Трудно е да се избере добра слънцезащитна козметика – дори при възрастен, а особено много при деца. Но има основни правила, за които е добре да знаем – и още по-добре да спазваме – при избора на слънцезащитни продукти за деца.
Бебе под шестмесечна възраст не се излага на слънце!
Избягвайте каквито и да е слънцезащитни продукти, ако детето ви е под шестмесечна възраст. То не трябва да бъде излагано на слънце изобщо. Забравете за плажа! Количка с гюрук, който предпазва детето и му прави сянка, ще го разхожда, но само след 5 часа следобед през лятото. Бебето трябва да е леко облечено, с дрешки, които му позволяват да се движи свободно, за да не получи топлинен удар – както навън, така и вкъщи. Не стискайте, не увивайте, не ограничавайте свободата на шаващите крачета и ръчички. Помислете – как бихте се чувствали вие на негово място?
Дете над шестмесечна възраст до десет години
Може да използва слънцезащитни продукти – но само с физични филтри. В Европа одобрените физични филтри са титаниев оксид и цинков оксид. Високият SPF фактор е задължителен и не бива да пада под 30, дори през пролетта и есента. Детето има по-малко съотношение между теглото си и кожната си повърхност и повече вещества, които се нанасят върху кожата, имат шанс да действат системно върху организма. Имунитетът също има възможност да реагира по-бурно – детските алергии, които “се израстват”, са признат феномен. Затова избягвайте химичните слънчеви филтри, които, макар и добри за възрастни, са малко рискови по отношение на алергенност у деца. След десетгодишна възраст рискът намалява и можете да ползвате химични филтри и за дете в предпубертет и пубертет. Не забравяйте, че меланогенезата (производството на меланин) не е изцяло завършена при малкото дете и “почерняването” му носи много повече вреда, отколкото полза. Тенът е изгаряне!
Дрехите – по-добрата бариера
Децата щъкат. И техните слънцезащитни продукти се изтриват от кожата. Не разчитайте на тях изцяло. 80% от предпазната грижа от слънцето трябва да падне върху облеклото. Широки дрехи и шапка с голяма периферия, която да прикрива чувствителната детска глава – бариери срещу изгарянето. Детето под две години се държи задължително под чадър на плажа. Колкото и да е голямо детето, нека извън морето или басейна шапката да се носи непрестанно, а банският при момиченцата да е цял и неизрязан. И без това е по-предпазливо – всякакви хора има, а някои от тях ще се зарадват на голото ви дете…
Лосион, спрей или крем?
Задължително е да нанесете слънцезащитата поне 20 минути до половин час преди излизане – както на себе си, така и на детето. Като най-плътно нанасящ се кремът с физични филтри (емулсия тип “обратна” – вода/масло) за мен е най-добрият избор за слънцезащита. Детето не е на модно ревю, че да се притеснявате от белите следи от крема по кожата му – той я предпазва и това е по-важното. Ако обаче тежката формула причинява дискомфорт на малкото човече, може да се избере по-лек вариант като лосиона или лек крем от типа права емулсия (масло/вода). Можете да проверите, като налеете малко вода към част от крема. Правата емулсия просто се разрежда, обратната – застава на частици и не се смесва с водата. Детските спрейове също са прави емулсии и могат да се използват с често нанасяне – на час.
Всеки път, когато детето влезе във вода, ще се налага да нанесете козметиката отново. Не разчитайте на реклами за водоустойчивост на козметиката!
Какви съставки да избягваме?
- Химични филтри (авобензон, октокрилен, оксибензон и други). Изключение правят веществата с име Tinosorb S и Tinosorb M. Те са стабилни и не са толкова алергизиращи.
- Алкохол – внимавайте, спиртът често се използва в детска козметика срещу слънце, защото е удобен разтворител.
- Етерични масла – абсолютно забранени, особено ако са цитрусови – могат да улеснят изгарянето.
- Оцветители и ароматизатори – особено лимонен, линалоол и други монотерпени.
- Консерванти, отделящи формалдехид – DMDM хидантоин, имидазолидинил урея, диазолидинил урея – срещат се често в по-евтините продукти. Парабените, въпреки лошата си слава, всъщност не са толкова алергизиращи. Идеалният вариант за детска козметика е стерилното опаковане тип D.E.F.I, което не изисква консерванти. Феноксиетанолът е приемлив, хлорфенезинът – също, но в минимални количества. Европейското законодателство, слава Богу, е много строго в ограничаването на тези вещества.
