassium Sorbate Citral, Hexyldecanol, Glyceryl Isostearate, Parfum/Fragrance.
Leganza Yoghurt from Bulgaria озаряващ крем за лице
Набутан буквално в дъното на рафт на DM. Единственото, което начално ме привлече? Не бях чула марката и исках да видя каква е.
Това е крем, който закупих за 4 лева. Без спирт. Без оцветители. С два вида бактериални лизати, плюс солидно количество масло от авокадо. Да, не е “най” – съдържа известно количество изопарафин и не е подходящ за мазна до комбинирана кожа. Но за 4 лева? Шегувате ли се? Грабнах го и въпреки, че не го ползвам за лице (комбинирана кожа), го използвам за ръце и крака (където е суха). Маслото от авокадо и пробиотичните лизати вършат прекрасна работа.
Кремът е добър. Не е фантастичен, но върши работа. Неподходящ за алергични към феноксиетанол и бутилметилфенилпропионал, но евтин и добре формулиран.
Въпреки това, откровено казано, има кремове с бактериални лизати, които биха свършили и по-добра работа с по-малко потенциални алергени. Но не и в този ценови клас. За това ще говорим в друга статия.
Състав:
Привет,
Cetearyl Alcohol от съдържанието на Leganza Yoghurt from Bulgaria не е ли пак алкохол? Или има значение какъв точно е вида алкохол?
Благодаря!
Здравейте, Поли!
Цтеариловият алкохол е високомолекулен мастен алкохол. Той се държи като восък и не уврежда кожата, както спирта. Поздрави!