
Щандовете в бутиците за скъпа козметика. Добре осветени, приветливи, изискани, стилни… колко още епитети биха били подходящи за тях? Говорят ни омайващо, тихо, обръщат се към нас учтиво. В техните очи ние сме царици. Кралиците на красотата. И всеки лев, който оставим в тези храмове на лукса, си заслужава на 100%. Нали?
Боя се, че не е така.
Евтина или скъпа козметика – състав
Ако можех да изброя колко продукти за 100-200 лева в бутиците не струват и 30, ще бъдете изненадани. Високо съдържание на парафин и вазелин в “хидратиращи” лосиони за 80 лева успя да ме учуди само веднъж. Оцветители и ароматизатори са често срещани добавки, особено при марки, прочути с парфюмите си. Много от козметичните продукти не съдържат почти никакви съществено полезни съставки, освен вездесъщият глицерин, понякога диметикон и хиалуронова киселина. Напомням, че глицеринът в аптеките струва лев и стотинки, а не 200. В измивните продукти се използват SLS и SLES, като при всички останали препарати, които виждаме на витрините на аптеките или кварталния магазин. Вижда се как съдържанието на скъпия крем повтаря почти 1 към 1 по-евтини аналози и понякога е дори по-лоша опция за кожата. Типичен пример е Lancome Rénergie Nuit Multi-Lift крем.
Опаковка – със стил, но без полза
Не е добре да забравяме, че всички кремове са емулсии. Емулсията представлява смес от два вида вещества – хидрофобни (необичащи вода) и хидрофилни (разтварящи се във вода). В зависимост от това кой от двата типа съставки преобладава, емулсиите биват тип “вода в масло” или “масло във вода”. В козметиката почти не съм виждала да се използва първият вид (изключение правят някои кремове за подсичане, като този на Здраве например, който е отличен продукт за целите си). Повечето кремове са тип “масло във вода”, което предполага високо водно съдържание. А където има вода… има живот. В случая бактерии и гъбички. Затова буди недоумение как огромната част от кремовете за лице се намират в опаковката, която позволява най-голямо замърсяване, а именно бурканче/кутийка.
Опаковката не трябва да е създадена да “привлича” клиента и да го кара да дава стотици левове. Нейната цел е да запази съдържанието си възможно най-дълго време. Нека се замислим – колко от лекарствените кремове или гели се намират в кутийка? Няма такъв. Всички са в тубички, защото изискванията за лекарства са много високи. Фармацевтичните компании не могат да си позволят улеснено замърсяване на своите продукти. В заключение – следващия път, когато посегнете към скъп крем, моля ви, поне изберете такъв в добра опаковка (тубичка или шишенце с дозатор), или поне взимайте колкото ви е небходимо с чиста шпатулка. Това важи и за гелите. Те са дори с по-високо водно съдържание от кремовете и в този смисъл много по-уязвими.
Плащаме за име и лого, не за качество

Използването на скъпа козметика не е просто лукс – той е лайфстайл. Подобно на скъпата кола, на красивия часовник при мъжете, парфюмът за баснословна сума и кремът със златни частици са признак на статус у жените. Наистина очаквам под тази статия бурно възмущение в защита на “бутиковата” козметика. Психологически ни е заложено да ценим повече това, в което сме инвестирали по-големи ресурси – дали пари, нерви, или време. Трудно е да признаеш, че си дал много за нещо, което си могъл да получиш на по-ниска цена. Трудно е и да се откажеш от онова прекрасно чувство, възникващо от вярата, че полагаш грижи за себе си, и то не какви да е, а най-скъпите.
Съществува и проблемът “плащам за лого”. Не е лесно да пишеш срещу имена, които са утвърдени като “еталон за качество и лукс”. Започваш да се питаш “Коя съм аз, че да посочвам недостатъци в такива скъпи брандове? Дали ще ми повярват?” Особеното е, че в действителност тези продукти не са лоши. Със сигурност има жени, които са много доволни от тях. Просто съставът им не оправдава високата им цена.