- Внимание – в Европейския съюз е одобрена само слънцезащитна козметика със SPF до 50+. Ако ви продават такава с 60, 70, 100, имайте едно наум, че тази козметика идва от друго място и не е одобрена в ЕС- съответно и успокояващото съобщение за консервантите по-горе отпада. Внимавайте с произхода на козметиката.
Какво да търсим?
- Цинков и/или титаниев оксид; Tinosorb S/M.
- Витамин Е;
- Хидратиращи съставки – глицерин, масла, дори силикони (не, не се страхвайте от тях и не се лъжете по черния PR на биокозметичната индустрия. Силиконите са инертни материали и безопасни, за разлика от етеричните монотерпени, които въпросните биокомпании тъпчат в козметиката си като ароматизатори).
Надявам се, че децата ви ще се радват на едно безпроблемно лято.
Трябва ли да избягваме и Alcohol Denat.?
Здравейте. В статията ясно е посочено, че спиртът трябва да се избягва.
Здравейте, Надя!
Какво Ви е мнението за тази слънцезащита:
АДЕРМА ПРОТЕКТ АД КРЕМ SPF50+ 150 МЛ.
МНОГО ВИСОКА ЗАЩИТА UVB+UVA
Водоустойчив – Без аромати
Кожа, склонна към атопия
Съдържа иновативна активна съставка – маслото от овесени кълнове Rhealba®, която подсилва и защитава кожната бариера.
Без парабени.
*Овес Rhealba®, отгледан съгласно нормите на биоземеделието.* Заявен патент.
Начин на употреба:
Нанесете достатъчно количество от продукта, преди всяко излагане на слънце.
Редовно подновявайте нанасянето, за да запазите нивото на защита, особено след плуване, изпотяване и избърсване.
Избягвайте слънцето в най-горещото време през деня: 11 ч. – 16 ч.
Не излагайте бебета и малки деца на директна слънчева светлина.
Използвайте допълнителна защита (шапки с козирка, очила, тениски).
Пазете от контакт с очите.
В случай на контакт с очите, изплакнете обилно с вода.
Състав: WATER (AQUA), C12-15 ALKYL BENZOATE, METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO], DIISOPROPYL ADIPATE, PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE, DICAPRYLYL CARBONATE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE, BUTYLENE GLYCOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, DECYL GLUCOSIDE, C10-18 TRIGLYCERIDES, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, AVENA SATIVA (OAT) SPROUT OIL, BENZOIC ACID, CAPRYLYL GLYCOL, DISODIUM EDTA, GLYCERYL BEHENATE, GLYCERYL DIBEHENATE, PROPYLENE GLYCOL, SODIUM HYDROXIDE, TOCOPHEROL, TOCOPHERYL ACETATE, TRIBEHENIN, XANTHAN GUM.
Благодаря Ви предварително!
Здравейте.
Говорила съм много за този продукт в блога си. Можете да го използвате спокойно.
Здравейте, Надя! Следя блога с голям интерес и винаги, когато ми предстои покупка на някакъв козметечен продукт минавам първо от тук. След дълго лутане и избиране се бях спряла на Bioderma Photoderm Mineral Спрей за бебета и деца SPF50+ . Може ли да дадете мнение за продукта.
Състав: CYCLOPENTASILOXANE, ZINC OXIDE, AQUA/WATER/EAU, TITANIUM DIOXIDE, CYCLOHEXASILOXANE, POLYGLYCERYL-3 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE, DIMETHICONE, PHENYL TRIMETHICONE, BUTYLENE GLYCOL, — CHLORIDE, ALUMINUM HYDROXIDE, STEARIC ACID, PEG/PPG-18/18 DIMETHICONE, DIMETHICONE/METHICONE COPOLYMER, ECTOIN, —, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, PENTYLENE GLYCOL, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, TRIETHYL CITRATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE.
Здравейте, да, продуктът наистина върши отлична работа за деца.
Благодаря! 🙂
Здравейте!
Бихте ли изразили мнение за Anthelios Dermo Pediatrics на La Roche Posay, 50 + SPF. Не откривам в състава титаниев оксид и цинков оксид, но пък може би не ги разчитам правилно. Съставът е:
Съставки | Fil code : C19593/2
AQUA / WATER
HOMOSALATE
DROMETRIZOLE TRISILOXANE
ETHYLHEXYL SALICYLATE
BIS-ETHYLEXYLOXYPHENOL METOXYPHENYL TRIAZINE
ETHYLEXYL TRIAZONE
GLYRECIN
BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE
ISOHEXADECANE
ALCOHOL DENAT.
PROPENADIOL
DICAPRYLYL ETHER
STYRENE/ACRYLATES COPOLYMER
DIMETHICONE
ACRYLATES/DIMETICONE COPOLYMER
p-ANISIC ACID
ASCORBYL PALMITATE
CARBOMER
DISODIUM EDTA
GLYCERYL OLEATE
HYDROGENATED PAL GLYCERIDES CITRATE
LECITHIN
NYLON-12
PEG-8-LAURATE
PHENOXYETHANOL
TOCOPHEROL
TRIETHANOLAMINE
Благодаря!
Здравейте. Продуктът не съдържжа минерални филтри, с химични е. Не го препоръчвам за деца под десетгодишна възраст.
Здравейте,
Дерматолог ни препоръча за 10-месечно бебе този продукт, но фармацевтите в аптеката настояваха, че е подходящ за деца над 2-годишна възраст. Консултирах се отново с дерматолога и тя каза, че не е сигурна, но би трябвало да е ок. В друга аптека пък също казаха, че не е проблем. В края на краищата го купих, но всеки път като мажа дете се чудя дали все пак е не трябваше да взема нещо друго… Какво е вашето мнение?
http://www.laroche-posay.bg/tretirashti-produkti/Anthelios/Anthelios-Dermo-Pediatrics-Wet-Skin-SPF50-%d0%9b%d0%be%d1%81%d0%b8%d0%be%d0%bd-%d0%b7%d0%b0-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b6%d0%bd%d0%b0-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d1%83%d1%85%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%b6%d0%b0-p23459.aspx
Здравейте, не препоръчвам продукта заради наличие на денатуриран спирт, а химичните филтри не са подходящи за деца под 10 годишна възраст.
Благодаря!
Здравейте Надя,
Интересувам се от един продукт, който като цяло е предназначен за грижа за кожата под пелените Джинджира Алба Бебе спрей, мога ли да разчитам на него като слънцезащитен продукт за цялото семейство, включително дете на 5 години?
GinGira Alba Bebe Soray съдържа:
активна съставка – Zinc oxide 10%, пречистена вода, Glycerin;
емолиенти – Arachis hypogaea с Coco-Caprylate/Caprate, С14-22 Alcohol, С12-20 Alkyl glucoside, Hydrogenated cocoglycerides, Caprylhydroxamic acid, Caprylyl glycol, Oleic acid, Silica.
От 1 година имам вашата кинга – препрочитам я постоянно, защото е моят верен наръчник за избор на козметика и следя с огромен интерес блога ви-благодаря, че споделяте с нас вашата гледна точка като специалист и жена! Очаквам с нетърпение книгата за косата!
Здравейте! Доста полезна информация намерих във Вашата статия! Благодаря! Отсях някои продукти, но ми се иска да прочета и Вашето мнение за тези:
1. Био Слънцезащитен Лосион Baby&Family 50 SPF – Wooden Spoon – 50 мл
Състав: на Слънцезащитен лосион Baby&Family 50 SPF: Sunflower (слънчоглед) Seed Oil*; non-nano Zinc Oxide 25% (цинков оксид); Theobroma Cacao (какао) Seed Butter*; Butyrospermum Parkii (ший) Butter*; Cocos Nucifera (кокос) Oil*; Cera Alba (пчелен восък)*; Tocopherol (витамин Е),
*Сертифицирани БИО
2. Oscar Organic 50 sof
Пълен състав
Аqua, Aloe Barbadensis leaf extract*, Olea europaea fruit extract*, Titanium Dioxide, Triticum Vulgare germ oil*, Caprylic /Capric Triglyceride, Coco- Caprylate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Prunus Amygdalus dulcis oil*, Lavandula Angustifolia flower extract*, Myristyl Myristate, Silica, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Glycerin, Jojoba Esters, Polyhydroxystearic Acid, Benzyl Alcohol, Xhanthan Gum, Sodium Stearoyl Glutamate, Salicylic Acid, Parfum, Sorbic Acid, Sodium Dehydroacetate, Algin, Citric Acid.
*ОТ ОРГАНИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ – БЕЗ АЛЕРГЕНИ.