Разбира се, има и изключения
Добри примери са кремът Crescent White Full Cycle Brightening UV Protector SPF 50 на Еstee Lauder, оцветяващият продукт Instant Smooth Golden Glow на Clarins, Instant Gentle Cleansing Oil на Dior и др. Линията на декоративната козметика също е много добре развита и често превъзхожда в пъти бялата. От прословутата “писалка” коректор-хайлайтър на Yves Saint Laurent се продава 1 на всеки 10 минути в света, и всички, които сме я пробвали, знаем отлично защо. Фон дьо тените на Lancome са често леки, въздушни и се сработват чудесно с прочутите ружове на NARS. Като цяло ще повторя – декоративната козметика в повечето случаи е много по-добра от бялата при скъпите марки. Това ни заблуждава да мислим, че щом червилото Pure Color Envy (Estee Lauder) е страхотно, същото ще важи и за кремовете на тази марка.
В заключние можем да кажем, че не бива да се заслепяваме от лукса на скъпата марка. Нека направим информиран избор. В крайна сметка най-вероятно ще се озовем с една здравословна смес от скъпи и евтини продукти, и ще знаем, че всеки от тях ще върши точно това, което обещава.
Отново чудесна статия! И в тази връзка – какъв крем за лице и околоочен контур ще ми препоръчаш? Да заложа на българска марка или на вносна от „медицинската козметика”? И какво мислиш за последния продукт на Nuxe Nuxellence подмладяващ околоочен крем?
На каквото и да заложим, винаги има опасност да сбъркаме. Няма само добри и лоши марки.
Изключително изчерпателен и ясен отговор!
Отново полезно. Мислела съм същите неща,но като предположения.А сега ги чувам научно подплатени.Благодаря ти,Наде!
Здравейте , наистина не знам къде да задам въпроса , моля за извинение , ако мястото не е в тази секция.
Имам нужда от помощ , вече ми е трудно да се справям сама.
Имам доказана алергия към 3 алергена – ако позволите на кирилица ? Това са : метилизотиазолинон, MDBGN и Бизаболол. Разбира се , че много стриктно следя за тези алергени във цялата козметика , шампоани, балсами и др. , които използвам. Дори от т.нар.мед.козметика , препоръчана от светило в дерматологията в БГ имам сърбежи по лицето , визирам Ларош Позе . Използвах и масла, които направих на водна баня – кокосово и авокадо пак с тази цел да избегна сърбежите по лицето….но уви.
Много често получавам парене на единия клепач на окото , което продължава по няколко дена.
Сега е лято и съм в стрес , какво да използвам , както за лице като дн.крем и слънцезащита за тялото ? След , като имам сърбежи по лицето/ без обриви / при липса на алергените , към които съм алергична , според мен организма ми се е алергезирал и от д.уги алергени . Има дни , които ходя без никакъв крем за лице , за да нямам сърбежи….това е ужасно.
Моля за съдействие , за конкретни кремове за лице със защита и за тяло , ?
Аз съм на 53г. , смесен тип кожа на лицето , светла съм , а тялото ми е със суха , кожа , поради факта , че избягвам всякакви мазила.
Голямо благодаря , ако ме избавите от тези неприятности по кожата и бъдете щастлива и здрава от мен. Благодаря.
Здравейте. Не мога да помогна без подробности, но като насока мога да дам следното:
За слънцезащита разчитайте на облеклото си – то е по-ефективно от слънцезащитни продукти. Не ходете на плаж и не се излагайте на слънце. Носете широкопола шапка.
За хидратация можете да закупите от аптека чист глицерин и да го използвате като нощен флуид. Не мога да се осмеля да препоръчам друго. Поздрави!
Здравейте!
Бих искала да чуя вашето мнение конкретно за продуктите на Uriage и кремовете на eucerin и vichy.
Аз съм точно от онези хора, които не вярват, че крем за 10 лв на garnier може да бъде по-ефикасен от “медицинска козметика” като наистина от както ползвам медицинска козметика, виждам огромната разлика. Предполагам, че ще Ви е трудно, но знаейки съставките на кремовете от тези марки, кой бихте препоръчали?
Благодаря Ви
Харесвам блога на Надя, защото никога не прави повърхностни сравнения на едро – кремовете на тези срещу кремовете на онези. Сравнения могат да се правят между конкретни продукти с конкретен състав (тук има много такива статии). От всички изброени от вас марки се намират кремове с ужасен състав, както и такива с добър. Кои точно да сравним?
Може ли мнението ви за laprairie.ползвам част от продуктите им,мога да ви снимам съставките
Здравейте, имате ли информация за сериите на Novage, не се продават в аптеките, а директно от консултанти на Орифлейм? Какво мислите за тях? Използвали ли сте нещо от тези серии?